Dejansko se nestrpnost prisotno v pravljici lahko uporabi za povečanje empatije z zavzemanjem obratnih vlog. Seveda pa obstaja precej boljših in pozitivnejših načinov, kako graditi sočutje in zmožnost vživljanja, je prepričan Boštjan Gorenc - Pižama.
Zelo pomemben je pogovor o pravljici.
Razpis za slovensko pravljico tednika Demokracije in založbe Nova obzorja je upravičeno razburil in razočaral ne le splošno javnost, temveč tudi strokovnjake in pravljičarje.
Zato smo preverili, kaj o strpnosti v pravljicah meni Boštjan Gorenc - Pižama, ki sodeluje tudi v projektu Lahkonočnice in podprojektu Lahko noč, nestrpnost!
1) Zakaj so pravljice, ki otroke pozivajo k nestrpnosti, še posebej nevarne?
Pravljice same niso nujno nevarne, saj vsaj pri starejših otrocih tudi pravljice z negativnimi elementi lahko služijo kot prikaz neprimernega odnosa do okolja, kar se izkristalizira skozi pogovor s starši o prebranem. V tem primeru spornega razpisa se mi zdi bolj nevaren sam poziv, ki povzema tendence po radikalizaciji javnega diskurza in zlorabi domoljubja v šovinistične namene. Prestop v stanje, ko svoboda govora postane izgovor za nestrpnost.
2) Kaj lahko storimo starši, če recimo otroku beremo pravljico in med branjem ugotovimo, da vsebuje nestrpna sporočila?
Pogovor o prebranem. To bi moral po mojem mnenju biti nujen sestavni del vsakega branja. Pogovor z otrokom, kjer mu pomagamo izoblikovati odnos do prebranega in mu lahko nudimo dodatna pojasnila. Dejansko se nestrpnost prisotno v pravljici lahko uporabi za povečanje empatije z zavzemanjem obratnih vlog. Seveda pa obstaja precej boljših in pozitivnejših načinov, kako graditi sočutje in zmožnost vživljanja.
3) Se morda spomnite kakšne pravljice iz svojega otroštva, ki je po vašem mnenju polna nestrpnosti?
Nekatere zgodbe, ki so bile zgolj odraz časa, v katerem so nastale, bi skozi sodobno prizmo bržda lahko označili za nestrpne ali vsaj netaktne, a kakšne, ki bi načrtno podpihovala nestrpnost, se trenutno ne spomnim.
4) Kakšni so vaši vtisi iz sodelovanja pri projektu Lahko noč, nestrpnost! in kaj menite je njegova največja vrednost?
Poleg povsem sebičnega zadovoljstva, da slišiš svojo zgodbo v interpretaciji gledališke veličine, je največja vrednost projekta spodbujanje nenasilne komunikacije in sprejemanja. Ponujanje zgleda, da je treba ljudi soditi po njihovih dejanjih in ne po tem, kakšni so na videz in od kod prihajajo.
Več o pravljicah Lahko noč, nestrpnost!, ki so nastale v sodelovanju A1 in Prvega programa Radia Slovenija, interpretirali pa so jih priznani gledališki igralci, lahko najdete tukaj.
razpisa za pravljico tednika Demokracije in založbe Nova obzorja
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Pravice iz naslova krajšega delovnega časa
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas, ki pa mora...
24
Kdaj je čas za kahlico?
Tako kot na skoraj vseh področjih otrokove vzgoje se tudi pri navajanju na kahlico teorija in praksa skozi čas spreminja...
22
Norice ali vodene koze
Norice ali vodene koze so najpogostejša nalezljiva bolezen z izpuščaji. Bolezen se pojavlja skozi vse leto, v večjem šte...
21
Prehlad, gripa ali angina?
Smrkav nosek, pordele oči, kašelj, kihanje, razbolelo grlo in splošno slabo počutje – vam je znano? Kako prepoznati, ali...
21