|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Mami v 1. tednu



Kaj mora vedeti mamica?

Danes je prvi dan vaše zadnje menstruacije, no, vsaj za naslednjih devet mesecev! Če načrtujete nosečnost, je zdaj idealen trenutek, da nezdrave prehranjevalne in ostale navade pustite za seboj. Na jedilnik uvrstite veliko sadja, zelenjave, žitaric, predvsem pa ne pozabite, da boste z uravnoteženo prehrano naredili največ zase in svojega otroka. Če vas bodo občasno premamile sladkarije ali drugi hitri prigrizki, si ne očitajte, pazite le, da to ne bo prepogosto.

Strokovnjaki že tri mesece pred nosečnostjo priporočajo jemanje folne kisline, ki jo dobite v lekarnah brez recepta. Izbira je široka, lahko se odločite med tabletkami v čisti obliki, torej  400 mikrogramov folne kisline, ki je dnevno potrebna količina in med izdelki, ki vsebujejo tudi ostale vitamine. Če tabletk še niste začele jemati, nič hudega, vse še lahko nadoknadite, priporočljivo pa je, da folno kislino jemljete do tretjega meseca nosečnosti, torej do 12. tedna. Le-ta namreč pomaga pri zapiranju hrbteničnega kanala. Če se hrbtna vretenca zarodka ne zaprejo pravilno, ostane hrbtenjača, po kateri potekajo vse glavne živčne povezave v telesu, nezaščitena. V hujših primerih tovrstna okvara povzroči paralizo nog. Večinoma se pojavi skupaj z vodenoglavostjo, ki lahko povzroča duševno manjrazvitost. Okvara se v našem geografskem okolju redko pojavlja. Odkrijemo jo lahko med nosečnostjo z ultrazvočnimi pregledi ali drugimi preiskavami (amniocentezo).


ALI STE VEDELI?


Folna kislina je vitamin in sodi med vitamine skupine B. Samo telo kisline ne more sintetizirati, zato jo mora dobiti s hrano. Omenjena kislina med drugim skrbi za tvorbo dednega gradiva celice in proteinov ter s tem za delitev in rast celic. V nosečnosti se zaradi razvoja in rasti ploda potreba po folni kislini še poveča. Še posebej pomembno je, da je ne primanjkuje v prvih tednih nosečnosti, saj se takrat pri zarodku začne razvoj glave, hrbtenice in osrednjega živčevja. Zaradi pomanjkanja folne kisline se lahko zgodi, da se hrbtenični kanal ne zapre pravilno, kar lahko povzroči okvare v predelu hrbtenice ali glave.

Glavni viri folne kisline so zelena zelenjava, sadje, žita in stročnice, še posebej bogati s tem vitaminom pa so špinača, brokoli, pomarančni sok, fižol in soja. Treba je povedati, da folna kislina zelo slabo prehaja iz črevesja v kri, poleg tega pa je zelo občutljiva na zunanje vplive, zato se je med pripravo hrane pri visoki temperaturi veliko uniči.

Če torej še niste začele z jemanjem folne kisline, je zdaj ravno pravi čas. Pa še to: v primeru predoziranja kisline telo samo izloči presežek.

Naj ob tem samo spomnimo, da se je med nosečnostjo priporočljivo izogibati alkoholu, kajenju, rentgenskemu slikanju medenice in določenim zdravilom. Če slučajno uživate kakšna zdravila, se posvetujte z zdravnikom glede nadaljnjega jemanja. Zdravnikom so zdravila, ki jih v nosečnosti lahko jemljete, dobro poznana, vedno pa jih lahko preverijo v centralnem registru za zdravila, kjer so opisani dobrobiti in stranski učinki, zato je skrb, da zarodku škodujemo, povsem odveč.

Skratka najboljši nasvet za začetek je: že zdaj se začnite obnašati nosečniško!


Preberite še


>>  Plod v 1. tednu
>>  Očka v 1. tednu




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?