|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Čas za vstajanje in počepanje

Uredništvo Ringaraja.net, 18.6.2019
Kako dojenčku na pravilen način pomagati pri učenju vstajanja in počepanja, smo preverili pri Andreji Semolič.

image
Otrok bo sam vstal ob opori, ko bo pripravljen na ta korak.
/11


Preden bo otrok shodil, bo najprej poskušal vstajanje (v začetku ob opori) in počepanje. Pri tem lahko svojemu malčku tudi pomagate.

Kako to storiti na zares pravilen način, smo preverili pri Andreji Semolič iz Centra za razvoj otrok na Feldenkraisov način

 

Ko je še nestabilen

Na primerno visoko oporo postavite otroku zanimiv predmet in ga spodbujajte, da si predmet ogleda. Počakajte, da bo nakazal hoteni dvig.

"Ko boste videli, da se želi dvigniti, ga primite za gleženj nogice, ki sili v ospredje, in preverite, da je stopalo čvrsto na tleh ter mu s svojo roko nudite oporo. Z drugo roko ga primite za nasprotno pazduho. Dojenčka ne dvigujte, temveč mu samo nudite oporo! Dojenček se bo sam dvignil," opozarja Andreja Semolič, ki staršem svetuje, da vajo večkrat ponovijo z izmeničnim dvigom na sprednjo nogo.

 

PREBERITE TUDI: Prvi koraki - Kakšna je prava obutev za otroka?

 

Vstajanje ob gibljivi opori

Ko je otrok že sposoben samostojnega vstajanja ob opori, se bo ob različnih oporah sam dvigal in oprijemaje celo prišel do želenega cilja. Med oporami bodo nekatere opore tudi nestabilne, kar lahko skupaj tudi malo povadita. 

Otroka povabite, da vstaja ob žogi, ki pa jo sami vedno pridržite, da se mu ne spodmakne v celoti. Med gibljive opore sodi tudi vaše telo, ko sedite ob njem na tleh.


Učenje spuščanja na tla

Preden otrok sam shodi, se mora poleg vstajanja ob opori naučiti še spuščanja na tla. Omogočite mu, da se bo pri tem počutil varnega - medtem, ko bo poskušal sesti na tla, ga rahlo primite čez trebušček ali hrbet.

Ko bo spuščanje že dovolj usvojil, bo sam poskrbel za "reden trening" tako, da bo sam sebi metal predmete na tla, da jih bo lahko pobiral.

"Razvoj ga bo sam gnal v tej smeri obvladovanja ravnotežja. Če se otrok razvija v svojem ritmu in mu starši nudimo le ustrezne pogoje, bo sam po sebi obvladal ta zahteven položaj ravnotežja še preden mu bo uspelo narediti prvi samostojni korak. Zato staršem priporočam, da otroka ne postavljajo na noge in ga ne učijo hoditi tako, da ga vodijo za roke. S tem mu namreč vzamemo možnost pravilnega in koordiniranega razvoja hoje, pridobivanja ravnotežja ter občutenja telesa v prostoru," staršem svetuje sogovornica.

 

PREBERITE TUDI: Kako dojenčka učiti samostojnega hranjenja?

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

5 trikov za bolj sproščeno porodniško
Otroku je popolnoma vseeno, ali ga objema in ljubkuje mama v raztegnjeni trenerki ali lepo urejena mamica. Prav tako mu ...
9
Ko duda pade na tla …
Če ima vaš malček tolažilno dudo, ki ga spremlja povsod, morate biti pozorni, da jo redno čistite in da z njo v usta ne ...
7
Zaležana glava pri dojenčku: Kaj storiti?
Kako prepoznamo, če ima naš dojenček zaležano glavo in kako pri tem stanju pomagati?
6
Poskok v rasti: Dojenček neprestano joče
S t.i. poskoki v rasti se pri dojenčku pojavijo spremembe v ritmu hranjenja, pogosta prebujanja, spremembe v vedenju - o...
4



Metode uspavanja, ki škodijo otrokovemu ra...
Namesto, da bi poslušali sebe in otroka, se preveč pogosto zanašamo na mnenje strokovnjakov, sorodnikov in znancev. Le r...
Poskok v rasti: Dojenček neprestano joče
S t.i. poskoki v rasti se pri dojenčku pojavijo spremembe v ritmu hranjenja, pogosta prebujanja, spremembe v vedenju - o...




Strah ob uvajanju
Admin

Česa te je pri uvajanju v vrtec najbolj strah?

da bo otrok jokal in ga vzgojiteljice ne bodo potolažile (32%)

da me bo otrok strašno pogrešal (5%)

da se bo otrok poškodoval (3%)

da se mu vzgojiteljice ne bodo dovolj posvetile (8%)

da bodo vzgojiteljice do otroka grobe (10%)

da se otrok v vrtcu ne bo dobro počutil (42%)


Število vseh glasov: 78

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!