Spanje na svežem zraku nam napolni pljuča s kisikom, okoli nas je ves čas prisotna kozmična energija, s spanjem na prostem jo tako naše telo dobi še več. Spanje pod drevesom je tudi zdravilno, saj nas napolni z energijo.
Zakaj ne bi takrat, ko nam prostor in vreme dopuščata, posteljo preselili na prosto? Tudi, če živite v bloku lahko kdaj pa kdaj otroci spijo zunaj na balkonu, naterasi, v atriju (seveda primerno poskrbimo za njihovo varnost pred padcem, poškodbo).
Dober otroški spanec je pomemben. Ko je otrok naspan in dobrovoljen dviguje razpoloženje celi družini. Nenaspani otroci so razdražljivi, hiperaktivni in ekstremni v obnašanju, večinoma starši napačno sklepamo, da otrok, ki pred počitkom (dnevnim ali večernim) divja okoli ni zaspan, v resnici pa je otrok utrujen in potrebuje spanec.
Spanje na svežem zraku nam napolni pljuča s kisikom, okoli nas je ves čas prisotna kozmična energija, s spanjem na prostem jo tako naše telo dobi še več. Spanje pod drevesom je tudi zdravilno, saj nas napolni z energijo. Spanje pod jablano nas hitro popelje v svet škratov in vil, tukaj ima domišljija prosto pot, jablana je drevo nežne energije. Babica je vedno govorila, da pod orehom ne smeš spatii saj je njegova energija namenjena razmišljanju v budnem stanju in kovanju novih načrtov. Posebno prijetno je spanje pod borom, spomnite se na morje, s kakšno lahkotnostjo vas je zazibalo v dremanje in sanjarjenje.
Opazovanje drevesne krošnje, premikanje lističev, šumenje vetra, petje ptičkov v naših možganih vzpostavi nižje valovanje, ki nas hitro odpelje v spanje. V času, ko vaš otrok počiva na prostem lahko tudi sami posedite na svežem zraku si privoščite urico zase, preberete dobro knjigo ali pa samo naslonite noge na drevo in gledate v zrak, sproščate svoje možgane.
V otroštvu je možgansko valovanje večidel sproščeno, saj prevladujejo počasni valovi theta (G. W Brockopp). Čim starejši postajamo, tem manj je otroške sproščenosti in prešernosti, tem bolj prevladujejo valovi beta.
Umirjanje možganskega valovanja v bistvu pomeni, da vračamo možganom nekaj njihove mladostnosti, saj lahko zavre dekadenco možganov, ki nastaja s starostjo (R. Cosgrove).
Globoko sproščenost, značilno za valovanje theta, težko dosežemo, če ne zapremo oči in ne omejimo tudi drugih zunanjih dražljajev. Dr. Bates je že v začetku 20. stoletja razvil zelo preprost način, s katerim si učinkovito spočijemo oči (tehniko je vpeljal prav za zboljšanje vida) in umirimo delovanje možganov.
V sedečem položaju se sklonimo naprej, komolce opremo na kolena ali mizo, dlani položimo na oči: levo dlan na levo oko, desno na desno, prsti ene roke pokrivajo na čelu prste druge roke. Oči so zaprte in nanje z dlanema ne pritiskamo, pač pa naj bosta dlani malo izbočeni. Če moremo, ne razmišljajmo o težavah, temveč poskušajmo "videti" črno barvo in pustimo duhu, da tava. Tako vztrajamo od 10 do 20 minut. Vredno je poskusiti, saj je sprostitev res učinkovita. Lahko jo izvajamo povsod, kjer si je mogoče omisliti minute samote. če to storimo dva- do trikrat na dan, se nam lahko izboljša celo vid.
Preživite to poletje veliko ur na prostem, pod drevesom, morda vam pade na pamet kakšna dobra ideja, zagotovo boste polni energije in začutili boste večjo povezanost z naravo.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Groznovilca v Hudi hosti
Proti Hudi hosti je letelo nekaj čudnega. Majhen zakrpan balon s čajnikom namesto košare. Zapletel se je v trnove robide...
11
Škrat Vodo se predstavi
Pozdravljeni otroci, starši, babice in dedki. Ko vidite kakšen sem, me lahko zagledate prav v vsaki vodi. V njej boste z...
3
Zakaj brezmesni dan
Akcija brezmesnega dneva poteka v bistvu že po celem svetu. Začelo se je v mestu Gent v Belgiji, sedaj pa je akcija razš...
3
Nastop vrtca Šmarje pri Jelšah
Vrtec Šmarje pri Jelšah je bil s plesno dramsko točko izbran v natečaju Eko družina in si priboril nastop na Festivalu d...
3