Zima in počitnice so pravi čas, da skupaj z družino izživite zimske radosti. Če niste ljubitelj smučanja, lahko svoje malčke razveselite s sorodno belo športno aktivnostjo, sankanjem. Preden "zajahate" sani, pa si preberite nekaj nasvetov.
Privoščite si družinski sankaški dan.(Pixabay.com)
Kaj potrebujete?
Vse kar za sankanje potrebujete so zimska oblačila: snežni pajac, topli škorenjčki, kapa, šal in rokavice. Ni nujno, da ste sami lastnik sani. Le-te si na številnih sankališčih lahko izposodite. Torej, potrebujte le še dobro voljo in prost dan. Gremo na sankanje!
Kakšne sani uporabiti?
Svetujemo vam, da pred samim sankanjem dobro preverite ali so sani dovolj trdne in seveda nepoškodovane (v primeru, da si jih boste sposodili). Izberite takšne, ki bodo primerne starosti uporabnikov. V primeru, da se bodo na njih sankali tudi otroci ,bodite pozorni, da nimajo ostrih robov, drsalna površina naj bo obdelana tako, da sani ne morejo razviti prevelike hitrosti, na zadnjem delu pa naj imajo naslonjalo, ki preprečuje zdrs otroka nazaj.
Pri malo večjih otrocih, ki se bodo že samostojno spuščali po belih strminah bodite pozorni še na to, da imajo sani močno in dobro pritrjeno vrvico.
Sankanje naj poteka le na pravih saneh, ki so ustrezne otrokovi starosti. Uporabo izredno zanimivih sankaških nadomestkov odsvetujemo, saj je lahko izredno nevarno.
Veselo, vendar previdno
Ko se bo sankaška pustolovščina začela, bodo otroci razigrani. V tej svoji evforiji se lahko kaj hitro zgodi, da pozabijo na okolico in zaidejo na smučišče. Svetujemo vam, da ste zelo pazljivi in ne puščate svojih otrok brez vašega nadzora niti za krajši čas.
Najbrž je odveč omeniti, da je samostojno sankanje primerno le za nekoliko starejše otroke. Tisti mlajši pa naj uživajo snežno dogodivščino na saneh skupaj z odraslo osebo.
Sankanje naj poteka s prilagojeno hitrostjo. Med tem pa bodite previdni, da otrokova nogica ne bi ušla s sani. Tako vaše kot otrokove noge morajo biti vedno varno nameščene na saneh.
Ne smemo pa pozabiti tudi na zakonsko obvezno čelado (Zakon o varnosti na smučiščih), ki jo mora imeti otrok (tudi pri sankanju) do 12. leta starosti.
Kam na sankanje?
Tudi v Sloveniji se poleg smučišč pojavlja vedno več sankališč, ki so namenjena različnim ciljnim skupinam. Sankanje za otroke in odrasle, pa tudi za tiste malo bolj drzne. Če ste za posebna doživetja, potem nikakor ne smete zamuditi nočnega sankanja.
V primeru, da se ne želite odpraviti na organizirano sankališče, si lahko svojo zimsko dogodivščino priredite tudi na kakšnem manjšem 'domačem' sankališču. Bližnji pobeljen hrib, z ravno prav debelo snežno odejo, je lahko prav tako zanimiv za krajše spuste in primeren še posebej za mlajše otroke. No, tudi tisti nekoliko starejši bodo prišli na svoj račun. Zanje bo to še posebej dober kondicijski trening, saj bodo po spustu s sanmi v dolino, zagotovo hitro tekli nazaj na vrh hriba in vas izzvali: »Ujemi me, če me moreš!«
Le hitro na bele strmine! Privoščite si čisto pravi družinski sankaški dan.
NAMIG
Vse urejene sankaške proge pri nas na enem mestu: www.sankanje.info ali www.sankanje.net
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Pesmi o mami in za mamo
Mama je nekaj posebnega, je popolna in ena sama. Ko ne najdemo besed, kako bi se ji zahvalili za vse, kar nam je dala, z...
32
Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
17
Še poznate stare igre? Se jih še igrate?
Igre poznajo vse kulture sveta. Skozi igro spoznavamo sebe in druge, pridobivamo dragocene izkušnje, rešujemo konflikte,...
10
Odlog vpisa v prvi razred
Starši lahko vložimo predlog za odlog vpisa v prvi razred tudi v primeru, ko za to odločitev ni zdravstvenih razlogov te...
8