|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj: Razvojni mejniki

Kaj vse že moj dojenček zna in zmore?
Zdaj se večina že obrača v obe smeri, nekateri se iz ležečega položaja na trebuščku že zmorejo usesti. Dojenček je sposoben dalj časa samostojno sedeti in se ob tem igrati ter se sklanjati v vse smeri za igračami. Sedenje mu omogoča kombinacija moči, ravnotežja in koordinacije. Ravnotežje se začne v tem obdobju intenzivno razvijati, kar dojenčku omogoča, da sedi, se plazi in kasneje z izboljšanjem ravnotežja tudi vstane, končno pa tudi samostojno shodi. Pri plazenju so v začetku pomembnejše roke, saj so močnejše in bolj razvite, uporablja pa jih tudi za manevriranje po prostoru.
Če je še do pred kratkim dojenček ob dotiku nog s podlago poskakoval z ritmičnim krčenjem obeh kolen hkrati, pa ga zdaj lahko vidite, kako poplesuje in izmenično krči kolena ter prenaša težo z ene noge na drugo. Seveda pa njegove noge še ne zmorejo nositi njegove teže, za to ste še vedno potrebni vi.    Ker dojenček vedno bolje nadzira svoje prstke, je prijemanje igrač in igranje vedno lažje. Igrače preprijema iz roke v roko, namenoma udarja z njimi in jih stresa, da izvabi zvoke ropotuljic ter ostale zvoke, na koncu pa igrače skoraj vedno končajo v ustih.

Raziskovanje in osvajanje novih veščin
Oba se bosta razgibala ob igri »urno na konjiča« - otroka posadite na kolena in se igrajte, da je to konjiček, zraven zapojte še pesmico diči, diči, diča, urno na konjiča … Dojenček bo hitro pokazal, ali mu je všeč hiter ali pa bolj počasen ritem. Zagotovite dojenčku varno okolje za raziskovanje in osvajanje novih veščin – kot so sedenje, kotaljenje, plazenje. Dovolj bo že velika odeja (še boljše pa blazina), ki jo razprostrete na tleh ali zunaj na travi. H gibanju (obratu, plazenju) ga spodbudite z igračko, ki jo položite malo izven dosega njegovih rok.  

Mali radovednež
Radovedno opazuje dogajanje okrog sebe, zelo je pozoren na zvoke, še posebej na glasove, s pogledom sledi gibanju ljudi in živali. Predmet, ki je v njegovem dosegu, že precej spretno prime, včasih si pri prijemanju pomaga tudi z nogami. Med držanjem predmet opazuje, stresa in preprijema ga iz roke v roko, še vedno ga nese tudi v usta. Vedno pogosteje meče igrače in druge predmete na tla, pa ne zato, da bi vas jezil, ampak se tako uči. Zdaj že razume, da predmet še obstaja, čeprav ga ne vidi več.

Intenzivno izkazovanje čustev
Začenja se obdobje intenzivnega izkazovanja čustev – objemanja in božanja. Z gibi, glasom in obrazno mimiko vam bo dojenček pokazal svoje veselje, zanimanje, pa tudi jezo, strah ali sramežljivost. Med najlepšimi izrazi zadovoljstva in sreče pa je gotovo tudi glasen dojenčkov smeh, občasno pospremljen tudi s cviljenjem. 

Dojenčkov odnos z najbližjimi se še poglablja, močna navezanost pa lahko vodi tudi do strahu pred ločitvijo od najdražjih Pogosto se dojenček različno obnaša, npr. ko je obdan le z znanimi ljudmi. Ko pa so prisotni tudi njemu neznani ljudje, pogosto kaže nelagodje ter strah.

Otrok, ki se ob starših počuti varnega, se v novih situacijah obrne po pomoč in se zgleduje po starših (če starši reagirajo s strahom in zaskrbljenostjo, bo verjetno tudi otrok prestrašen in bo zajokal). Pri tem se reakcij uči predvsem s pozornim spremljanjem vaše obrazne mimike in glasu, in tako razbere osnovna čustva kot so veselje, strah ali jeza. Preko izkušenj, ki si jih bo dojenček s tem pridobil, se bodo izoblikovali njegovi vzorci čustvenih odgovorov, ki jih bo uporabljal skozi vse nadaljnje življenje.

Razvoj govora
Sedemmesečni dojenček pozorno posluša govor odraslih in je že sposoben posnemati preproste zvoke iz okolice. Ponavlja glasove, ki jih sliši (glasove, ki so zastopani v materinem jeziku), čebljanje je vedno bolj podobno pravemu govoru, saj posnema tudi intonacijo. Začenja pa posnemati tudi geste, ki jih pogosto vidi pri starših.
Če se z dojenčkom veliko ukvarjate in pogovarjate, zdaj že razume pogosteje uporabljane besede, zraven svojega imena ponavadi že prepozna tudi imena družinskih članov (mama, ata) in besede, ki jih spremljajo geste (na primer pa-pa).

Preberite še

Moj dojenček
Razvojni mejniki
Prehrana
Zdravje in nega
Spanje
Igrajmo se
Dobro je vedeti




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?