V trgovinah so ti piškoti na policah z otroško hrano in so glede na navedbe na embalaži v večini primerni že za dojenčke pred prvim letom starosti. Čeprav so praktični za uporabo, pa niso zdrava izbira za najmlajše, pravijo na ZPS.
Dojenček piškotov res ne potrebuje!
Če imate doma dojenčka ali malčka, ste se zagotovo že opazili piškote, ki so namenjeni prav najmlajšim. Pogosto starši posegajo po njih, saj so priročna izbira, ko smo kje zunaj, na poti ali ko nam zmanjka časa, da otroku pripravimo malico. Vendar strokovnjaki opozarjajo, da dojenčkom teh piškotov ni dobro ponujati, saj vsebujejo veliko sladkorja.
Slabe ocene piškotov, namenjenih dojenčkom
Mednarodni inštitut za potrošniške raziskave (MIPOR) je pod drobnogled vzel piškote namenjene dojenčkom in manjšim otrokom in ocenil 15 različnih piškotov. Kot so zapisali na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so jih pri ocenjevanju razdelili v dve skupini:
- piškoti primerni za dojenčke pred prvim letom starosti - v tej skupini so testirali devet izdelkov, ki jih, glede na oznako na embalaži, lahko ponudimo že dojenčku, preden ta dopolni eno leto
- piškoti za malčke po dopolnjenem prvem letu - testirali so šest izdelkov, ki so namenjeni malčkom, starim leto in več in glede na navedbe na embalaži vsebujejo dodano sadje.
Vzorci piškotov za dojenčke do 12 mesecev starosti so prejeli slabše ocene, razlagajo na ZPS, predvsem zaradi dodanega sladkorja in dodanih aditivov. Starše tudi opozarjajo naj ne "nasedajo" zapisom, da je v piškote dodano sadje. MIPOR namreč ugotavlja, da so med takšnimi izdelki tudi piškoti, v katerih količina sadja skoraj ni vredna omembe, saj predstavlja zgolj slaba dva odstotka. Pogosto je celo sadje dodano zgolj v obliki zgoščenih sokov. Svetujejo, da otroku raje ponudite sveže sadje.
PREBERITE TUDI: Čokolada naj raje ne bo na otrokovem jedilniku
Po sestavi so piškoti za dojenčke in majhne otroke podobni običajnim »piškotom«, predvsem tisti, ki naj bi bili primerni za dojenčke do enega leta starosti, saj običajno vsebujejo moko (najpogosteje pšenično), sladkor ali sirup in maslo ali olje. Nekaterim so dodani še posneto mleko ali banana v prahu, vitamini in minerali. Z izjemo enega izdelka vsi vsebujejo še aditive in/ali arome.
Prav vsi testirani piškoti so imeli dodan sladkor
V vseh piškotih, ki so jih analizirali so ugotovili, da imajo dodan sladkor, so pa glede vsebnosti le tega med njimi ogromne razlike: lahko ga vsebujejo od 12 pa celo do 25 gramov v 100 gramih izdelka. A bolj kot sama vsebnost sladkorja je pomembno, ali je izdelku sladkor dodan ali pa vsebuje zgolj naravno prisotne sladkorje v sestavinah kot so na primer sadje in mleko.
Evropsko združenje kliničnih dietetikov (ESPEGHAN) odsvetuje uživanje dodanega sladkorja otrokom mlajšim od dveh let, zato je MIPOR vsem izdelkom z dodanim sladkorjem za prehranski profil podelil oceno nezadovoljivo. Prav tako so slabše ocenili izdelke z večjo vsebnostjo sladkorja, čeprav je bil razlog za to dodano sadje oz. sadni sok.
PREBERITE TUDI: Zdravi sladki prigrizki za otroke
Nasveti: Dojenček teh piškotov ne potrebuje!
Dejansko so ti piškoti praktični za uporabo, ampak če imate druge možnosti, jih otrokom do prvega oziroma še bolje do drugega leta starosti ne ponujajte. Na ZPS so za starše pripravili nekaj priporočil:
1) Piškoti so energijsko gosta živila, ki imajo po večini dodan sladkor in so nezdrav prigrizek. Za grizljanje otroku raje ponudite kuhan korenček, rezino sira, nesladkan pekovski izdelek (žemlja) ali narezano sadje.
2) Če otrok že kot dojenček pogosto uživa piškote, jih bo zelo verjetno tudi kasneje, saj se v najzgodnejšem obdobju oblikujejo prehranski vzorci.
3) Ker ti piškoti vsebujejo tudi aditive, v resnici niso primerni za dojenčke oziroma malčke.
4) V kolikor se boste vseeno odličili za nakup piškotov, izberite tiste brez dodanega sladkorja in s čim manj naravno prisotnega sladkorja.
5) Piškoti naj bodo na otrokovem jedilniku le redko.
Rezultati so v celoti prosto dostopni na www.potrošnikovZOOM.si, kjer boste našli podrobnejšo preglednico z ocenami posameznih izdelkov, ki so jih testirali.
*Javno službo izvajanja primerjalnega ocenjevanja blaga in storitev sofinancira Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.
PREBERITE TUDI: Neprimernost sladkih jedi in pijač za otroke
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Regrat – zdravilna rastlina
Regrat je poznana in priljubljena rastlina. Nabirate jo lahko skozi vse leto, največkrat pa se regrat znajde na mizi pra...
3
Recepti z zdrobom
Zdrob je zelo hvaležna hrana, predvsem za uvajanje glutena, mamice velikokrat posežejo po njem. Večina otrok ga ima rada...
3