|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj: Zdravje in nega

Stalni zobje Otrokom med petim in sedmim letom zrastejo prvi stalni kočniki (šestice). Med šestim in osmim letom zrastejo osrednji sekalci, od sedmega do devetega leta pa stranski sekalci. Med osmim in desetim letom izrastejo štirice, leto kasneje trojke in nato petice. Med 12. in 14. letom sledijo sedmice. Osmice lahko izrastejo kmalu za sedmicami, lahko pa šele med 18. in 26. letom ali pa sploh nikoli, čeprav je zametek v kosti prisoten. Vseh stalnih zob, vključno z osmicami, je 32. Evolucijski razvoj vodi k zmanjševanju števila zob, zato pogosto manjkajo zametki za zobe (pogosteje pri stalnih zobeh). Največkrat manjkajo osmice, petice ali dvojke.

Prvi stalni zobje v ustih so praviloma šestice, ki izrastejo za zadnjimi mlečnimi kočniki, še preden izpade prvi mlečni zob. Starši večkrat mislijo, da je to še en mlečni zob, zato šestici ne posvečajo dovolj skrbi pri izvajanju higiene. Kadar šestica izraste v usta, kjer je veliko nezdravljenih mlečnih zob, je velika verjetnost, da bo tudi sama postala kariozna (gnila).

Izraščenje in razporeditev zob
Izraščanje in razporeditev mlečnih zob največkrat že nakazuje položaj stalnih naslednikov. Kadar med zrelimi mlečniki ni razmikov in so zobje v zobnem loku tesno drug ob drugem, lahko kar v 80 odstotkih napovemo tesno stanje tudi v stalnem zobnem loku, saj so stalni zobje mnogo širši od mlečnih. Ravno nasprotno pa preveliki razmaki med mlečnimi zobmi zahtevajo kasnejše ortodontsko pomikanje stalnih zob v sklenjeno zobno vrsto.

Ustna higijena
Otroci in starši naj bodo motivirani in seznanjeni z osnovami pravilne in natančne ustne higiene, ki je v času ortodontskega zdravljenja izredno pomembna. Na trgu so številni pripomočki, ki pomagajo vzdrževati natančno ustno higieno v času ortodontske terapije. Sem spadajo posebne zobne ščetke za otroke s fiksnimi ortodontskimi aparati, različne zobne nitke in ustne vode s fluoridi, ki se jih  v tem času bolj  priporoča. Otroci so zelo hitro zadovoljni s svojim delom in že po nekaj sekundah so prepričani, da so njihovi zobje čisti. Tri minute, kolikor naj bi trajalo ščetkanje, se jim zdi cela večnost. Pri mlajših otrocih lahko čas primerno skrajšate, pri večjih pa bo morda pomagalo, če v kopalnico postavite peščeno uro za kuhanje jajc, da bo otrok vsaj približno vedel, kako dolgo naj ščetka. Še bolj kot čas umivanja zob je pomembna pravilna tehnika, ki jo otrok v celoti osvoji do približno devetega leta starosti. Do takrat jim morate pri tem pomagati.

Uši imamo
Ne glede na to, kako pogosto umivate lase svojemu sedemletniku, lahko iz šole prinese domov uši, zoprno nadlogo, ki se običajno pojavi vsako leto na začetku  šolskega leta. Majhni otroci se pogosto igrajo tako, da stikajo skupaj glave, zato se tudi uši hitro prenašajo. Mogoče ne verjamete, ampak uši lahko staknete tudi na bazenu, saj so dobre plavalke tudi one.
Prvi znak, da je otrok dobil uši, je nenavaden pojav močnega srbenja in rdečine lasišča. Če je otrok prinesel domov uši, potem vas čaka precej dela. Poleg umivanja las s posebnim šamponom, ki ga kupite le v lekarni, je treba oprati vso posteljnino, brisače in tudi ne dolgo nazaj nošena oblačila; z alkoholom razkužite vse glavnike, krtače in ščetke in ostale pripomočke za oblikovanje las.
Žal preventivnega sredstva proti ušem ni. Za preventivo boste najbolje poskrbeli tako, da otrok ne bo posojal kap, brisač ter glavnika svojim vrstnikom, da pri igri otroci ne bodo tiščali glave skupaj ter da mu boste redno pregledovali lasišče.


Preberite še

Razvojni mejniki
Odnos do vrstnikov
Prehrana
Zdravje in nega
Otrok in šport
Dobro je vedeti




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?