Znorita se, naučita se konstruktivno prerekati, pogovarjajta se tudi o družinskih vrednotah in vzgoji, uredita finance in se pripravita na težke čase.
Počnita vse tiste nore reči, za katere ob otrocih ni priložnosti.
(Freepik.com)
Dobre priprave na dojenčka in družino se ne začnejo šele v nosečnosti. Za to, da bosta kot partnerja in starša lahko delovala čim bolj sodelovalno in umirjeno, lahko poskrbita že sedaj, ko sta še samo dva.
Preverite, katere so tiste reči, ki jih je dobro postoriti in doživeti še pred prihodom dojenčka.
1. Študentska klasika
Saj veste, kaj pravijo - dobro se je znoreti še pred otroci, da nas okrog petdesetega ne zagrabi druga puberteta. To seveda ne pomeni, da je treba na vsak študentski žur in ponočevati vsak vikend do jutra.
Toda preden pridejo otroci, ob katerih je marsikaj za nekaj let enostavno nemogoče, si je dobro vzeti čas samo za vaju in vse tiste "nore" potrebe - filmski maraton do jutra, jutranje poležavanje do kosila, seks sredi belega dne, potovanje brez načrta in spanje pod zvezdami ...
PREBERITE TUDI: Vajine skupne priprave na nosečnost
2. Naučita se konstruktivno prerekati
Če se že sedaj, ko morata uskladiti potrebe dveh odraslih ljudi, težko konstruktivno dogovorita, bo potem, ko bo potrebno življenje vsaj za eno leto povsem prilagoditi dojenčku, še toliko težje.
Preden imamo otroke, se je zato dobro naučiti se konstruktivno prerekati. Kaj to pomeni? Se načiti - tudi s pomočjo partnerskega terapevta, če ne gre drugače - spoštljivo, empatično in prijazno pogovarjati tudi, ko se ne strinjata. In tudi takrat, ko partner izreče, misli in naredi kaj takšnega, kar vam ni všeč oziroma vas boli.
3. Pogovarjajta se tudi o družinskih in vzgojnih vrednotah
Pogosto se pari različnosti svojih pogledov na vzgojo in družinsko življenje zavedo šele, ko imajo otroke. In potem se pred otroci prerekajo, kaj je bolje za otroka.
Temu se povsem seveda ni možno izogniti, saj se težko vnaprej pripravimo na vse možne družinske situacije. Toda, če bosta v svoje pogovore o življenju vključila tudi pogovore o tem, kako si predstavljata družinsko življenje, kako si želita vzgajati otroke in podobno, vama bo potem gotovo veliko lažje.
4. Uredita finance in si zastavita dolgoročni finančni načrt
Poleg vzgoje je najpogostejši vzrok partnerskih prepirov v družinah denar. Zato je osebne in skupne finance dobro urediti še pred prihodom prvega otroka.
Kako bova imela urejene finance, ko bomo družina? Kakšni so najini skupni dolgoročni finančni načrti? Kako bova uredila nepremičninsko situacijo? Bova tudi po prihodu dojenčka oba ostala v službi?
Vse to so vprašanja, ki si jih je dobro zastaviti še pred nosečnostjo in si tako priskrbeti še bolj sproščeno obdobje, ko bosta pričakovala prvega otroka.
PREBERITE TUDI: Kdaj je pravi čas za otroka?
5. Pripravita si načrt za "težke čase"
Ne glede na to, kako dobro se pripravimo in organiziramo, življenje je vedno nepredvidljivo in nas prav vedno preseneti. Tudi s težkimi izzivi in težavami.
Zato bodita pripravljena na to, da bo življenje drugačno in kdaj tudi težje, ko bosta postala starša in bo iz dvojine nastala množina.
Na "težke čase" se lahko najbolje pripravita tako, da si v trenutkih, ko sta zelo povezana, zaupata, kaj vaju najbolj boli, česa vaju je najbolj strah in kaj v takšnih težkih trenutkih najbolj potrebujeta drug od drugega.
Tako bosta vedela, kako drug drugega podpreti in si pomagati tudi v tistih neprespanih nočeh in dnevih, ko od utrujenosti in skrbi nismo ravno najboljše verzije samih sebe.
Zaupajta vajini ljubezni, zaradi katere bo nekoč nastalo eno, dve, tri ... nova življenja
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: