Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati? Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.
Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.
Prav je, da se z otrokom, tudi predšolskim, pogovarjate o tem, kar se dogaja. Da vam bo lažje, vam ponujamo nekaj simpatičnih načinov, kako mu lahko pojasnite, kaj je to virus in zakaj je tako pomembno, da skupaj poskrbimo, da se virus ne bo širil.
Viruse otroku najlažje predstavimo prek pravljice.
/11/11
Majhni (predšolski) otroci še ne zmorejo abstraktnega razmišljanja in predstavljanja stvari, temveč potrebujejo zelo konkretne razlage in ponazoritve. Zmožni so razmišljanja v okviru tega, kar lahko vidijo, doživijo, primejo.
Zato težko razumejo, da z neumitimi rokami ali kihanjem, kašljanjem ipd. prenašajo viruse, ki jih niti ne vidijo. Prav tako ne razumejo, kako so ti za nas lahko nevarni. Če jim pomagamo razumeti, kako virusi škodljivo vplivajo na nas, jih bomo tudi lažje naučili samozaščitnega obnašanja, ki je najučinkovitejša preventiva.
Tudi otroci skupaj z nami doživljajo vse, kar se v tem trenutku dogaja. Tudi oni doživljajo stisko. Njihova tesnoba je lahko toliko večja, saj v primerjavi z odraslimi ne zmorejo razumsko dojemati in se odzivati na premnoge informacije, ki krožijo okoli njih. Ne razumejo vsega. Njihove zmožnosti racionalnega razmišljanja, analiziranja in logičnega sklepanja se šele razvijajo. Vidijo in slišijo pa nas, odrasle. Bolj kot besede se jih dotakne vse tisto, česar ne izrečemo. Tudi njih je lahko strah, so negotovi, zmedeni, imajo občutek nemoči. Zaradi tega so lahko bolj nemirni, razdražljivi, jokavi, lahko imajo različne psihosomatske težave, težave s spanjem ipd.
Če ste tudi vi v zadregi, kako bi otroku, predvsem mlajšemu, odgovorili na zgornje vprašanje, da bo razlago tudi razumel in mu pojasnili, zakaj ga neprestano opominjate, da si umije roke, vam lahko pomagata vzgojiteljici Jelena Simić in Maja Hribar iz vrtca Mladi rod (Ljubljana). Za otroke in v pomoč staršem sta pripravili simpatično zgodbico z ilustracijami, ob kateri bo mlajši otrok zagotovo nekoliko lažje dojemal dogajanje okrog sebe.
Seveda, bo moral razlago o virusih slišati še od vas in verjetno boste neštetokrat ponovili odgovore na ista vprašanja, ampak naj vam ne bo težko ponoviti še enkrat oziroma večkrat, saj bo otrok tako veliko bolj pomirjen in sproščen.
Zgodbica o Miši in Davidu, napisala Jelena Simič, ilustrirala Maja Hribar, Vrtec Mladi rod, Ljubljana.
Spoznavanje virusov prek pravljice lahko nadgradite še z učenjem pesmice o koronavirusu, ki jo je napisala Katja Vidmar iz istega vrtca. Z malce domišljije jo lahko uglasbite po svoje ali uporabite melodijo, ki jo poznate in nanjo celo zaplešete.
Virusi, te male nagajive pošasti so odličen motiv za ustvarjanje. Z otrokom jih lahko narišete ali iz plastelina oblikujete »žogice« z izrastki, saj takšne viruse prikazujejo naslovne slike v vseh medijih in dnevnih novicah, ki jih zagotovo opazijo tudi radovedni pogledi otrok.
Še nekaj idej za otroku primerne razlage o (korona)virusih