Do zdaj so pri nas potrdili okužbo s covid-19 pri 21 otrocih, nihče od teh pa ni potreboval bolnišničnega zdravljenja, sporočajo iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana. Pediatrinja v videu pojasnjuje, kako virus vpliva na otroke.
Otrok koronavirus ne ogroža tako kot odrasle.
Po navedbah pediatrinje, dr. Tine Plankar Srovin z infekcijske klinike UKC Ljubljana je do danes (20. marca 2020) najmlajši otrok okužen otrok s COVID-19 star 16 mesecev, najstarejši ima 18 let in do zdaj je bil pri vseh otrocih potek bolezni blag in brez zapletov.
V nadaljevanju izpostavljamo nekaj bistvenu poudarkov dr. Plankar Srovinove, ki ji lahko prisluhnete v videu zgoraj.
1. Potek bolezni pri otrocih je običajno bolj blag.
Otroci so tako kot odrasli dovzetni na okužbo, k sreči pa redkeje zbolevajo in tudi v bolj blagi obliki. Običajno pri otrocih okužba poteka bodisi brez simptomov oziroma z lažjimi simptomi v obliki prehlada ali blage pljučnice.
2. Za otroke virus ni smrten oziroma je izjemno malo primerov smrti otrok zaradi koronavirusa.
Zaradi koronavirsa ni bila do zdaj zabeležen noben primer smrti pri otroku, mlajšemu od 10 let. V starostni skupini od 10 do 19 let pa je smrtnost 0,2-odstotna.
3. Najpogostejši znak bolezni je blago povišana telesna temperatura.
Pri otrocih se kronavirus največkrat kaže z znaki povišane temperature, ki ne preseže 38 stopinj Celzija. Okoli polovica jih kašlja in kaže prehladne znake, do 15 odstotkov otrok tudi bruha ali ima drisko. V blatu se virus ne razmnožuje, tako da po sedanjih podatkih ne bi bil možen prenos novega koronavirusa z blatom.
PREBERITE TUDI: Kako lahko zaščitim otroka pred koronavirusom?
4. Bolan otrok mora ostati doma.
Otrok, ki zboli za covidom-19 MORA OSTATI DOMA, po možnosti izlorian od celotne družine, saj je otrok dober prenašalec bolezni, s čimer lahko ogrozi zlasti starejše z osnovnimi bolezni.
Pri blagih bolezenskih znakih je predvsem pomembno, da otrok dovolj pije, vročino se mu zbija s paracetamolom. Če ste kot starši kakorkoli zaskrbljeni oziroma če mu vročine ne morete zbiti, otrok težko diha ali je apatičen, pokličite svojega zdravnika za nadaljnja navodila.
5. Otroci lažje prenašajo bolezen, ker imajo drugačen imunski sistem kot odrasli.
Otroci naj bi bilo bolj odporni na covid-19, ker imajo nezrel oz. drugačen imunski sistem kot odrasli, saj so hudi poteki covida-19 povezani z imunskim odzivom. Otroci prav tako nimajo toliko kroničnih bolezni kot odrasli. Poleg tega imajo nezrel receptor, na katerega se veže novi koronavirus. Nazadnje pa otroci pozimi prebolijo več virusnih okužb, med njimi tudi navadni koronavirus. Kot pravi pediatrinja bi morda lahko te prebolele viroze dale blago zaščito tudi pred novim koronavirusom.
PREBERITE TUDI: Kako se z otrokom pogovarjati o koronavirusu?
VIR: UKC Ljubljana
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Pravice iz naslova krajšega delovnega časa
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas, ki pa mora...
24
Kdaj je čas za kahlico?
Tako kot na skoraj vseh področjih otrokove vzgoje se tudi pri navajanju na kahlico teorija in praksa skozi čas spreminja...
22
Norice ali vodene koze
Norice ali vodene koze so najpogostejša nalezljiva bolezen z izpuščaji. Bolezen se pojavlja skozi vse leto, v večjem šte...
21
Prehlad, gripa ali angina?
Smrkav nosek, pordele oči, kašelj, kihanje, razbolelo grlo in splošno slabo počutje – vam je znano? Kako prepoznati, ali...
21