|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Astma: Najpogostejša kronična bolezen v otroštvu

P.L., 3.5.2023
Bronhialna astma ali naduha je ena izmed najpogostejših kroničnih bolezni dihal, pri kateri se ponavljajo napadi težkega dihanja, spremljani z značilnim piskanjem, ki so si po jakosti različni.



Čeprav se bolezen pogosto začne v otroštvu, se lahko pojavi tudi v kateri koli starosti. Z leti se bolezen lahko izboljša, izzveni v dobi pubertete, ali celo izgine. Za astmo boleha približno 5 odstotkov svetovnega prebivalstva, vendar je pogostnost pri otrocih do 30 odstotkov.


Uroš Krivec, dr. med., vodja Službe za pljučne bolezni Pediatrične klinike UKC Ljubljana, je dejal, da » je astma najpogostejša kronična bolezen v otroštvu. Po rezultatih anketne raziskave z leta 2000 ima v Sloveniji približno 14 odstotkov šolskih otrok astmo. Zaradi oblike raziskave je verjetno, da je navedena vrednost nekoliko precenjena. Vendar to pomeni, da imajo astmo v povprečju skoraj trije otroci v vsakem razredu. Astme ne moremo povsem pozdraviti, vendar jo lahko uspešno nadzorujemo s spremembami v bivalnem okolju in ustreznim zdravljenjem. Cilj zdravljenja je popoln nadzor nad boleznijo in odsotnost kakršnekoli oviranosti otroka zaradi bolezni. Takšen cilj je z ustreznim zdravljenjem dosegljiv.«


Prim. mag. Matjaž Turel, dr. med., s Centra za pljučne bolezni in alergije Interne klinike UKC Ljubljana, je povedal: »Bolnik, zlasti v odrasli dobi, ki dobi napad astme, težko diha, sope, ima plitek vdih, občutek stisnjenosti v prsih in močno kašlja ob stiku z alergeni, mrzlim zrakom, po telovadbi, ob drugih naporih, ali ob intenzivnih čustvih. Zdravila, ki bi odpravilo astmo, kot rečeno ni, simptome pa se blaži z različnimi tabletami, z inhalacijo, predvsem pa pomaga sprememba življenjskega stila. V naši ambulanti dnevno zdravimo in spremljamo veliko bolnikov z astmo, na oddelku pa zdravimo samo tiste s hudimi poslabšanji. Na srečo je takih v zadnjih letih vse manj, saj so na voljo učinkovita zdravila, ki ob rednem jemanju najhujša poslabšanja preprečujejo .

 

PREBERITE TUDI: Previdno s probiotiki

 

Večinoma diagnozo postavi osebni zdravnik, na osnovi tipičnih simptomov in znakov. Astma lahko nastane, ko zunanjih dejavnikov ne moremo ugotoviti, ali pa, ko vzroki nastanejo zaradi alergij. Čeprav ima večina astmatičnih bolnikov pozitivne alergijske teste, alergija ni nujno vzrok za bolezenske simptome. Najpogostejši alergeni, ki lahko povzročajo astmo, so pelodi (ki povzročajo tudi seneni nahod), hišni prah, živalske dlake in perje, tobačni dim, napadi pa se pojavijo tudi zaradi mrzlega zraka, alergije na hrano ali zdravila, stresa.

 

Napadi se lahko zelo razlikujejo

Napadi astme se lahko med seboj zelo razlikujejo in lahko trajajo od ene ure pa do celega dneva in postanejo nevarni, če je dihanje zelo oteženo. Pri hudih napadih se lahko bolnik poti, ima pospešen srčni utrip, ne more ležati ali zaspati. Zelo hudi napadi so lahko tudi smrtni, saj nizka vrednost kisika v krvi povzroči cianozo (pomodrelost) obraza, zlasti ustnic, koža pa pobledi in je lepljiva. Za astmo ni zdravila, napade pa je v veliki meri mogoče preprečiti z odstranjevanjem specifičnih vzrokov, ki jih lahko ugotovimo s testi. Zdravljenje je uspešno s profilaktičnimi zdravili, ki jih je treba jemati večkrat na dan, po navadi z inhalatorjem. Ob napadu je potrebno sprostiti in razširiti dihalne poti.

 

PREBERITE TUDI: Družinska uporaba zdravilnih zelišč 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Meningokokna okužba najbolj ogroža otroke ...
Invazivne meningokokne okužbe so med najpogostejšimi vzroki za gnojno vnetje možganskih ovojnic ali meningokokni meningi...
7
Očetje, častite žensko, ki vam je rodila o...
Dragi očetje, tole je za vas: pomembni razlogi, zakaj morate postaviti spomenik ženski, ki vam je rodila otroka oziroma ...
6
"Nosečnost me je pomladila."
Z Manco Izmajlovo smo se pogovarjali o nosečnosti pri 46tih letih, o tem, kakšna mama je bila prej in kakšna je zdaj ter...
4
Downov sindrom
Downov sindrom je stanje, ki ga povzroča dodaten 21. kromosom v vsaki telesni celici. Naključno prizadene enega okoli 80...
4



Zastrupitve s čistili pri otroku
Pri nas je veliko število otrok, ki zaužijejo čistilo. Zastrašujoče je dejstvo, da toksikološka dežurna služba prejme vs...
3 najpogostejša vprašanja: Vročina pri doj...
Pri kakšni temperaturi lahko pri otroku govorimo o vročini? Kdaj otroka z vročino peljati k zdravniku? Kaj narediti ob p...




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?