|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Nočne more pri otroku

M.H., 5.10.2016
Nočne more so pri otrocih pogost pojav. Ima jih skoraj četrtina otrok od tretjega do šestega leta starosti. Niso nevarne, minejo same od sebe.

image
Nočne more minejo pri šest do osmih letih. (F: Pixabay.com)
/11


Nočne more ima veliko otrok, pogosteje tisti otroci, katerih starši so jih v otroštvu prav tako imeli. Minejo same od sebe pri starosti šest do osem let. Niso nevarne, pojavijo se proti jutru, med četrto in šesto uro. 

Ko ima otrok nočno moro, je nemiren, poten, srce mu hitreje bije, v spanju lahko joče, kriči, hodi. Po navadi se ne spominja vseh sanj, le odlomke.

Če ima otrok nočno moro, se morate o tem pogovarjati, mu razložiti, da je na varnem, da so to le hude sanje. Otrok takrat doživlja stisko in potrebuje pomoč.

 

Zakaj imajo otroci nočne more, kako je potrebno ukrepati, smo vprašali dr. Sašo Poljak Lukek, zakonsko in družinsko terapevtko: 

Nočne more pri otroku povzročajo sanje, ki otroku predstavljajo nevarnost, zastrašujočo situacijo ali podobo, izgubo kontrole, strah pred poškodbo, izgubo ljubljene osebe in podobno. Otroci, ki sanjajo za njih zastrašujoče sanje, katerim lahko rečemo nočne more, se iz spanca zbudijo in potrebujejo starševsko tolažbo. Nočne more so relativno pogost pojav pri predšolskih otrocih, saj nekatere raziskave kažejo, da vsaj polovica otrok v nekem obdobju doživlja nočne more in da vsaj četrtina otrok sanja nočne more vsaj enkrat na teden. Nočne more pri otroku se lahko pojavijo že pri dveh letih, vrhunec pojavnosti pa zaznavamo med tretjim in šestim letom. V tem obdobju se otrok sooča z novimi strahovi in njegova domišljija v tem odboju je najbolj razvita, kar lahko povzroča zastrašujoče sanje, ki v otroku povzročajo strah, tesnobo in paniko. Nočne more se pojavijo v obdobju tako imenovanega REM spanja, ki predstavlja obdobje plitkega spanja. Tako se najpogosteje pojavijo v zgodnjih jutranji urah in otrok se iz nočnih mor zbudi in naslednji dan se praviloma vsebine sanj spomni.

 

Pomembno je, da starši otroka, ki se zbudi iz nočne more, čim prej poskušajo potolažiti (z mirnim govorjenjem, petjem, pestovanjem ipd.) in da z njim ostanejo dokler se ne uspe umiriti in nazaj zaspati. Naslednji dan se z njim pogovorijo in poskušajo strahove ubesediti in narediti obvladljive. Vzroki za nočne more so lahko tudi prevelika utrujenost otroka, neprespanost, nestalni ritem spanja, izpostavljenost stresu, travma, prelomnice v življenju otroka, (kot so vstop v vrtec, šolo, selitev, družinske spremembe ipd.), bolezen in visoka vročina, katere morajo starši preveriti in jih poskušati odpraviti.

 

Pomembno pa je ločevati nočne more od nočnega terorja, ki predstavlja resnejšo, a tudi redkejšo motnjo spanja. Značilnost nočnega terorja je, da se pojavi med tako imenovanim NREM spanjem oziroma globokim spanjem. Otrok z nočnim terorjem se iz sanj ne zbudi in značilno je tudi, da lahko neutolažljivo joka ali kriči. Teror lahko traja tudi več minut in otroka je v tem stanju nemogoče pomiriti. Otrok se naslednji dan sanj ne spomni. Tudi v primeru nočnega terorja je pomembno, da so starši ob otroku dokler se ne umiri in da pokušajo omiliti vse življenjske okoliščine, ki lahko pripomorejo k nastanku te motnje spanca.

 

Če imate vprašanje za dr. Sašo Poljak Lukek, ji ga lahko zastavite TUKAJ.


ZAKONSKA IN DRUŽINSKA TERAPIJA, dr. Saša Poljak Lukek

www.druzinskaterapija.si

info@druzinskaterapija.si

030 33 53 88

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

BLOG: Prvo leto nič čokolade in smokijev!
V svojih povsem dobronamernih vzgojnih odločitvah starši pogosto pozabimo na najpomembnejše - otroka. Tudi, ko gre za uv...
11
Zakaj bi morali otroci pri računanju upora...
Preprečevanje učencem uporabe prstov med računanjem, bi lahko bilo podobno ustavitvi njihovega matematičnega razvoja, gl...
9
Zakaj starši poljubljajo svoje otroke na u...
Odgovornost staršev je, da otroku pokažejo pomembnost poljuba. Poljub je dejanje, s katerim pokažemo, da nekoga ljubimo,...
8
BLOG: Kaj pa, če nočem biti "samo"...
Sem slaba mama? Prevec delam? Premalo dam sebe otrokom? Sem sebična, ker uživam še v toliko drugih stvareh in ne samo v ...
7



Ko uspavanje traja tudi več kot eno uro
Kaj storiti, ko otrok zvečer, pa tudi čez dan, nikakor ne more zaspati in porabite tudi več kot uro, da otrok vendarle z...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?