Vsako leto 7. aprila obeležujemo svetovni dan zdravja. Prvič smo ga praznovali leta 1950, v spomin na ustanovitev Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).
Svetovni dan zdravja obeležujemo 7. aprila (FOTO: Freepik.com)
7. aprila obeležujemo svetovni dan zdravja. Letos ta poteka pod geslom: "Gradimo pravičnejši, bolj zdrav svet." Situacija v kateri smo se znašli in traja že eno leto, je pokazala na neenakosti v zdravstvu.
Ukrepi so še posebej prizadeli ranljive skupnosti. Ne le, da moramo v tem obdobju skrbeti za svoje fizično zdravje, nositi maske, se testirati in razkuževati roke, epidemija COVID-19 je prinesla obdobje dolgotrajnega stresa, ki je močno zaznamovalo duševno zdravje prebivalstva.
PREBERITE TUDI: Epidemija in otroci: Kako zmanjšati negativen vpliv?
Zato je treba še več pozornosti nameniti svojemu duševnemu zdravju. Pripravili smo nekaj nasvetov, kako si v tem težkem obdobju lahko pomagate sami.
1) Nasveti za mamice
Vzemite si čas zase in ujemite čas, ko otroci še oziroma že spijo
Če se nekateri starši lažje vstanejo že pred otroci in tako pridejo do tiste dragocene ure ali pol ure brez otrok, so drugim ljubši večeri, ko otroci končno zaspijo.
Pri iskanju pravega časa zase se ne ozirajte, kaj deluje za prijateljico ali sosedo, temveč prisluhnite sebi in svojemu telesu. Nekateri so pač jutranji tipi, drugi večerni. Prav vsi pa vsake toliko potihoma sanjarimo o času, ko bi se lahko kadarkoli čez dan enostavno usedli na ležalnik na vrtu in pozabili na čisto vse zadolžitve, skrbi in strahove.
Zakaj že ne bi po kosilu posode pustili na mizi in se skupaj z otroki odpravili na dvorišče? Vsake toliko si pa vendarle lahko privoščite nekoliko manj odgovorno življenje ter si vzamete točno to, kar si je vaša duša zaželela v točno tem trenutku. Kot to zelo dobro obvladajo otroci.
Več nasvetov, kako si vzeti čas zase najdete >>TUKAJ<<.
2) Nasveti za starše, da olajšajo ta čas otrokom
Ne glede na vreme vsak dan obisk narave
Narava je največja zdravilka tudi, ko gre za kroničen stres, ki se mu ne moremo izogniti. Zato postavite družinsko pravilo (če ga še niste), da greste čisto vsak dan (ja, tudi ko dežuje in sneži, pa tudi, ko je mrzlo in se vam ne ljubi!) na družinski sprehod v naravo. Pa četudi le za 15 minut do bližnjega gozdička in nazaj.
Sprehodi po gozdu imajo namreč izjemno blagodejen vpliv na zdravje. Raziskave kažejo, da redni sprehodi po gozdu zmanjšujejo stres in depresivna občutja, ublažijo težave z izbruhi jeze in pripomorejo k boljšemu spancu. Vsekakor učinki, ki pridejo zelo prav v tem koronaobdobju tako za otroke kot odrasle.
Več nasvetov, kako pomagati svojemu otroku najdete >>TUKAJ<<.
Mednarodno leto zdravstvenih delavcev
Leto 2021 je WHO razglasila za mednarodno leto zdravstvenih delavcev – zaradi njihove ključne vloge v tem zahtevnem času. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), je bilo na koncu leta 2019 v zdravstvu v Sloveniji zaposlenih skupaj nekaj več kot 31.000 zdravnikov, zobozdravnikov, farmacevtov, medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov.
PREBERITE TUDI: VIDEO: Tako lahko otroku pokažete, kako pranje rok odganja viruse
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
8
5 tipov mam – katera si ti?
Vsaka mama se vedno sprašuje, ali je dobra mama, ter znova in znova premleva svoje metode in slog starševstva. Se morda ...
7
Naravna zaščita pred klopi
Namesto, da bi se zaradi strahu pred klopi izogibali gozdovom in travnikom, izkoristite moč narave in svoje otroke pred ...
7
DR RAJOVIĆ: Kako otrokom postavim meje
Kaj je danes naloga staršev in učiteljev, kako se otrokom postavljajo meje in kako naj poskrbimo za ravnovesje med časom...
6