|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

To je nova ocena minimalnih stroškov

Uredništvo Ringaraja.net, 3.4.2023
Na podlagi dohodkov in strukture izdatkov za življenjske potrebščine ter po povprečnih najnižjih cenah v drugi polovici septembra 2022 znašajo na novo ocenjeni minimalni življenjski stroški 669,83 evra na mesec.



Na portalu gov.si so objavili končno poročilo in ključne ugotovitve iz raziskave o minimalnih življenjskih stroških, ki so jo za ministrstvo pripravili na Inštitutu za ekonomska raziskovanja (IER).

 

9,2 odstotka več kot leta 2017

Na podlagi dohodkov in strukture izdatkov za življenjske potrebščine ter po povprečnih najnižjih cenah v drugi polovici septembra 2022 znašajo na novo ocenjeni minimalni življenjski stroški 669,83 evra na mesec, kar je 9,2 odstotka več od minimalnih življenjskih stroškov, ocenjenih leta 2017. To so tako imenovani dolgoročni minimalni življenjski stroški, ki so osnova za določitev višine minimalne plače.

 

Zakon o minimalni plači

Zakon o minimalni plači (ZMinP) določa, da se neto minimalna plača določi najmanj v višini 120 odstotka in največ v višini 140 odstotkov zneska minimalnih življenjskih stroškov. Minister Luka Mesec je 13. januarja 2023 minimalno plačo dvignil na 1.203,36 evra bruto oziroma 878,48 evra neto. S tem se je neto minimalna plača za letošnje leto dvignila na 131 odstotkov zneska na novo izračunanih minimalnih življenjskih stroškov.

Kratkoročni minimalni življenjski stroški znašajo 488,58 evra, kar je 10,6 odstotka več od ocenjenih leta 2017. Kratkoročni minimalni življenjski stroški so po Zakonu o socialno varstvenih prejemkih (ZSVarPre) osnova za določitev višine osnovnega zneska minimalnega dohodka (OZMD), ki je enak višini denarne socialne pomoči za samsko osebo. Na ministrstvu smo 1. marca 2023 znesek OZMD z uskladitvijo v višini 10,3 odstotka že dvignili iz 421,89 na 465,34 evrov. ''V sedanjih razmerah ne vidimo razloga za to, da bi bil osnovni znesek minimalnega dohodka nižji od kratkoročnih minimalnih življenjskih stroškov'', v študiji izpostavlja IER. Če bi osnovni znesek minimalnega dohodka izenačili z na novo ocenjenimi kratkoročnimi minimalnimi življenjskimi stroški, bi to pomenilo dvig za dodatnih 23,24 evra oziroma za dodatnih 5 odstotkov.

 

PREBERITE TUDI: Starši, ta dva pravna dokumenta je priporočljivo sestaviti

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Z evrom prihajajo ponaredki
Že v nekaj sekundah lahko vsakdo preveri pristnost tako, da bankovec nagne proti svetlobi. Pravi bankovci v primerjavi s...
2
Kaj moram vedeti o vzajemnih skladih?
Preden se odločite za varčevanje za otroka v obliki vlaganja v vzajemne sklade, se poučite o tej obliki investicije.
2
Varčujmo za naše malčke
»Po toči zvoniti je prepozno,« pravi znan slovenski pregovor. Več kot pribito ta drži v primeru varčevanja za naš največ...
2
Vedno potrebujemo košček Amerike!
Naj bo film, popularna kultura ali globalne blagovne znamke, brez Amerike skorajda ne gre. Podobno je pri naložbah.
2



Vloga za uveljavljanje olajšave za vzdržev...
Vlogo za uveljavljanje olajšave za družinske člane za leto 2024 je treba oddati do srede, 5. februarja 2025.
Znižano plačilo vrtca
Stroški plačila vrtca so lahko zelo visoki in marsikateri starš si jih ne more privoščiti, zato je še kako dobrodošla po...




Ščetkanje zob.
Admin

Kdaj ste svojim otrokom začeli umivati ​​zobe?