Marsikatera mamica bi prikimala, da bi njen malček jedel le eno vrsto hrane. In največkrat spada ta hrana še med manj zdrave. Ali kljub temu dobi vse hranilne snovi, ki jih potrebuje? Kaj pa, če malček noče jesti?
Otrok ne more jesti za kosilo čokolade ali lizike.
Če bi vprašali svojega otroka, kaj si želi za obrok, bi bili njegovi odgovori najbrž zelo suhoparni. Izbral bi si hrenovko, morda pomfri, morda pico, ribje palčke, špagete. Največkrat bi otrok izbral eno in isto jed ter jo jedel več dni. Pa bi s tem dobil zadosti hranljivih snovi za normalen razvoj?
Strokovnjaki pravijo, da bi. Raziskave so namreč pokazale, da otroci svojo prehrano zares uravnoteženo sestavljajo, če jim je dovoljeno, da se odločajo sami. Morda ne jedo vsak dan raznoliko, vendar dobijo povprečno v več dneh vse, kar potrebujejo. Zato menijo strokovnjaki, da svojemu otroku povsem mirno lahko dovolite, da je na primer štirikrat zapovrstjo ribje palčke ali špagete. Seveda pa sem ne sodijo sladkarije. Otrok ne more jesti za kosilo čokolade ali lizike.
Nekateri strokovnjaki celo trdijo, da če otroku dovolite jesti tisto hrano, ki si jo sam zaželi, bo veliko prej posegel po novih okusih, kakor, če bi ga v to prepričevali vi. Če bo otrok sam povedal, kaj si želi jesti ( kot smo že zapisali – v mejah normale), bo veliko prej posegel po zelenjavi, ki je na maminem krožniku, saj ga bo zanimalo, kakšnega okusa je.
Nekateri starši si belijo glavo, kako naj otroka pripravijo do tega, da bo sploh kaj pojedel. Pravijo, da njihov malček sploh nič ne je. Strokovnjaki pa odgovarjajo, da to ne drži. Kajti, prostovoljno noben otrok ne bo lačen pri polni mizi. Težava je drugje. Največkrat taki otroci jedo takrat, ko ni čas za obrok in so enostavno siti vsega drugega, ko je čas za kosilo ali večerjo. Pomembno je, da kosilo in večerja ne prerasteta v boj med vami in otrokom. Tukaj morate uporabiti avtoriteto, zagotoviti otroku redne obroke, ukiniti sladkarije ali ostale prigrizke pred obroki.
Če otrok pri obroku ne bo jedel, ker hrane, ki je na mizi ne mara, ostanite mirni. Nikar ga ne silite. Pazite le, da do naslednjega obroka ne bo imel prigrizkov, ki bi ga spet nasitili. Tudi sladka pijača lahko otroka nasiti!
Hranjenje, obroki naj ne bodo povod za prepiranje, ampak naj bodo namenjeni druženju. Potekajo naj umirjeno, vsak član družine naj sodeluje pri sestavljanju jedilnika. Otroku bodite za zgled in kmalu bo pričel posnemati vaše prehranjevalne navade. Zato pazite, da bodo zdrave.
Če imate vprašanje o prehrani, ga lahko zastavite Ringarajini strokovnjakinji za prehrano TUKAJ.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Lovorjev sirup za boj proti kašlju
Po vremenu sodeč smo zakorakali v jesen - hladna jutra, deževni dnevi ... in zoprni jesenski prehladi. Pri nas se proti ...
10
Zdrav zajtrk za šolarja – teden 1
Medtem ko so za malčkov zajtrk poskrbeli v vrtcu, se starši prvošolčkov znajdejo pred novim izzivom: kaj zjutraj priprav...
10
Ringarajin kulinarični vikend prejme druži...
Nagrajenci natečaja za Kuharsko družino MAJA 2013 so znani! Preveri, ali ste prav vi osvojili laskavi naziv in boste med...
3
Kako si s čaji pomagamo pri raznih težavah
Teta Pehta nas je učila: Za vsako bolezen raste ena rožca!V članku smo zbrali nekaj rastlin s pomočjo katerih si lahko v...
3