V času nosečnosti lahko pričakujete spremembe tudi pri vidu oziroma očeh. Pojavi se lahko povečanje že obstoječe refrakcijske napake očesa (dioptrija, cilindri, astigmatizem) ali pride do sindroma suhih oči. Na kaj morate biti pozorni?
Nošenje kontaktnih leč med nosečnostjo je lahko oteženo zaradi sindroma suhih oči.
(Freepik.com)
Spremembe, povezane z očmi, ki se pojavijo med nosečnostjo nastanejo zaradi zadrževanja tekočine, visokega krvnega tlaka, hormonskih sprememb in drugih telesnih sprememb, ki so del nosečnosti. Spremembe so običajno začasne in počasi izginejo po rojstvu otroka ali potem, ko mati preneha dojiti.
Kar zadeva refrakcijsko napako očesa, med katero prištevamo dioptrijo (kratko- ali daljnovidnost), astigmatizem in cilindrično očesno napako, so spremembe običajno manjše in ne zahtevajo novega recepta za očala. Med nosečnostjo in dojenjem se je vsekakor treba izogibati operaciji na očesu z laserjem.
PREBERITE TUDI: Ob porodu ne pozabite na svoje oči
Na kaj morate biti pozorni?
Stanje, znano kot suho oko oziroma sindrom suhega očesa, je prav tako lahko posledica hormonskih sprememb med nosečnostjo. Gre za težavo pri kateri se solze ne tvorijo dovolj učinkovito (motnja v nastajanju solz) in/ali solze prehitro izhlapijo s površine očesa (motnja v sestavi solz). Nošenje kontaktnih leč med nosečnostjo je lahko tudi oteženo prav zaradi suhega očesa.
Najpogostejši simptomi sindroma suhega očesa so:
- Občutek peska, tujka v očeh.
- Oko je pordelo, srbeče, pekoče.
- Prisoten je občutek razdraženosti, utrujenosti, nelagodja.
- Vidna ostrina niha.
- Povečana sta občutljivost in nelagodje ob nošnji kontaktnih leč.
Če opazite katerega od teh simptomov, se posvetujte z zdravnikom o kapljicah in mazilih, ki nimajo škodljivega vpliva na nosečnost.
Kako si lahko pomagamo pri suhih očeh?
Očesni specialisti ob sindromu suhega očesa pogosto priporočajo povečan vnos hranil, bogatih z maščobnimi kislinami omega-3, ki dokazano omilijo očesno vnetje. Živila, bogata z omega-3 maščobnimi kislinami, kot je npr. losos, lan, semena in oreščki lahko pomagajo pri obvladovanju suhega očesa, hkrati pa izboljšajo splošno zdravje telesa.
Na zmanjšanje simptomov suhega očesa vpliva tudi okolje. Svetuje se izogibanje prepihu, prahu in izsušenemu okolju. Nosečnice, ki delate za računalnikom oziroma je vaše delo koncentrirano, bližinsko, poskrbite, da dovolj pogosto mežiknete, za nekaj sekund zaprete oči, pogledate v daljavo.
Pomembno je tudi, da poskrbite za zadostno hidracijo telesa in kakovosten spanec. Nosite tudi kakovostna zaščitna sončna očala.
PREBERITE TUDI: Zakaj je pomembno pitje v nosečnosti in po njej?
Pomembno!
Če se vam nenadoma pojavi zamegljen vid, lahko to kaže na visok krvni tlak ali sladkorno bolezen, povezano z nosečnostjo. V tem primeru se čim prej posvetujte z zdravnikom.
VIR: Ringeraja.ba
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
FOTO: Nosečka in dojenček - prej in potem
Poglejte si podobe ujete s fotoaparatom prej - z nosečniškim trebuščkom in potem - z malim bitjecem v roki, naročju ...!
11
V nosečnosti ne odstranjujte amalgamskih z...
Ker je živo srebro zelo agresivna kovina, ki prosto prehaja med krvno-možgansko bariero, z lahkoto prehaja v posteljico ...
6
Čudni prvi znaki nosečnosti
Včasih prvi znaki nosečnosti niso prav nič romantični oziroma so lahko prav "čudni" in naporni. Kakšni, preverite v čl...
5
Novost za nosečnice, doječe mame in otroke
Bele zalivke namesto amalgamskih so po novem za nosečnice, doječe mamice in otroke do 15. leta brezplačne. S 1. julijem ...
5