|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Novorojenčkovi refleksi

Helena Mlakar, 8.1.2024
Novorojenček se rodi s sposobnostjo izvajanja nekaterih refleksnih aktivnosti. Kateri so refleksi, ki jih ima novorojenček takoj po rojstvu?

image
Novorojenčkovi refleksi so ostanek naše evolucijske preteklosti. (Freepik.com)
/11


Novorojenček se rodi s sposobnostjo izvajanja nekaterih refleksnih aktivnosti. Imenujemo jih avtomatizmi ali refleksi, te nadzira najstarejši del možganov. Skoraj vsi začnejo kmalu po rojstvu izginjati, nekateri prej, drugi kasneje. Izjema je obrambni refleks. 

 

Morojev refleks

Ko novorojenček občuti, da bo padel, razširi roke ter odpre dlani in prste kolikor more. V naslednjem gibu pa da roke k sebi, kakor da bi se želel nečesa oprijeti ali objeti. To so gibi, ki bi jih izvedel tudi opičji mladič, če bi začutil, da pada in bi se na tak način želel oprijeti materine dlake.


Danes je ta refleks pri novorojenčku prisoten le še površinsko, otrok ga ne izvede do te mere, da bi se oprijel svoje matere. Če ga novorojenček izvaja, ga lahko vzamete kot opozorilo, da se ne počuti dobro. Morda ga prehitro dvigate iz posteljice, vozička, ga prehitro polagate na posteljo, v voziček. Ko to počnete, novorojenčka držite ob sebi, z rokami ga objemite tako, da bo čutil, da je v varnem objemu in ga počasi odločite ali vzemite k sebi.

Ta refleks omogoča tudi, da pediater preveri otrokove gibe, ko išče nepravilnosti. Ko zdrav novorojenček začuti, da bo padel, simetrično razširi ude. Pediater ta refleks izzove načrtno, da preveri novorojenčkovo simetričnost.

Ta refleks izzveni pri večini dojenčkov do šestega meseca starosti, lahko pa tudi že prej.

 

Prijemalni refleks

Ta refleks je zagotovo najbolj zanimiv. Tudi ta je ostanek daljne preteklosti.

Če novorojenčku položite svoj prst v dlan, se ga bodo drobni prstki oklenili in trdno prijeli in če nato prst dvignete, boste začudeno ugotovili, da se malo, nemočen novorojenček drži tako močno, da ga lahko dvignete od podlage. A tega raje ne počnite.

Pri nekaterih novorojenčkih lahko prijemalni refleks izzveni že po tednu dni, najpogosteje pa ostane še nekaj tednov. Popolnoma izzveni do šestega meseca starosti.

 

Stopalni odziv

Če povlečete po novorojenčkovem stopalu z ostrim predmetom, ta iztegne prste navzgor, nato pa obrne stopalo navznoter. To je posledica dojenčkovega nerazvitega živčnega sistema.

 

Obrambni refleks

Ta se pojavi, če je v bližini dojenčka nepričakovan in glasen zvok. Otrok napne telo, skrči ramena in dvigne roke predse, kot bi se hotel ubraniti. To je obrambna reakcija. Ta ne izzveni ampak se z leti še okrepi.

 

Avtomatska hoja

Če bi novorojenčka držali pokonci, ga rahlo nagnili naprej, bi naredil nekaj gibov, ki so podobni korakom. Ta refleks pa izgine do približno tretjega meseca starosti.

 

Iskalni refleks

Ta refleks običajno lahko opazite pred dojenjem. Če se nežno dotaknete dojenčkovega lica, ta obrne glavo v smer dražljaja reakcijo sproži tudi dotik s prsno bradavico. Dojenček obrne glavo v smer dražljaja in našobi ustnice. Ta refleks ga pripravi na dojenje.

 

Sesalni refleks

Ta je prisoten pri dojenčkih že med bivanjem v maternici. Po rojstvu se sproži vedno, kadar se kaj dotakne dojenčkovega ustnega neba. Omogoča mu, da se dovolj trdno prisesa na dojko in uspešno hrani. Refleks nadomesti hoteno dejanje med drugim in četrtim mesecem starosti.

 

Refleks mečevalca

Ta je znan tudi kot tonični vratni refleks in se pokaže kadar dojenček leži na hrbtu. Ko obrne glavo na eno stran, se okončine na tej strani telesa iztegnejo, na drugi pa pokrčijo. Refleks je prisoten že ob rojstvu, možno pa je tudi, da se pojavi šele okoli drugega meseca in izzveni do šestega meseca starosti.

 

Če imate vprašanje, potrebujete nasvet za svojega dojenčka, se obrnite na Ringarajine svetovalce, pediatre. Najdete jih TUKAJ.


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Stike lahko omejuje izključno sodišče!
Varuh človekovih pravic starše opozarja, da lahko stike med starši in otroki omejuje izključno sodišče, četudi jih je ce...
11
Kako pomagati dojenčku ob premiku ure?
Spet se bo premaknila ura, kar pomeni zopet "nekaj zabave" za nas, starše, saj otroci premik močno občutijo.
5
Dojenje: "Mozoljčki" na bradavicah...
Neverjetno, za kakšne podrobnosti je poskrbela Narava! Poglejte si video, kako pomembno vlogo imajo tiste drobne pikice,...
5
Koliko mleka potrebuje novorojenček?
Dojenčkov trebušček je po rojstvu zelo majhen, zato je normalno, da se doji večkrat po malo. Preverite, kakšen je obseg ...
4



Kaj določa otrokovo krvno skupino?
Starše pogosto zanima, kakšno krvno skupino bo imel njihov otrok, še posebej, če je eden od staršev Rh negativen. Poglej...
Kakšna je prava postelja za dojenčka in ot...
Ko se odpravite v trgovino z otroško opremo, osupli obstanete: koliko različnih posteljic in zibelk! Le katera bi bila n...




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?