|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Družinsko praznovanje kulturnega dne

Helena Primic, 4.2.2022
Preverite nekaj idej, kako skupaj z otroki praznovati Prešernov dan čez cel vikend.

image
Skupaj z otrokom izdelajta otroško knjižnico.
/11


Preverite nekaj idej, kako lahko skupaj z otroki praznujete ta pomemben slovenski kulturni praznik čez cel vikend. 

 

1. Ljubezen do branja

Seveda je nemogoče v enem dnevu ali vikendu otroku privzgojiti ljubezen do knjig in branja.

Morda pa slovenski kulturni praznik obeležite tako, da v otroški sobi skupaj z otrokom ustvarite "novo" otroško knjižnico. Dodate nov poličnik ali polico, razvrstite knjige po ključu, ki ni nujno, da je abacedni, in iz družinske knjižnice prinesete še kakšen priročnik, ki bo otroku prišel prav šele čez nekaj let, danes bo pa knjižnici dodal neko odraslo resnost.

Otrokovo knjižnico lahko tudi okrasita, morda določita pravila ravnanja s knjigami in zapišeta seznam knjig, ki še manjkajo, da bo knjižnica zares popolna.

Ob koncu dneva seveda sledi branje otrokove najljubše knjige oziroma pravljice, pri katerem lahko sodeluje vsa družina tako, da se zbere ob otrokovi knjižnici ali stisne v njegovo posteljo.

 

PREBERITE TUDI: Skupno branje pomembno krepi družinske odnose

 

2. Vikend, rezerviran za družinske kulturne dogodke

Da je vaši družini kultura in umetnost zelo pomembna, boste otroku pokazali tudi tako, da si boste ta vikend (pa še kakšen dan ali vikend zraven) rezervirali za družinske kulturne dogodke po Sloveniji.

Obisk lutkovne predstave ali muzeja, ogled gradu ali katere druge kulturne znamenitosti, udeležba na koncertu ali kakšni drugi kulturni predstavi, praktična delavnica starih običajev ... preverite možnosti v vaši okolici ali pa se odločite za vikend izlet v kakšnem bolj oddaljenem slovenskem kraju, ki si ga že dolgo želite spoznati.

Pri spoznavanju slovenske in tuje kulture pa ne pozabite, da če boste v muzej šli le zato, ker je to dobro za otroka, to nanj ne bo imelo takšnega pozitivnega vpliva, kot če si boste vse te kulturne znamenitosti in dogodke ogledovali s pristnim zanimanjem in spoštovanjem.

 

PREBERITE TUDI: KRASna družinska doživetja na Krasu

 

3. Skupaj ustvarjajte in dajte domišljiji prosto pot

Ljubezen do kulture, ki je v svojem bistvu vedno ustvarjalna, pri otroku lahko spodbujate tudi tako, da ste skupaj z otroki čim bolj ustvarjalni. Da se torej tudi sami lotite risanja, gnetenja plastelina, šivanja, lepljenja, montiranja videa, igranja na doma ustvarjena glasbila ...

Zato dajte tako otrokovi kot svoji domišljiji prosto pot, da vam pokaže nove poglede na svet, življenje in tudi vašo družino.

Družino, ki morda nima vrhunskega posluha za glasbo, toda zna zaplesati in odigrati najboljšo simfonijo na svetu. Ali družino, ki verjetno ne bo ravno vrhunska umetniška družina, toda v izdelovanju iz plastelina ali gline tako zelo uživa, da povsem pozabi na čas in vsa "umetniška pravila".

 

PREBERITE TUDI: Pravila za razvoj otrokove desne polovice možganov

 

4. Raziskujte lokalno in družinsko kulturno tradicijo

K raziskovanju in spodbujanju pozitivnega odnosa do kulture pa seveda spada tudi spoštovanje do domače kulture - lokalne in družinske. Zato lahko Prešernov dan izkoristite za to, da se skupaj z otrokom lotite raziskovanja kulture domačega kraja ali/in družinske kulturne tradicije.

Katere kulturne običaje so poznali tvoji stari starši? Kakšna je bil naš domač kraj pred 200 leti? Od kod izvira naša družina in kje so živeli tvoji praprastarši? 

Četudi morda ne boste odkrili vseh odgovorov, bo že samo radoveden in spoštljiv pogovor o teh temah v otroku vzbudil zanimanje za zgodovino in kulturno tradicijo, ki prevečkrat izgine v pozabo. Morda pa skupaj z otroki izdelate družinsko drevo?

 

PREBERITE TUDI: BLOG - Kako vzgajati bodočega umetnika?

 

5. Kultura je tudi v kulturnem vedenju!

Ob pogovarjanju o kulturi pa žal tudi odrasli prepogosto pozabimo, da kultura niso samo kulturne dejavnosti in znamenitosti, temveč jo lahko vsakodnevno udejanjamo tako, da se "kulturno" vedemo.

In kaj pomeni se vesti kulturno? Kulturno se vedemo takrat, ko zares spoštujemo vso kulturno različnost - pa naj gre za drugačno kulturo, drugačen način življenja ali drugačen način razmišljanja.

To seveda ne pomeni, da se bomo z vsemi v vsem strinjali, toda ko bomo otroku z zgledom pokazali, da zmoremo biti spoštljivi in kulturni tudi do tistega divjaškega voznika, ki nas nevarno prehiteva, ali zanemarjenega in pijanega brezdomca, ki nas na ulici prosi za denar, bomo za kulturno vzgojo svojega otroka v resnici naredili največ.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

BLOG: Prvo leto nič čokolade in smokijev!
V svojih povsem dobronamernih vzgojnih odločitvah starši pogosto pozabimo na najpomembnejše - otroka. Tudi, ko gre za uv...
14
Kako lahko tudi najcenejši avtosedeži reši...
Najboljše razmerje med ceno in kakovostjo pri izbiri avtosedeža. Naj gre za lupinico za dojenčka ali otroški sedež - var...
10
Malčkov tek letos praznuje skupaj z Modrim...
Udeležba na Malčkovem teku bo za vse mlade športnike brezplačna, kar omogočajo številni zvesti partnerji dogodka. Zaradi...
9
Ko otroku jezik uhaja med zobe
V predšolskem obdobju se otrok najbolj intenzivno celostno razvija in takrat lahko otrok določene glasove izgovarja na n...
7



Na dvorišču ni ograje
Pri založbi Didakta je pravkar izšla knjiga Ferija Lainščka: NA DVORIŠČU NI OGRAJE.
Modri medvedek na obisku
photo
Vrtec Šoštanj, Enota Lučka, vzgojiteljici Mateja Podvratnik in Valentina Mevc




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?