|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Znanstveniki ustvarili prvi sintetični človeški zarodek

Uredništvo Ringaraja.net, 15.6.2023
Znanstvenikom je uspelo ustvariti prvi sintetični človeški zarodek, ki naj bi pomagal pri pri raziskavah genetskih motenj in spontanega splava. Preboj pa odpira resna etična in pravna vprašanja.

image
Znanstveni preboj odpira številne etične in pravne dileme. (Foto: Freepik.com)
/11


Britanski in ameriški znanstveniki so ustvarili prve sintetične človeške zarodke, za kar so uporabili izvorne celice. Sintetični zarodki niso enaki naravnim človeškim zarodkom, saj za svoj nastanek ne potrebujejo jajčec ali sperme. Prav tako nimajo utripajočega srca ali možganov. Vzgojili so jih do stopnje, na kateri so 14-dnevni naravni človeški zarodki – to je zakonsko določena omejitev.

"Lahko ustvarimo modele, podobne človeškim zarodkom, z reprogramiranjem (embrionalnih izvornih) celic," je v govoru na letnem srečanju Mednarodnega združenja za raziskave izvornih celic v Bostonu povedala profesorica Magdalena Zernicka-Goetz z Univerze Cambridge in Kalifornijskega tehnološkega inštituta.

 

Ali bi se lahko razvili v človeško bitje?

Če bi se sintetični zarodki lahko razvili v živo človeško bitje, znanstveniki ne vedo, saj bi to lahko ugotovili le tako, da bi jih vstavili v maternico. Prejšnje raziskave na živalih tega niso potrdile – sintetični zarodki, vzgojeni iz mišjih celic, ki so jih vsadili v maternico mišjih samic, se namreč niso razvili v žive živali. Podobno se je zgodilo na Kitajskem, ko so to poskušali narediti pri opicah – nobena od nosečnosti se ni razvijala več kot nekaj dni. Znanstveniki pravijo, da ni jasno, ali je ovira za naprednejši razvoj zgolj tehnična ali ima bolj temeljni biološki vzrok, poroča Guardian.

 

PREBERITE TUDI: Sporočilo ljudem, ki sprašujejo: "In kdaj boš ti?"

 

Pomoč pri razumevanju splavov?

Strokovnjaki menijo, da bi ta korak lahko predstavljal pomemben vpogled v razumevanje razlogov za spontani splav. V prvem trimesečju se vsaka četrta nosečnost konča s spontanim splavom. Po poročanju Guardiana, naj bi te zarodki zagotovili ključen vpogled v vpliv genetskih motenj in bioloških vzrokov ponavljajočih se spontanih splavov.

"Ideja je, da če z izvornimi celicami resnično modelirate normalen človeški embrionalni razvoj, lahko pridobite ogromno informacij o začetku razvoja, kaj gre lahko narobe, ne da bi morali za raziskave uporabiti zgodnje zarodke," je pojasnil vodja oddelka za biologijo izvornih celic in razvojno genetiko na inštitutu Francis Crick v Londonu.

 

Etični in pravni pomisleki

Znanstveni preboj odpira etična in pravna vprašanja. Trenutno na področju človeških zarodkov iz izvornih celic še ni nobene regulacije," pravi britanski profesor James Briscoe.

"Če je celoten namen, da so ti modeli zelo podobni normalnim zarodkom, potem jih je treba na neki način obravnavati enako," je dejal Lovell-Badge. "Trenutno jih v zakonodaji ni. Ljudje so zaradi tega zaskrbljeni," je še dodal.

Vir: 24ur, RTVslo

PREBERITE TUDI: VIDEO: Kako deluje zunajtelesna oploditev IVF?

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Glivična okužba nožnice – pogost vzrok nep...
Čeprav večinoma mine brez posebnosti, je glivična okužba nožnice ali bakterijska vaginoza precej pogost vzrok za neplodn...
8
Kaj način spanja v postelji pove o partner...
Spita s partnerjem/-ko tesno drug ob drugem ali vsak na svoji strani postelje? Spita v 'stoličko/žličko' ali s hrbtom dr...
6
Motnje menstrualnega ciklusa so precej pog...
Vsaka ženska obdobje pred menstruacijo in med njo doživlja drugače. Motnje menstrualnega ciklusa so različne in pogoste....
6
Vajine skupne priprave na nosečnost
Te priprave bodo ne le povečale možnosti za nosečnost, temveč bodo tudi okrepile vajino ljubezen in vaju tako še bolje p...
5



Kakšna je zdrava in plodna sperma?
Če je v moškem ejakulatu manj kot deset milijonov spermijev na mililiter sperme, se to šteje kot nizko število spermijev...
Znaki, ki kažejo, da imate preveč "moš...
Ko gre za žensko neplodnost, je večkrat težava v preveč kot premalo testosterona. V članku preverite, kateri so znaki, d...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?