|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj: Zdravje in nega

Sistematski pregled
V starosti dvanajst mesecev bo vaš otrok ponovno naročen na sistematski pregled. Srečali se boste z otrokovim izbranim zdravnikom, ki bo otroka pregledal, ocenil razvoj in vam po potrebi svetoval ter odgovoril na vaša vprašanja. Ob koncu pregleda bo otrok prejel prvo dozo cepiva proti ošpicam, mumpsu in rdečkam. V Sloveniji je za otroke in mladostnike obvezno cepljenje proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, otroški paralizi, hemofilusu influence, ošpicam, mumpsu, rdečkam in hepatitisu B.

Namen sistematskih pregledov je spremljanje rasti in razvoja, ugotavljanje telesnega in duševnega zdravja s ciljem zgodnjega odkrivanja bolezni in motenj, da bi tako dosegli možnost zgodnjega ukrepanja, zdravljenja in rehabilitacije. Prav tako je namen odkrivanje neugodnih socialnih dejavnikov in nezdravih življenjskih navad v družini ali v okolju, v katerem otrok živi. Pregledi v predšolskem obdobju so v 1., 3., 6., 9., 12. in 18. mesecu starosti ter pri 3. in 5. letih.

Preventivni pregled
Pred vstopom otroka v vrtec je potreben preventivni pregled pri otrokovem izbranem zdravniku. Starši sami naročijo otroka na pregled. Pregled obsega pregled otrokove prejšnje zdravstvene dokumentacije, razgovor, klinični pregled, v primeru težav pa tudi pregled krvi, urina ali blata. Zdravnik vam bo svetoval glede premagovanja ločitvenega strahu ob vstopu v vrtec in preveril precepljenost otroka. Če vstopa otrok v vrtec pred prvim letom in še ni prejel prve doze cepiva proti ošpicam, mumpsu in rdečkam, jo bo prejel ob tokratnem pregledu. Pri otrocih z zdravstvenimi težavami osebni zdravnik napiše na zdravniško potrdilo posebna navodila glede obravnave otroka v vrtcu, kot so zgodnje zniževanje telesne temperature pri otrocih, ki so imeli vročinske krče, morebitno dietno prehrano, izogibanje sprožilcem alergijskih reakcij in drugo. Brez zdravniškega potrdila otrok ni sprejet v vrtec.
Skrb za zobe
Za mlečne zobe je potrebno skrbeti, da bodo zdravi oziroma popravljeni. Le tako lahko pričakujemo, da bodo zdravi tudi stalni zobje. Okrog 1. rojstnega dne, ko otroku izrastejo prvi kočniki, postane zobna ščetka nepogrešljiva. Zobne paste ni potrebno uporabljati, dokler se otrok ne nauči izpljuniti slino iz ust. To veščino osvojijo otroci nekako do 3. leta starosti.
Dojenje in zobje
Ko začno otroku rasti zobje, ne pomeni, da morate prenehati z dojenjem. Drži pa, da za zdrav in skladen razvoj zob in ustne votline dojenje po enem letu ni več potrebno. Prepogosto dojenje, predvsem ponoči, lahko celo okvari trda zobna tkiva. Iz mlečnega sladkorja namreč bakterije tvorijo kisline, ki noč za nočjo napadajo zobe. Seveda možnost zgodnjih okvar mlečnih zob nikakor ni zadosten razlog za prenehanje dojenja. Mati naj se ob otroku sama odloči, koliko časa želi dojiti. Če se bo odločila dojenje podaljšati preko 1. leta, naj bo pozorna na morebitne bele kredaste madeže ali rumeno-rjave lise predvsem na zgornjih sekalcih, ki lahko že kažejo na zgodnje okvare zob. Če bo z otrokom obiskala zobozdravnika in povedala, da želi dojenje podaljšati, je zelo verjetno, da bo naročena pogosteje. Tako lahko zobozdravnik pravočasno ukrepa, če bi do zgodnjih okvar res prišlo.
Vnetje očesne veznice ali konjunktivitis
… je zelo nalezljiva in med otroki razširjena bolezen. Oko je rdeče in pekoče, veke so otečene. Otrok ima občutek tujka v očesu. Vid ni prizadet, vendar otroka moti močna svetloba. Bakterijski konjunktivitis, ki je močno nalezljiv (zato naj ima oboleli otrok svojo brisačo), spremlja lepljiv rumeno-zelen izcedek iz očesa. Le-ta je včasih tako močan, da otrok zjutraj ne more odpreti očesa. Zdravljenje:
Zdravnik predpiše antibiotično mazilo in kapljice. Prizadeto oko nežno čistimo z vato, namočeno v prekuhano in ohlajeno vodo (lahko tudi s fiziološko raztopino). Za vsako oko uporabimo svoj kos vate in oko nežno očistimo od notranjega očesnega kota navzven. Seveda ne smemo pozabiti na higieno rok, ki jih moramo umiti pred in po čiščenju očesa. Kako dajemo kapljice v oko?
Spodnjo veko nežno potegnemo navzdol in vkapamo kapljice v kot med očesom in veko. Pri tem se ne smemo dotakniti očesa. Uporabljamo le kapljice, ki jih predpiše zdravnik.
 
Akutno vnetje srednjega ušesa Vnetje srednjega ušesa lahko povzročijo virusi ali bakterije. Bolečina nastane, ko se vname in oteče evstahijeva cev (to je hodnik, ki povezuje srednje uho z žrelom). Zaradi tega se v srednjem ušesu začne nabirati tekočina, ki pritiska na bobnič. Če je povzročitelj bakterija, se v srednjem ušesu nabira tudi gnoj. Vnetje ušes pri dojenčkih in malih otrocih je pogosto posledica prehlada, ker se izcedek iz nosu nabira v evstahijevi cevi. Vnetje spremlja visoka temperatura (ni pa nujno), otrok se slabo počuti in zavrača hrano. Vnetje se ponavadi v nekaj dneh umiri. Zdravljenje:
Otroku dajemo kapljice za nos, ki zmanjšajo otekanje sluznice, ter paracetamol za lajšanje bolčine ter zniževanje telesne temperature. Bolečine lajša tudi gretje ušesa z volneno ruto ali trakom. Dobro je, če otroku redno, večkrat dnevno izpiramo nos s fiziološko raztopino. Če je vnetje bakterijsko, so za zdravljenje potrebni antibiotiki.

Nežna otroška koža
Zaradi nerazvitosti podkožnega maščobnega tkiva se občutljiva otroška koža ne more zaščititi sama. Otrokov obraz, roke in ušesa je potrebno pozimi zaščititi z mastno kremo, ki ne vsebuje vode (le-ta prevaja mraz in naredi kožo še bolj razdraženo). Na snegu kožo še dodatno zaščitite s kremo za zaščito pred soncem, saj se sončni žarki odbijajo od snega in lahko povzročajo opekline. Da je sončna krema potrebna tudi poleti, ni potrebno posebej opozarjati, naj pa vas spomnimo na zračna in lahka oblačila, ki morajo pokrivati čim več kože ter kvalitetna sončna očala in klobuk s širokimi krajci, ki nudi popolno zaščito obrazu, uhljem in vratu.

Preberite še

Moj malček
Razvojni mejniki
V vrtec ali k babici?
Zdravje in nega
Prehrana
Igrajmo se
Dobro je vedeti




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?