|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Odnosi in konflikti med vrstniki

mag. Neja Samar Brenčič, Zavod IZRIIS, 6.10.2023
V prvih letih življenja se otroci naučijo veliko iz odnosov s sovrstniki – otroci istih let. V teh odnosih pa se pojavljajo tudi težave, konflikti. Kako jih prepoznamo in kako jih pomagamo otroku rešiti?

image
/11


Kaj vemo?

 1. V prvih letih življenja se otroci naučijo veliko iz odnosov s sovrstniki – otroci istih let. S tem pridobijo:

- Komunikacijske sposobnosti.

- Sposobnosti za regulacijo čustev.

- Sposobnosti, ki podpirajo reševanje konfliktov.

- Sposobnosti za sodelovanje.

 

 2. Da se naučijo sklepati prijateljstva in jih tudi obdržati je eden od ključnih razvojnih nalog otrok v predšolskem obdobju. Preprečuje nastanek težav psihološke narave ter težav v šolskem sistemu ter seveda tudi težav v kasnejšem življenju.

 

 3. Že v ranem otroštvu nekateri otroci izkušajo več težav pri sklepanju prijateljstev ter na splošno težav v medosebnih odnosih.

 

 4. Med 5-10 % otrok izkuša nenehne težave, kot so socialna izključenost in zavrnitve ali celo fizično in verbalno nasilje od svojih vrstnikov.

 

 5. Težave v odnosi med vrstniki so močan pokazatelj bodočih čustvenih in vedenjskih težav, kot so:

- Emocionalne težave: označuje jih občutek osamljenosti, nemira in depresije.

- Vedenjske težave: izražajo se v agresiji, hiperaktivnosti ali v uporniškem vedenju.

 

PREBERITE TUDI: Otrokovi prijatelji

 

 6. Otroci z motnjami v razvoju, kot so umska zaostalost, vedenjskimi težavami, avtizem ali motorične in jezikovno zaostankom, imajo pogosto manj priložnosti za odnose in sodelovanje z vrstniki in so pogosto manj sprejeti med njimi.

 

7. Kot posledica njihovih zmanjšanih, omejenih priložnosti, da bi svoj čas preživeli s primernimi vrstniki, imajo mnogi otroci z motnjami v razvoju, znatne primanjkljaje tudi na socialnem področju in v socialnih sposobnostih, kot so sposobnosti razviti in obdržati prijateljstva.


Bodite pozorni na …Kaj lahko storimo?

… kaj vpliva na odnos vrstnikov do otroka (sprejemanje). Na sprejemanje sovrstnikov močno vpliva odnos, ki ga ima otrok s svojimi družinskimi člani (brati, sestre in starši), odnos, ki ga imata med seboj starša in tudi otrokovo lastno vedenje.

  • Pomagajmo staršem, da uporabijo konfliktne situacije med brati in sestrami kot priložnost, da učijo pomembne socialne veščine kot so mirno reševanje sporov.

… pomembnost preventivnega ukrepanja pri odnosih med sovrstniki. Otroci, ki doživljajo težave v odnosih z vrstniki bodo bolj verjetno izkazovali agresivno vedenje, hiperaktivnost in odklonilno vedenje. Posledično bodo socialno bolj izolirani.

  • Otroci, ki izkazujejo agresivne težnje naj ne bodo skupaj v isti skupini.
  • Že v predšolskem obdobju vključite v poučevanje učenje socialnih veščin.

… kateri preventivni programi delujejo najbolje. Najbolj uspešni preventivni programi se dogajajo v naravnih okoljih, kot so centri za skrb za otroke, in vključujejo učitelje in starše.






  • Uporabite preventivne programe, ki podpirajo razvoj veščin socialnega vedenja.
  • Za uporabne preventivne programe so se izkazala koristna sledeča:

    - Univerzalni program – usmerjeni program v promocijo socialnih veščin vseh otrok v skupini.

    - Usmerjeni program – specifično usmerjen v otroke, ki imajo težave v socialnih odnosih. Ti programi skušajo izboljšati otrokove socialne spretnosti in njihove odnose

  • Vključite družine, učitelje in sovrstnike v preventivne programe.

… pomembnost treninga. Učitelji in ostali, ki ponujajo servis, ki uporabljajo programe socialnih spretnosti, morajo biti primerno usposobljeni, da zagotavljajo, da se otroci naučijo vseh socialnih spretnosti, ki so potrebne, da ustvarijo in ohranjajo pozitivne odnose s sovrstniki.








  • Postanite obveščeni o metodah treninga, ki so uporabljene v naslednjih programih:

    Univerzalni predšolski programi:

    - Lahko rešim problem!

    - Promoviranje alternativnih strategij mišljenja.

    Usmerjen program za predšolske otroke z agresivnimi vedenjskimi težavami:

    - Neverjetna leta dinozavrovih socalnih spretnosti

    - Kurikulum, ki rešuje probleme

    Usmerjen program za predšolske otroke, ki so socialno izolirani in ki izhajajo iz revnejših družin:

    - Igralni prijatelj

 

PREBERITE TUDI: Smo oziroma moramo biti res vsi prijatelji?

 

Prispevek so pripravili strokovnjaki Zavoda IZRIIS, ki nudi osebno, zakonsko in družinsko svetovanje. Za več informacij kliknite TUKAJ.


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Mami, oči, kako se dela seks?
O spolnosti pogosto razmišljamo kot o nečem, kar se nam zgodi, ko pridemo v najstniško dobo. Pa ni tako. Večina nas je p...
4
Zakaj so mame vedno jezne?
Jeza ... Čutiš, da napreduje od stopal gor. Nekdo je pustil čevlje sredi hodnika in med pobiranjem perila si se skoraj s...
4
Delo bo vedno, otroci pa bodo zrastli
Ko pa pridemo do tega, da so stvari kaotično mirne, se zavedam, da čeprav si lahko za delo vzamem čas, izberem svoje otr...
4
BLOG: Pogovori z otrokom v trebuščku
V tistem trenutku sem se odločila, da sploh ni pomembno, kakšni bodo rezultati amniocenteze, jaz bom tega otroka obdržal...
4



Ko otroku jezik uhaja med zobe
V predšolskem obdobju se otrok najbolj intenzivno celostno razvija in takrat lahko otrok določene glasove izgovarja na n...
Je bilo našim staršem lažje kot nam?
Po nedavnih raziskavah je bilo starševstvo v osemdesetih in devetdesetih letih za naše starše veliko lažje kot za nas - ...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?