|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Stike med starši in otroki lahko omejuje izključno sodišče!

Helena Primic, 28.3.2024
Varuh človekovih pravic starše opozarja, da lahko stike med starši in otroki omejuje izključno sodišče, četudi jih je center za socialno delo staršem odvzel. Center za socialno delo mora sodišču podati predlog za določitev obsega oz. prepoved stikov.

image
Prepoved stikov z otrokom lahko določi le sodišče.
/11


Kot so sporočili v e-novicah Varuha človekovih pravic, pri svojem delu opažajo, da se že leta srečujejo s težavo pri izvajanju stikov staršev in otrok, ki jih je center za socialno delo staršem odvzel.


Ob odvzemu tudi predlog na sodišče

"Na problem smo opozorili že v letu 2011. Takrat je Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve in enake možnosti vsem centrom za socialno delo poslalo okrožnico o določitvi in izvajanju stikov v primerih odvzema otroka. V okrožnici ministrstvo centre za socialno delo opozarja na nujnost, da se sočasno z odvzemom otroka sodišču poda predlog za določitev obsega oziroma prepoved stikov. Sicer namreč prihaja do tega, da o stikih staršev in otroka de facto odločajo centri za socialno delo, ki za to nimajo pravne podlage. Pomanjkanje pravne podlage za tovrstno odločanje pa tudi pomeni, da zoper takšno odločitev centra za socialno delo ni na voljo neposrednega pravnega varstva," je sporočil Varuh.

V praksi to pomeni, da dokler center za socialno delo sodišču ne poda predloga za določitev obsega oziroma prepoved stika, pravno nima pravice omejevati stikov med starši in otrokom. Kot opozarja Varuh, je namreč le sodišče tisto, ki ima pravico do omejevanja oz. prepovedi stikov: "Ponavljamo svoje opozorilo, da vsako odločanje o stikih staršev in odvzetih otrok na centru za socialno delo, ki za to nima pristojnosti, pomeni poseg v pravice otrok in staršev, če ni hkrati z odvzemom oblikovan in na sodišče podan predlog za ustrezno ureditev stikov, po potrebi skupaj s predlogom za izdajo začasne odredbe." 


Je samo predlog dovolj?

Kot so zapisali v e-novici, Varuh človekovih pravic pri svojem delu neustrezno ravnanje centrov za socialno delo še vedno zaznava. V enem izmed primerov s tovrstno problematiko so obravnavan center za socialno delo na težavo opozorili in le-ta je nato sprejel sklep, da bo na sodišče nemudoma podal ustrezen predlog za ureditev stikov.

V uredništvu pa se sprašujemo, ali je zares dovolj le podan predlog na sodišče ali ne bi bilo pravno in etično pravilneje, da bi centri za socialno delo morali počakati na odredbo sodišča, saj lahko sodišče predlog centra za socialno delo zavrne (tudi centri za socialno delo so namreč zmotljivi), v tem vmesnem času (med podanim predlogom in odredbo sodišča) pa sta otrok in starš neupravičeno ločena in trajno zaznamovana po krivici.

Drži pa tudi, da v nujnih primerih, ko je otrokova varnost življenjsko ogrožajoča, lahko vsak dan ali celo ura, ki jo preživi s staršem, ki ga ogroža, prinese za otroka najhujši možen izid. V takšnih primerih državljani od sodišč pričakujemo, da za tovrstne nujne primere ustvarijo prioriteten vrstni red in predlog centra za socialno delo pregledajo v razumnem roku - največ petih delovnih dneh, centri za socialno delo pa poskrbijo, da stiki med otrokom in staršem potekajo pod nadzorom.  

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Otroška imena povezana z naravo
Preverite 30 čudovitih fantovskih in dekliških imen, ki izvirajo iz ljubezni do narave.
7
Vodene koze ali norice: kako otroku pomagati
Preverite, kako dojenčku ali otroku pomagati (o)lajšati srbenje in pospešiti celjenje mehurčkov oziroma kože na povsem n...
5
Najlepše ime za fantka po vašem izboru
Vsako ime je nekaj posebnega in nič presenetljivega ni, da je staršem najlepše ime tisto, ki ga nosi njihov otrok (otroc...
5
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
5



Datumi izplačil socialnih transferjev za l...
Povezavo na tale članek si shranite med priljubljene, da boste imeli pomembne datume izplačil socialnih transferjev za p...
Materinski dopust
Pravico do materinskega dopusta ima mati otroka, pod določenimi pogoji pa tudi oče otroka ali druga oseba ali eden od st...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?