Poporodna depresija se pojavi pri najmanj eni do dveh žensk od desetih, medtem ko poporodno otožnost po porodu občuti kar 80 odstotkov vseh žensk.
Naj vas ne bo sram depresivnih občutkov in si poiščite pomoč!
(Freepik.com)
Ko srečamo novopečeno mamico in očka, po navadi najprej pokukamo v voziček ter pohvalimo in pozdravimo ljubkega novorojenčka. Pogosto pogovor nadaljujemo o otroku in sorojencih, medtem ko le redko povprašamo starše o njihovem počutju.
Seveda je prav, da ima (nebogljen) otrok v prvih mesecih/letih toliko pozornosti staršev in okolice. Prav pa je tudi, da se posvetimo še staršem, ki se jim je življenje z rojstvom otroka postavilo na čisto nove tire.
Poporodna otožnost
"Zelo pomembno je, da se pogovarjamo tako o fizičnem kot duševnem zdravju mladih staršev. Statistični podatki, ki jih je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje, namreč kažejo, da poporodno otožnost po porodu občuti kar 80 odstotkov vseh žensk. Poporodna otožnost je pravzaprav tako pogosta, da nekateri strokovnjaki zagovarjajo teorijo, da gre za normalen pojav po porodu oziroma posledico hitrih hormonskih sprememb," so nam zaupali v Zavodu IZRIIS in dodali:
"Poporodna otožnost se kaže z nenadnimi spremembami razpoloženja, jokavostjo, tesnobo in razdražljivostjo. Pojavijo se lahko tudi težave s spanjem, zmanjšan apetit, nemirnost in utrujenost."
PREBERITE TUDI: Resnična zgodba - poporodna depresija
Za poporodno depresijo zboli približno vsaka peta ženska!
Druga duševna stiska, ki se pojavlja po porodu je poporodna depresija, ki se pojavi pri najmanj eni do dveh žensk od desetih.
"Ocena je, da v Sloveniji vsako leto zaradi depresivnosti trpi od 1.800 do 3.600 žensk po porodu. Večina strokovnjakov se strinja, da gre za kombinacijo telesnih, duševnih in socialnih dejavnikov," pojasnujejo na Zavodu IZRIIS in dodajajo:
"Nosečnost in porod za mater predstavljata velik napor in stres, še posebej, če je bil porod težak in je med njim prišlo do poškodb porodne poti ali drugih zapletov. Zato je porodnica po porodu utrujena, ob velikih hormonskih spremembah pa še bolj dovzetna za nihanja v razpoloženju. Predvsem po prvem porodu sta pogosto prisotna tudi negotovost in strah, ali bo znala in zmogla skrbeti za otroka. Novorojenček namreč prinese nove zahteve in mati mu mora biti kljub svoji lastni izčrpanosti 24 ur na dan na razpolago."
Vprašalnik o tveganju za obporodno depresijo Če želite preveriti, ali tudi pri vas obstaja tveganje za odporodno depresijo, na spletni strani NIJZ izpolnite tale vprašalnik!
|
Prva pomoč s strokovno literaturo in viri
V kolikor se tudi vi soočate s katero od omenjenih duševnih težav po porodu, si lahko pomagate tudi z naslednjo strokovno literaturo in spletnimi viri, ki govorijo o tej temi:
1) ZIMA V SRCU (pdf)
2) ANGELI Z MOKRIMI KRILI NE LETIJO (pdf)
3) Polona Compolunghi - Pegan: POPORODNA DEPRESIJA IN DRUGE POPORODNE DUŠEVNE MOTNJE (pdf)
4) Eva Hrovat Kuhar: POPORODNI IZZIV - KO DVOJINA POSTANE MNOŽINA, Mladinska knjiga, 2010.
PREBERITE TUDI: Poporodna depresija
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Z materinim mlekom zdravijo raka
Znano je, da ima materino mleko izjemne lastnosti tako s prehranskega vidika kot tudi za zdravje dojenčka, saj mu pomaga...
8
Obkladki za občutljivo nožnico po porodu
Če imate za sabo vaginalni porod, potem že veste (če pa še ne, ste verjetno slišali), kako boleče občutljivo je lahko po...
6
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
6
Ločitvena stiska pri dojenčku in otroku
Obdobje ločitvene stiske je čustveno naporno tako za otroke kot tudi za starše, vendar pa obstajajo načini, kako lahko l...
4