Dva tedna po okužbi zgornjih dihal, na primer po prehladu, se lahko pojavi nenadno šepanje malčka ali otroka. Za kakšno težavo gre in ali moramo biti zaradi šepanja zaskrbljeni?
Iz neznanega vzroka se pogosto pojavi nenadna bolečina v kolku dva tedna po okužbi zgornjih dihal, na primer po prehladu, zaradi česar prične malček šepati.
(Freepik.com)
Draženi kolk (sinovitis) se iz neznanega vzroka pogosto pojavi dva tedna po okužbi zgornjih dihal, na primer po prehladu, lahko pa je povezan tudi s poškodbo in alergično hipersenzitivnostjo. Najpogosteje se izraža v nenadnem šepanju malčka ali otroka.
Nenadna bolečina v kolku
Nenadno nastala bolečina v kolku kot edinem prizadetem sklepu pri otroku, starem med tremi in deset leti, z istočasnim šepanjem in omejeno gibljivostjo kolka, je značilna za prehodni sinovitis kolka. Prehodni sinovitis kolka je najpogostejši razlog za bolečino v predelu kolka v otroštvu, brez večje sistemske prizadetosti, otroci imajo lahko ob tem nizko vročino.
Simptomi lahko nastajajo tudi postopno, bolečina pa pogosto tudi izžareva oz. se širi v stegno in celo v predel kolena. Zelo redko sta prizadeta oba kolka. Opazili so tudi, da je prehodni sinovitis pogostejši pri težjih otrocih.
PREBERITE TUDI: 5 pravil za pravilen gibalni razvoj dojenčka
Pomembno je, da znate prepoznati simptome sinovitisa pri otroku, ki so nizka vročina, šepanje, hoja po prstih, bolečina v kolku po daljšem počitku - npr. po vožnji v avtu, gledanju televizije ali sedenju za mizo, bolečina v nogi brez bolečine v kolku.
Nujen je počitek
Zdravnik bo opravil RTG slikanje sklepa ali pa UZ preiskavo prizadetega sklepa. Praviloma priporočamo počitek, protivnetna zdravila, v hujših primerih tudi blago ekstenzijsko terapijo in hospitalizacijo.
Dobra novica je, da je za bolezen značilna popolna ozdravitev brez posledic - najpogosteje v enem tednu ali najkasneje v treh. Po šestih mesecih ima do 15 % otrok ponovitev bolezni. Če po dveh do treh tednih še ni izboljšanja, vzamemo v obzir druge bolezni.
PREBERITE TUDI: Prebavne težave pri dojenčkih
VIR: www.skrbenstars.si
Simona Korenčan, dr. med. je zdravnica, mama in aktivistka na področju osveščanja o nujnosti poznavanja in rednega obnavljanja znanja prve pomoči in oživljanja dojenčkov in otrok. Dve leti je delala na Pediatrični kliniki na oddelku za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo. V tem času so skupaj z ekipo uspešno izvedli več tečajev oživljanja za laike, predvsem vzgojitelje, učitelje in starše, ki jih je sicer zasnoval prim. Vidmar, dr. med. Od leta 2020 je zaposlena na Očesni kliniki v UKC Ljubljana.
Več njenih strokovnih nasvetov najdete >>TUKAJ<<, kjer ne smete spregledati tudi spletnega tečaja NAJSRČEKBIJE - najbolj celovitega spletnega tečaja prve pomoči in temeljnih postopkov oživljanja dojenčkov in otrok.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Kako prepoznati otrokov talent?
V prostem času moramo otroku zagotoviti varno in spodbudno okolje, v katerem bo razvijal svoj kognitivno-čustveni svet i...
14
Kako z Lahkonočnicami uspavati svoje male ...
Kakovostno spanje je ključnega pomena za zdrav razvoj in dobro počutje otrok. Umirjena večerna rutina, med katero tudi p...
12
Izbor TOP popoldanskih dejavnosti za otroke
Katera dejavnost bo najbolj ustrezala vašemu otroku, da bo lahko preživel popoldneve na zabaven, poučen in aktiven način...
10
ABC Šport: Migamo, igramo in fino se imamo...
ABC Šport že 25 let ponuja pestre in netekmovalne vadbe za otroke od 1. do 16. leta. Programi so prilagojeni starosti in...
5