99 odstotkov nosečnic se pritožuje nad kakovostjo spanja. Preverite, kateri so trije glavni razlogi, zakaj nosečnice pogosto muči nespečnost.
Kaj nosečnicam krajša spanec? (Arhiv Ringaraja.net)
Spanje je v obdobju nosečnosti zelo pomembno, saj vpliva na dobro fizično počutje, omogoča zdrav razvoj otročka in nam daje zalogo energije, ki jo bomo potrebovale v prvih tednih materinstva.
Razlog 1: Nosečniško telo
Zagotovo je eden od razlogov za slabo spanje fizionomija nosečniškega telesa. Otrok pritiska na naše organe in z velikim trebuhom težko najdemo idealen položaj na postelji. To težavo lahko zelo lahko rešimo s primernim ležiščem. Iz lastnih izkušenj lahko povem, da je vodna postelja ena najboljših iznajdb za nosečnice, veliko pa lahko naredimo tudi z anatomsko prilagodljivim ležiščem. Močno ti bodo pomagale tudi blazine, s katerimi podložiš kritična področja, v svojo posteljo pa že sedaj povabi tudi blazino za dojenje.
PREBERITE TUDI: 30 dejstev o nosečnosti
Razlog 2: Stres
V vsakdanjiku modernega sveta je skorajda neizogiben. V stres nas spravljajo izzivi na delovnem mestu, živčke nam kravžljajo visoki mesečni računi, kapo nam dvigne že dolga kolona na avtocesti. S stresnim hormonom svoj nemir neposredno prenašamo na bitjece v maternici in mu še pred rojstvom vgraviramo potrebo po hiperaktivnosti.
PREBERITE TUDI: Nasvet strokovnjakinje - Strah pred bolečim porodom
Razlog 3: Strah pred zapleti
Tretji in po anketi 161 slovenskih nosečnic največji razlog za slab spanec pa je tudi strah pred zapleti v nosečnosti. Bodoče mamice je strah, da se bo novorojenček rodil z napako, da bo morda moral na svet predčasno, skrbi pa jih tudi kako bosta z otročkom preživela »nevarni« porod. Vsi ti strahovi preprečujejo nosečnicam, da bi zares uživale v čarobnih devetih mesecih. Namesto da bi cenile vsak dan, ko imajo edinstven privilegij, da pomagajo naravi pri oblikovanju življenja, odštevajo dneve do porodnega datuma.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
5 neresničnih mitov o porodu na domu
Res je, da babice pri porodih na domu ne smejo nastavljati epiduralne analgezije, toda to še ne pomeni, da si pri domače...
8
Kako pogosto se dojenčki premikajo v trebu...
Tako pogosto bi morali čutiti otrokove premike v trebuhu v tretjem trimesečju nosečnosti.
6
Te vaje pomagajo, da se dojenček obrne
Preverite preproste in varne vaje ter druge preizkušene metode, s katerimi lahko otročka v trebuščku spodbudite, da se o...
6
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
4