Kot piše spletni Dnevnik, so danski znanstveniki z obsežno raziskavo, ki je zajela 657.461 otrok ugotovili, da med cepivom proti ošpicam, mumpsu in rdečkam (MMR) in avtizmom ni nobene povezave.
Povezava med cepivom in avtizmom ne obstaja, ugotavlja raziskava.
Starši so vse bolj zaskrbljeni zaradi neželenih stranskih učinkov, ki jih imajo cepiva, s katerimi po programu obvezno cepijo otroke do starosti enega leta. Medtem ko stroka zagovarja obvezno cepljenje, saj le visoka precepljenost zagotavlja, da smo vsi varni pred pojavom nekaterih življenjsko ogrožujočih bolezni, starši in civilna iniciativa proti cepljenju navaja dokaze, ki kažejo na to, da so cepiva nevarna, saj ima mnogo otrok po cepljenju nepopravljive posledice za vse življenje.
Zaskrbljeni starši zavračajo cepljenje
Približno dve desetletji nazaj se pri pričela širiti bojazen, da je cepivo MMR (proti ošpicam, mumpsu in rdečkam) »krivo« za pojav avtizma. Razlog za to je bila objava spornega znanstvenega članka, ki je zatrjeval, da med njima obstaja neposredna povezava. Čeprav je bil članek leta 1998 ovržen in umaknjen, dodatne raziskave pa niso bile narejene, se je prepričanje, da naj bi cepljenje povzročalo avtizem močno zakoreninilo med zaskrbljenimi starši. Ti vse pogosteje zavračajo cepljenje in zaradi tega se je močno znižala precepljenost prebivalstva v Evropi in ZDA, pojavili pa so se tudi prvi izbruhi ošpic.
PREBERITE TUDI: Cepljenje – je res nujno?
Povezave med cepivom MMR in avtizmom niso našli
Obsežna danska raziskava, ki jo je financiral sklad ene največjih farmacevtskih firm Novo Nordisk, je pokazala, da povezava med cepljenjem s cepivom proti ošpicam, mumpsu in rdečkam (MMR) in avtizmom ne obstaja. Hkrati so ugotovili tudi, da cepljenje s cepivom MMR ne poveča verjetnosti avtizma niti pri otrocih, ki imajo sorojence z avtizmom.
Raziskava je preverjala podatke 657.461 danskih otrok, rojenih med letom 1999 in 2010, ki so jih spremljali od starosti enega leta do leta 2013, so zapisali na Dnevnik.si. S cepivom MMR je bilo cepljenih kar 95 odstotkov otrok, zajetih v raziskavi. Otroci, ki imajo sorojence z avtizmom imajo kar sedemkrat večjo verjetnost, da bodo razvili avtizem, kot tistih, ki v družini avtizma nimajo, ugotavljajo raziskovalci, dečki pa so tej motnji kar štirikrat bolj izpostavljeni kot deklice.
Niso pa odkrili povezave med cepljenjem in avtizmom. »Raziskovalci so na podlagi podatkov ugotovili, da imajo s cepivom MMR cepljeni otroci kar sedem odstotkov manjšo verjetnost, da bodo razvili avtizem. Hkrati so opazili zanimivo statistično povezavo, da je ta verjetnost za 17 odstotkov višja pri otrocih, ki niso bili cepljeni,« ugotovitve Dancev povzemajo na Dnevnik.si. To ne pomeni, da bi lahko s cepljenjem v resnici preprečevali avtizem, je pa dodatna podkrepitev ugotovitve, da cepivo ni razlog za pojav avtizma pri otroku.
VIR: Dnevnik.si
PREBERITE TUDI: Necepljeni otroci ne ogrožajo javnega zdravja
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Izgorela mama: Ko je vsega preveč ...
Čeprav vemo, da popolna mama ne obstaja, se mame hitro ujamemo v vlogo absolutne skrbnice za dobro vseh, pri čemer se po...
17
Niti strije, niti stanje vagine zanjo ni v...
V svojih objavah redno prikazuje predele na trebuhu, zadnjici in nogah, dele telesa, ki jih večina drugih vplivnežev skr...
10
Najpopularnejša vikinška imena za dečke in...
Preverite najpopularnejša vikinška imena za dečke in deklice, ki smo jih nekoliko poslovenili in razvrstili po abecedi.
6
Poskok v rasti: Dojenček neprestano joče
S t.i. poskoki v rasti se pri dojenčku pojavijo spremembe v ritmu hranjenja, pogosta prebujanja, spremembe v vedenju - o...
4