Policistični jajčniki so pogosta težava žensk, veliko preglavic pa jim povzročajo predvsem pri zanositvi. S hrano lahko uspešno omilimo oziroma celo zdravimo sindrom policističnih jajčnikov.
Pogosta simptoma policističnih jajčnikov -sta stalna utrujenost in motnje v menstruaciji ter ovulaciji.
(Freepik.com)
5 do 10 odstotkov žensk v rodnem obdobju ima diagnosticiran sindrom policističnih jajčnikov. V bistvu je to najpogostejša hormonska motnja žensk v rodni dobi, hkrati pa tudi najpogostejši vzrok neplodnosti pri motenemu menstrualnemu ciklu.
Vzrok: premalo hormonov za dozorevanje jajčec
Na jajčnikih so opazne benigne ciste, majhni folikli, ki so pravzaprav nedozoreli jajčni mehurčki. Če folikel, ki vsebuje jajčeca, obdana s tekočino, dozori in poči, jajčece potuje po jajcevodu do maternice, kjer se oplodi. V primeru, ko pa jajčniki ne proizvedejo dovolj hormonov za dozorevanje jajčeca, se ta odlagajo na jajčniku v obliki cist.
PREBERITE TUDI: Policistični jajčniki so lahko vzrok za neplodnost
Simptomi policističnih jajčnikov
- Stalna utrujenost,
- motnje v menstruaciji in ovulaciji,
- težave z zanositvijo,
- težave z mozolji/aknami,
- prekomerna poraščenost telesa,
- izpadanje las,
- hitro pridobivanje telesne teže,
- različne oblike razpoloženjskih motenj,
- inzulinska rezistenca,
- pigmentni madeži na vratu, pod pazduhami, na notranji strani stegen.
Lajšanje simptomov s pomočjo prehranskih dodatkov
Ker še nimamo popolnoma dognano, kaj sploh povzroča sindrom policističnih jajčnikov, je zdravljenje usmerjeno predvsem v odpravljanje in lajšanje simptomov. Veliko pri tem lahko naredite sami s spremembo prehrane - uživanje več živil z nizkim glikemičnim indeksom in prehranske vlaknine. Pri preventivi pa vma lahko pomagajo tudi naslednja prehranska dopolnila:
- Svetlinovo olje in ribje olje – koristna za kožo in vzdrževanje zdravega hormonskega ravnovesja.
- Vitamini B-kompleksa – za živčni sistem.
- Saw palmetto – pripravek (iz sadeža palme Serenoa repens), za katerega je klinično dokazano, da blokira presežek moških hormonov in tako zmanjšuje dlakavost.
- Dong quai (Radix angelica sinensis), »ženski ginseng« – izvrsten vir vitaminov E in B12 ter železa, kombinacija, ki se veže na estrogenske receptorje in tako pripomore k odstranitvi presežka estrogena iz telesa (več o tem v poglavju Menopavza).
- Navadna konopljika (Vitex agnus-castus) – čaroben zeliščni pripravek, ki spodbuja proizvodnjo progesterona. Sam pripravek ne vsebuje naravnega progesterona, temveč spodbuja njegovo nastajanje v jajčnikih.
- Šentjanževka (Hypericum perforatum) – pripravek za boljše razpoloženje.
Opozorilo: To je seznam prehranskih dopolnil, ki lahko omilijo PCOS. Zanje se odločajte glede na simptome, ki jih imate, še bolje pa se je posvetovati s strokovnjakom. Pri PCOS se učinek pokaže po treh mesecih!
VIR: Prehrana 21. stoletja za ženske
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Lovorjev sirup za boj proti kašlju
Po vremenu sodeč smo zakorakali v jesen - hladna jutra, deževni dnevi ... in zoprni jesenski prehladi. Pri nas se proti ...
12
Zdrav zajtrk za šolarja – teden 4
Če šolar odide v šolo brez potrebnega goriva - zajtrka, slabše misli, sodeluje in brska za podatki. Pobrskajte za idejam...
5
Uvajanje goste hrane: Nasveti strokovnjaka
Starši na Ringaraja.net so imeli priložnost, da jim na konkretna vprašanja glede uvajanja goste hrane odgovori priznan p...
4
Kdaj lahko otroku prvič ponudite jajce?
Jajca so precej alergeno živilo, zato naj bi jih malčkom uvajali v prehrano z nekoliko večjo previdnostjo. Vendar se tud...
4