|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Kako pravilno shraniti in pogreti hrano

Maja Šogorič, 3.5.2010
Nepravilno shranjena ali pogreta že pripravljena jed nam lahko povzroči prebavne težave oziroma ogrozi naše zdravje.

image
/11


V današnjem hitrem tempu življenja se pogosto srečujemo s pomanjkanjem časa pri pripravi obrokov za svojo družino. Vedno več staršev se zaveda pomena zdrave prehrane in se trudi, da bi zase in za svoje otroke kuhali zdravo, vedno sveže pripravljeno hrano. Toda zaradi številnih obveznosti in kroničnega pomanjkanja časa to ni vedno izvedljivo. Zato se mnogo gospodinj iz praktičnih razlogov odloči pripraviti večjo količino hrane, da se potem tisto, kar ostane, shrani in pogreje za drugič. Pri tem pa je treba upoštevati nekaj osnovnih navodil za ravnanje z živili, saj nepravilno pripravljena oz. shranjena hrana lahko ogrozi naše zdravje.

Poglejmo si nekaj nasvetov glede shranjevanja že pripravljenih jedi in njihovega pogrevanja, ki so jih pripravili na Inštitutu za varovanje zdravja.


Ohlajevanje in shranjevanje v hladilniku

Že pripravljeno živilo, ki ga ne nameravamo pojesti takoj, hranimo pri temperaturi nad +60 stopinj Celzija (v pečici za krajši čas) ali med +4 in +8 stopinjami Celzija (v hladilniku).

Preden shranimo toplotno obdelano (kuhano, pečeno, ocvrto) hrano v hladilnik, jo čim hitreje ohladimo v 1,5 do največ 2 urah na temperaturo okolja, cca 20?C. Postopek ohlajevanja je treba čim hitreje izvesti, zato da bakterijam ne damo priložnosti, da bi se v živilu razvile do take mere, da bi postale nevarne za človeka. Obstaja namreč nevarno temperaturno območje (med 60 in 10°C), v katerem se bakterije najhitreje razmnožujejo, nekatere tvorijo tudi toksine.

Postopek ohlajanja bomo najlažje izvedli, če posodo s hrano damo v korito in jo hladimo z mrzlo vodo. Hrano pa lahko ohladimo tudi tako, da večjo količino hrane razdelimo na manjše porcije ali v tanjše sloje, vsebino večkrat premešamo. Pri nizkih temperaturah lahko živila ohlajamo zunaj, na primer na balkonu. Ohlajanje manjših količin hrane poteka hitro, večje količine hrane pa ohlajamo dalj časa (juhe, golaž, enolončnice ...).

Pri tem na Inštitutu opozarjajo, da živil ne smemo ohlajati v hladilniku, ker se s tem spremeni nastavljena temperatura. Zvišana temperatura lahko poškoduje hladilnik in uniči živila v njem.

Ko je hrana ohlajena, jo takoj nato shranimo v hladilnik na temperaturo pod 8, še bolje pod 5°C ali jo zamrznemo. Toplotno obdelano hrano v hladilniku porabimo najkasneje v 2 dneh.

Na Inštitutu še svetujejo, da naj bo gotova hrana v hladilniku shranjena v pokritih posodah in to na višjih policah kot surova živila, še zlasti surovo meso. Nevarno bi bilo namreč, če bi kuhano hrano onesnažili s surovimi živili ali z izcedkom surovega mesa.


Pogrevanje

Ko hrano želimo ponovno uporabiti, jo moramo pogreti zelo hitro in to tako, da središčna temperatura živila čim prej doseže najmanj 75 °C. Juhe, omake in ostale »jedi na žlico« je treba prevreti. To je potrebno zaradi prehoda živila skozi že prej omenjeno nevarno temperaturno območje (10 °C in 60 °C), v katerem se mikroorganizmi zelo hitro razmnožujejo.

Pogreto hrano moramo čim prej servirati oziroma jo moramo toplo vzdrževati do končne porabe na temperaturi najmanj 60 °C. Če hrane tudi po pregrevanju nismo porabili, jo zavržemo. Ne smemo je ponovno pogreti ali ohladiti ali pa celo zamrzniti.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Mesa Slovenci pojemo preveč. Pa je vsaj ka...
Po podatkih Statističnega urada RS je 2021 povprečen prebivalec naše države porabil 89 kg mesa na leto. Številke nedvoum...
5
Recept: Valentinovo srce
Valentinovo je pred vrati in to je odličen recept, katerega lahko pripravite kot sladko presenečenje za vaše najdražje.
3
Ideje za piknik
Kako si olajšati priprave na družinski piknik? Kaj pripraviti in kako? Preverite nekaj idej, ki so vam lahko v pomoč za ...
3
8 najboljših zdravih zajtrkov za nosečnico
Če ste brez idej, kaj bi si pripravili za zajtrk, da bi bilo zdravo in bi koristilo vam in vašemu razvijajočemu se otrok...
3



Kvas, soda ali vinski kamen?
Veliko je slišati, da je kvas v pekovski izdelkih slabši z vidika zdrave prehrane kot ostala sredstva za vzhajanje. Pa j...
Jedi, ki ustavljajo drisko
Preverite, s katerimi jedmi lahko preženete drisko pri otroku, ki pogosto spremlja gripozna in virusna obolenja oziroma ...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?