|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Trije miti o spanju dojenčka in utrujena mamica

Uredništvo Ringaraja.net, 10.4.2023
Če bi spala, medtem ko spi otrok, bi bila zdaj bolj srečna! Ste slišali še kup takšnih "nasvetov" od svojih bližnjih? Preberite si tri mite o spanju dojenčka, s katerimi se mamice obremenjujemo, v resnici pa ne držijo.

image
Vse kar slišite ne drži! Nekatero so le miti. (Foto: Freepik.com)
/11


Če vam ne gre vse kot po maslu, če vaš dojenček ponoči ne spi, če ste kronično neprestani in če vas za povrh še mučijo črne misli, ste morda že pomislili, da počnete kaj »narobe«. Poleg tega so vas morda z vašimi domnevnimi vzgojnimi napakami seznanili že tudi sorodniki in prijatelji, ki imajo že večje otroke. Pa ni preveč verjetno, da gre za vaše »napake«. Bolj verjetno je, da je nekaj narobe z mitom o dojenčku. Poglejmo tri, ki prav gotovo ne držijo…

MIT: Mamica se lahko naspi, kadar zaspi dojenček.

Ja, sliši se zelo lepo in gotovo ste ta nasvet prebrali tudi na naših straneh. Toda roko na srce - koliko mamic pa je to tudi izpeljalo? Ali vi sami zaspite vsakič, ko dojenček zaspi? Seveda, pogosto se zgodi, da zaspite ob dojenju ali med uspavanjem dojenčka, toda da bi načrtno legli v posteljo in zadovoljno zaspali hkrati z dojenčkom, to pa se najbrž v resnici ni zgodilo velikokrat. O, lahko je dati nasvet, ki je gotovo koristen in daje uteho mladi mamici, ki je kronično neprespana. Toda resnica je, da dojenčki ne spijo vedno predvidljivo dolgo, sploh pa ne toliko, da bi vi legli, se umirili, zaspali in spali, dokler se ne naspite. Včasih spijo le pol ure, včasih več ur skupaj. In kjer je dojenček, je v resnici toliko dodatnega dela… Vsak dan je treba oprati, posušiti in pospraviti na svoje mesto neverjetno količino drobnih oblačilc. Odstraniti umazane plenice. Počistiti kuhinjo, ker priprava majcenega obroka zahteva veliko dela. Saj, saj. Čeprav prisegate, da je za vas dobro počutje, za katerega je spanec bistvenega pomena, neprimerno bolj pomembno kot počiščeno stanovanje, se vam kljub temu dogaja, da odnesete smeti in skuhate kosilo, da vsaj približno vzpostavite normalen red v stanovanju, medtem ko dojenček spi. Ste opravili nepomembno delo? Kakor se vzame. Topel obrok in občutek, da stanovanje ni takšno, kot da bi vanj padla bomba, sta včasih tisto, kar loči slab dan od dobrega.

PREBERITE TUDI: Nasveti, da bo vaš dojenček bolje spal

Življenje se zaradi dojenčka zares spremeni. Potrebnih je toliko dodatnih opravil, toda skoraj nobenega ne morete opraviti, dokler je dojenček buden, saj vas tedaj potrebuje ob sebi. Mit, da dobra mati počiva, da je vedno spočita za dojenčka, je najverjetneje še dodal k občutku mladih mamic, da morajo biti vedno spočite in v polni formi za svojega dojenčka. Toda hkrati je mamicam ostal občutek, da mora biti domače delo bolj ali manj opravljeno sproti ali pa vsaj do tedaj, ko se mož in starejši otroci vrnejo domov. Poglejmo mit takole: vsaka mlada mati se bori s kronično potrebo po spanju in hkrati s stalno potrebo po urejenem gospodinjstvu, ali vsaj po majhnih otočkih reda v kaosu. Premislite, kako je z vami. Če vam je oboje enako pomembno, potem se ne izčrpujte s tem, da bi skušali biti idealna mati. Poskusite razmišljati takole - spanec si zaslužite in si ga morate vsaj tu in tam vzeti sami, pri tem vas ne more nihče nadomestiti. Nesmiselno je, če se kar naprej pritožujete nad utrujenostjo, počitka pa si ne vzamete niti tu in tam. Glede gospodinjstva pa - pri tem pa vam lahko kdo pomaga, kajne?

spanje


MIT: Vzeli mi bodo dojenčka, če povem, kako sem obupana.

Veste, da je misel, da bo ob dojenčka, če pove, kako slabo se v resnici počuti, strah večine mamic, ki jih muči poporodna depresija? Toda to ni le najbolj pogost strah, temveč hkrati tudi strah, ki je najmanj osnovan. Za poporodno depresijo po tujih virih trpi ena izmed desetih žensk. Pri nas natančni podatki niso znani, ker matere ne iščejo pomoči, kadar jih prizadene, toda le malo verjetno je, da bi se ji lahko kar izognile. Zakaj ne iščejo pomoči? Ker se prestrašijo svojih občutij, saj še nikoli niso čutile česa podobnega. Muči jih nespečnost, anksioznost, napadi panike, zmedenost, obsesivne misli, občutek nemoči in popolne nezmožnosti. Za te težke občutke krivijo same sebe, saj se jim zdi, da niso sposobne za materinstvo, da so slabe mamice in celo, da so storile nekaj, zaradi česar si to zaslužijo. Seveda to ni res! Poporodna depresija je bolezen, ki jo le težko premagate brez pomoči. Prav nič niste krivi, če ste zboleli. Pač pa vam lahko zdravniki pomagajo, da se boste spet počutili dobro. Nihče ne bo niti pomislil, da bi vam vzel dojenčka; komu pa bi to koristilo? Niti vam, niti dojenčku. Dojenček mora biti s svojo mamico in mamica z njim. Če vas mučijo hude misli, je zelo koristno, da se komu zaupate. Povejte svojemu ginekologu, babici - patronažni sestri ali svojemu splošnemu zdravniku. Poiščite skupine za samopomoč. Njihove naslove in telefonske številke boste našli v naši reviji, na zadnjih straneh. Znali vas bodo usmeriti na pravo pot k ozdravitvi. Nikar pa ne skrivajte svojih občutkov, saj se lahko zaostrijo ali pa je pot do ozdravitve mnogo daljša in strmejša.

PREBERITE TUDI: Koliko spanja potrebujejo dojenčki?


MIT: Dojenčki so kmalu zmožni prespati vso noč, če z njimi prav ravnate.

Strokovnjaki za vzgojo otrok vam bodo ponujali različne podatke. Po nekaterih naj bi dojenček prespal vso noč pri šestih tednih, po drugih pri šestih mesecih, prav zagotovo pa pri osmih mesecih. Če vam to tedaj ne uspe, je nekaj narobe z vašim ravnanjem z dojenčkom. Pa je to res? Če poslušamo, kaj povedo o nočnem spanju dojenčkov in majhnih otrok starši, kar odseva resnično življenje, vidimo, da je zelo veliko različnih vzorcev spanja, pa tudi zelo različnih navad. Mala Betka, na primer, je prvi mesec zahtevala podnevi in ponoči enako pozornost in nego: dojenje, crkljanje, pogovor… skratka, vse tisto, česar naj bi ponoči dojenčkom ne nudili. Zato pa je pri treh mesecih prespala vso noč. A le mesec dni, potem pa se je spet začelo prekinjeno nočno spanje. Prijateljice so njeni mamici svetovale, naj jo pri štirih mesecih prične privajati na gosto hrano, pa bo spala. Toda mamica tega ni hotela, saj ve, da prezgodnje privajanje lahko povzroči alergije na hrano… Mala Nina se pri devetih mesecih še vedno zbuja dvakrat na noč, da bi se dojila. Toda njena mamica pravi, da raje še nekaj mesecev ne spi, kot da je ne bi dojila, če Nina to želi. Jan se je vseh sedem mesecev prebujal vsako noč večkrat. Mamica ga je dojila. Toda ko je mamica zanosila, se nenadoma ni hotel več dojiti in je pričel spati vso noč. Njegova mamica misli, da se je moralo zaradi ponovne nosečnosti spremeniti njeno mleko, ki zato Janu ni bilo več všeč. Nik je spal dobro, vso noč, od osmega tedna do osmega meseca. Potem pa se je pričel redno zbujati in zahtevati nočni obrok. Pri letu in pol ga še vedno zahteva. Dveletna Tara že vse svoje kratko življenje ne hodi spat pred polnočjo, ponoči pa se pogosto zbudi. Njeno mamico, ki ima že dva starejša otroka, ki sta spala dobro, Tara spravlja v obup, saj ni videti, da bi katerikoli ukrep zalegel. Tara pač potrebuje malo spanca in se zbudi že ob najmanjšem šumu …

PREBERITE TUDI: Ko dojenček spi ...

Neprespanost je pač pogost spremljevalec staršev z majhnimi otroki. Pravijo, da bi se moral vsak starš z nočnim spanjem spoprijeti na način, ki je primeren njegovi družini in otroku in da ni univerzalnega vzorca, ki bi veljal za vse. Ni pomembno, ali zahtevate, da otrok spi sam, ali sme vedno spati v vaši postelji ali si njegovo posteljico postavite v svojo spalnico. Pomembno je le, da najdete način, ki vaši družini najbolj ustreza.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Kako odpravimo temenca?
Temenca pravimo rumenkastim mastnim, lepljivim luskicam, ki se pojavijo v prvih treh mesecih življenja in skoraj ni novo...
4
Ko vam dojenček pade s postelje ...
Hitro se nam lahko zgodi, da v trenutku nepazljivosti nepričakovano naše malo, neubogljeno bitje pade s postelje ali cel...
4
Najlepše ime za fantka po vašem izboru
Vsako ime je nekaj posebnega in nič presenetljivega ni, da je staršem najlepše ime tisto, ki ga nosi njihov otrok (otroc...
4
Kaj storiti, ko dojenček noče pasti kravic?
Po drugem ali tretjem mesecu otroka premaknite na tla. Na tleh je namreč otrok najbolj varen, prav tako pa mu čvrsta pod...
3



FOTO: Resnične fotografije mater po porodu
photo
Takšna je resnična ženska po porodu. Lepa in polna ljubezni, četudi z nepopolnim telesom … Poglejte si fotografije čudov...
Najlepša voščila za mamo
Ravno takrat, ko potrebujemo navdih za čestitko, ki bi jo radi namenili mami, se nam rado pripeti, da ostanemo z izprazn...




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?