Češnje so priljubljeno sadje za pripravo najrazličnejših sladic, kompotov, džemov, kandiranega sadja, za pripravke čaja iz posušenih češenj. Iz češnjevega soka pa izdelujejo tudi cherry brandy.
Češnja izvira iz Male Azije, sicer pa je najbolj razširjena prav v Evropi. Uvrščamo jo med koščičasto sadje, njen sočni del pa je užiten. Prav sedaj so češnje najbolj dozorele, ponekod po višjih nadmorskih višinah pa zorijo nekatere pozne sorte tudi v avgustu. Češnje so pravo bogastvo in priljubljeno sadje za pripravo najrazličnejših sladic, za izdelovanje kompotov, džemov, kandiranega sadja, za pripravke čaja iz posušenih češenj. Iz češnjevega soka pa izdelujejo tudi cherry brandy.
Zdravilnost v češnji
Češnjo zaradi vsebnosti različnih vitaminov (največ vitamina C) in olja v jedrcih koščic veliko uporabljamo kot naravno zdravilo. Deluje proti mešičkom pod očmi, proti prehlajenemu želodcu, boleznim ledvic in sečnih poti, tuberkulozi, za odpravljanje telesne in duševne izčrpanosti, potrtosti, brezvoljnosti, tudi za nego kože.
Uporabni so vsi deli češnje – od smole, pecljev, plodov, jedrc, koščic, svežih češenj in izdelkov, ki jih naredimo iz češenj.
Kako češnje nabiramo in uporabljamo?
Plodove češenj nabiramo vedno zrele, trgamo jih s peclji, če želimo, da nam kak dan zdržijo v hladilniku, sicer jih uporabimo takoj. Sveže češnje lahko tako pripravimo za zamrzovanje, najbolje pa, da jih že vnaprej izkoščičimo ali jih predelamo v kompote, sokove.
Če uporabljate tudi peclje za pripravo čajev (proti ledvičnim boleznim), jih posušimo na soncu ali v senci, nato pa jih do uporabe shranimo v papirnatih vrečkah na suhem in čistem prostoru.
Koščice zrelih češenj tudi posušimo v senci in jih shranimo; ko jih uporabimo, vzamemo jedrca iz njih.
Za nego kože na obrazu in vratu
Zrele češnje pretlačimo brez koščic in pecljev in naredimo gosto kašo, podobno pireju. Zmes si nanesemo na obraz in jo pustimo naneseno 20 minut. Potem si umijemo kožo z mlačno vodo.
Nekaj predlogov za pripravo češenj:
Vložen češnjev kompot
(recept Marije Rozina)
Češnje dobro operemo in osušimo. Odstranimo jim peclje in koščice. Na štedilnik pristavimo vodo, rum in sladkor. Pustimo, da nekaj minut počasi vre. Dodamo češnje in pustimo, da zavre. Odstavimo. Poberemo v pripravljene kozarce, zapremo in takoj zavijemo v debelo odejo, da se počasi ohlaja vsaj 36 ur. Ohlajene kozarce obrišemo, opremimo z nalepkami in shranimo v hladen temen prostor.
Sestavine:
1 l vode
1 kg sladkorja
½ dl ruma
3 kg češenj brez kosti
12 kozarčkov (375) in pokrovčkov
Čas priprave: 90 minut
Preberi še:
Češnjeva torta
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Kako pripraviti popolno pokovko?
Se tudi vi sprašujete, zakaj so 'kokice' v kinu vedno tako okusne, doma pripravljena pokovka pa se kar nekako ne more pr...
4
Recept za dojenčke: Sladek krompir
Danes je glavna sestavina sladek krompir, recept pa je prilagojen za začetek uvajanja in nadgrajen za osemmesečnika in e...
4
8 najboljših zdravih zajtrkov za nosečnico
Če ste brez idej, kaj bi si pripravili za zajtrk, da bi bilo zdravo in bi koristilo vam in vašemu razvijajočemu se otrok...
3
Vrhunski kulinarični dogodek
Na povabilo podjetja Proconi, ki je najbolj znano po pripravljenih jedeh Pogrej in pojej, se je na obisku na murskosoboš...
2