Hiter tempo življenja in številne obveznosti sta poglavitna razloga, zakaj družine vedno manj časa preživljajo skupaj. Skupni družinski obroki niso več tako pogosti kot so bili včasih, kljub temu pa so za družine zelo pomembni. Zakaj?
uživajte v dragocenih skupnih trenutkih za mizo.
Različni urniki, prehranjevanje v vrtcu, šoli, službi ter številne druge okoliščine vplivajo na to, da se družinski člani vse manjkrat skupaj usedejo za jedilno mizo. Imeti vsaj en skupni obrok na dan je pogosto bolj iluzija kot realnost. Vse prevečkrat pa pozabljamo, da je skupno obedovanje pravzaprav zelo pomembno, ne le zaradi druženja, temveč tudi zaradi ustvarjanja zdrave navade in sposobnost imeti umirjen obrok, ki zbližuje družino in ji daje pristno domačnost, občutek povezanosti in pripadnosti.
Zanimivo - Rezultati nekaterih raziskav kažejo na to, da otroci družin, ki imajo več skupnih obrokov, zaužijejo več sadja in zelenjave in pojedo manj prigrizkov in druge nezdrave hrane.
- Prav tako pri teh otrocih obstaja večja verjetnost, da bodo zdrav način prehranjevanja ohranili tudi kot odrasli.
- Skupni družinski obroki naj bi vplivali tudi na obnašanje najstnikov izven doma. Kajenje, pitje alkohola, zloraba marihuane in ostalih drog naj bi bilo večje pri otrocih, ki tega niso bili deležni.
|
Kako se lotiti organizacije skupnega družinskega obroka
V primeru, da ste pri prebiranju tega prispevka prišli do spoznanja, da tudi vaša družinica potrebuje kakovostno druženje za jedilno mizo, potem je čas da organizirate čisto pravo družinsko kosilo, katerega edini namen je druženje. Današnji način življenja nam vse pogosteje preprečuje, da bi si vzeli čas za popoln družinski obrok, ki zahteva organizacijo, usklajevanje in planiranje. Poleg tega si morajo vsi družinski člani vzeti dovolj časa, da le-ta lahko poteka v sproščenem vzdušju. Za dosego cilja morate iti čez tri pomembne korake.
1. Načrt
Izbira dneva je ključnega pomembna. Razmislite, kateri dan v tednu ste vsi prosti. Prepričajte se tudi, da ni tisti dan na televiziji nogometne tekme ali odločilnega dela priljubljene nadaljevanke oziroma resničnostnega šova, ki bi lahko vplivali na zbranost prisotnih.
2. Priprave
Ko ste določili datum družinskega kosila in si zagotovili vse potrebne sestavine, potrebujete še 'podporno' ekipo. Naj tokrat sodeluje pri pripravi obroka cela družina, tudi najmlajši otroci in njihov očka. Poskrbite, da jim bo delo zabavno in z veseljem vam bodo priskočili na pomoč pri kuhi, zlaganju prtičkov ali morda le pri pripravi mize.
3. Družinski užitek
Napočil je čas dobro organiziranega družinskega kosila. Naj se vam nikamor ne mudi. Preden postrežete predjed počakajte, da se vsi posedejo, malenkost pokramljajte in šele nato postrezite.
Izkoristite skupen obrok za klepet o preprostih, ne obremenjujočih in zabavnih stvareh. Obujanje prijetnih družinskih spominov lahko pripomore k še boljšemu vzdušju.
Za piko na i še nasvet za glavnega organizatorja: svetujemo vam, da med druženjem s svojimi najbližjimi odmislite koliko pospravljanja vas čaka po končanem kosilu. Sprostite se in uživajte v dragocenih skupnih trenutkih. Brez skrbi, delo vas bo počakalo, medtem ko se bo družina kmalu razšla.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Okusna in "drugačna" govedina iz juhe
Marsikatera gospodinja se sprašuje, kako naj porabi kuhano govedino iz juhe. Za vas smo zbrali nekaj praktičnih nasvetov...
3
Jaz in diabetes – dva mojstra v kuhinji
Dr. Karin Kanc, zdravnica internistka in diabetologinja, je skupaj z dietetičarko Tinko Gasser, pripravila vodič v prehr...
3
Vrhunski kulinarični dogodek
Na povabilo podjetja Proconi, ki je najbolj znano po pripravljenih jedeh Pogrej in pojej, se je na obisku na murskosoboš...
2
Kakšne so naše prehrambene navade?
Slovenci počasi osvajamo načela zdravega prehranjevanja, kar kažejo podatki najnovejše raziskave o naših prehrambenih na...
2