V enem letu se spremeni veliko stvari. Tudi v službi. Zato naj vam ne bo nerodno sodelavcev prositi za pomoč, ko se boste soočali s spremembami, ki so se zgodile v vaši odsotnosti.
Materinstvo vas bo spremenilo tudi kot delavko. (Arhiv Ringaraja.net)
Ne glede na to, ali se konca porodniškega dopusta veselite ali ne, po končani porodniški večina slovenskih žensk gre nazaj v službo, saj si večina družin finančno ne more privoščiti, da bi mama lahko ostala doma, kot je to značilno za ameriške mame.
Kako se torej pripraviti, da bo prehod nazaj v službeno okolje potekal čim bolj tekoče in s čim manj težavami?
1. "Obiščite" službo
Četudi vas čaka isto delovno mesto z enakimi pogoji, vam lahko "ponovno uvajanje" v službene procese olajša obisk v službi še preden zares začnete z delom.
Kakšen teden dni pred uradnim začetkom, pojdite "na obisk" v službo - da pozdravite sodelavce, preverite morebitne spremembe in svoje staro delovno mesto ter nekoliko začutite energijo vašega delovnega okolja.
2. Izdelajte si tedenski in rezervni načrt
Če je to bila vaša prva porodniška, bo sprememba med službo nekoč in danes še toliko večja. Pred porodniško vas namreč doma ni čakalo eno majhno in ljubezni željno bitje, zato pričakujte, da se vam bo odnos do službe korenito spremenil.
Da se boste v službi lahko zares sprostili in se ne boste ves čas spraševali, kako se otrok počuti v varstvu ter skrbeli, če se boste z delom preveč zamudili, si izdelajte tedenski načrt odhajanja od doma in predvsem pobiranja otroka v vrtcu oziroma varstvu.
In ne pozabite tudi na rezervni načrt - za vse tiste nore službene dni, ko enostavno ne morete ob uri zaključiti z delom in oditi.
PREBERITE TUDI: BLOG: Služba + materinstvo = ...
3. Sodelavce prosite za pomoč!
V enem letu se spremeni veliko stvari. Tudi v službi. Zato naj vam ne bo nerodno sodelavcev prositi za pomoč, ko se boste soočali s spremembami, ki so se zgodile v vaši odsotnosti.
Po navadi delodajalci mamam, ki pridejo s porodniške, dajo vsaj kakšen teden, da se ponovno vključijo v vse delovne procese. Če potrebujete več časa, ne omahujte in pojdite do šefa ter mu razložite vse svoje dvome in težave glede svojega dela. To je vsekakor bolje kot da težave skrivate.
4. Ozavestite vse spremembe v sebi
Tako kot je v tem letu, ko vas ni bilo, podjetje, kjer ste zaposleni, doživelo veliko sprememb, ki bodo verjetno vplivale tudi na vaše delovno mesto, delovne pogoje in delo, poskusite ozavestiti, da ste se z materinstvom spremenili tudi vi kot delavka.
Najverjetneje boste na svoje delo začeli gledati z drugačnimi očmi, morda se vam bodo spremenila zanimanja in interesi ter prioritete tudi v službi. Morda boste celo ugotovili, da vam delo, ki ga opravljate, več ne ustreza, in si želite ali premestitev na drugo delovno mesto ali celo drugo službo. Vsekakor se ne bojte občutkov, ki jih boste našli v sebi. Sedaj, ko ste mama, ste drugačna ženska, in s tem ni prav nič narobe.
5. Izkoristite službene prednosti
Nenehna oziroma 24-urna skrb za dojenčka je utrudljiva, ne glede na to, kako zelo imamo radi svoje otročke. V službi vam ni treba otroka previjati, hraniti, uspavati, mu ves čas slediti z enim očesom, da se ne bo kje udaril, padel, kaj uničil ... Prav zato veliko mam opaža, da se po porodniškem dopustu v službi "spočijejo".
To seveda ne pomeni, da v službi ne boste delale, toda pogosto je dragoceno že to, da lahko končno v miru popijete svojo kavo ali čaj, se brez motenj posvetite svojemu delu ter se brez otrokovih prekinitev pogovarjate z drugimi odraslimi ljudmi. O odraslih temah. Zato izkorisite prednosti, ki vam jih ponuja čas, ki ga preživite v službi.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: