Nakup nepremičnine predstavlja za družino velik finančni zalogaj, ki je istočasno povezan z mnogimi težavami in stresom. Nakup največkrat financiramo z lastnimi ali dolžniškimi viri oziroma kot kombinacijo obojega.
Splošno o leasingu
Leasing predstavlja enega izmed možnih dolžniških načinov financiranja nepremičnine, ki v Sloveniji v zadnjih letih postaja zelo priljubljen, predvsem zaradi prednosti v primerjavi z alternativnimi viri financiranja, kot so npr. kredit in namenska sredstva. Pri financiranju z leasingom lahko izbirate med poslovnim (operativnim) in finančnim leasingom. Obstajajo pa še ostale oblike leasinga, ki jih zaenkrat uporabljajo zgolj podjetja.
Poslovni in finančni leasing
Pri poslovnem oziroma operativnem leasingu gre za leasing, ki predvideva najem nepremičnine pod dogovorjenimi pogoji. Namenjen je tistim, ki jim je uporaba nepremičnine pomembnejša od samega lastništva. Ob izteku leasing pogodbe se lastništvo nepremičnine ne prenese avtomatično na najemnika. Po končani pogodbi ima najemnik možnost vrnitve nepremičnine, podaljšanje pogodbe ali sklenitev nove pogodbe.
Za razliko od poslovnega leasinga se finančni leasing uporablja za financiranje nakupa nepremičnine, kjer leasingodajalec kupi nepremičnino po izbiri leasingojemalca in mu jo da v uporabo za dogovorjeno časovno obdobje. Leasingojemalec takoj po podpisu pogodbe postane ekonomski lastnik nepremičnine. Za uporabo nepremičnine leasingojemalec plačuje dogovorjene leasing obroke. Pravno lastništvo se prenese s plačilom celotne pogodbene obveznosti oziroma s potekom pogodbeno določenega razmerja.
Glavna razlika poslovnim in finančnim leasingom nepremičnine je, da je po poteku obdobja leasinga pri finančnem leasingu lastnik nepremičnine lahko jemalec leasinga, torej vi, pri poslovnem oziroma operativnem leasingu pa lastnik nepremičnine ostane dajalec leasinga. Finančni leasing je primerljiv z dolgoročnim kreditom, medtem ko je poslovni leasing z dolgoročnim najemom.
Zakaj najeti leasing
Leasing predstavlja varen in zanesljiv način financiranja. Postopki za pridobitev leasinga so največkrat preprostejši in hitrejši kot pri kreditu ali drugih oblikah financiranja. Velika prožnost in prilagodljivost sta razloga za dostopnost te oblike. Leasing ima v primerjavi s kreditom številne prednosti, od daljše dobe odplačevanja do manjših dodatnih jamstev. Predvsem pa je leasing primeren pri večjih investicijskih zneskih, kjer je smiselna daljša doba odplačevanja.
Ostale oblike leasinga
Povpraševanje po leasingu nepremičnine je vedno večje. Poleg finančnega in operativnega leasinga poznamo še druge leasinge, ki se jih največkrat poslužujejo pravne osebe, bodo pa v prihodnosti zagotovo postali zanimive tudi za posameznike in družine. Glede izbire in možnosti financiranja nepremičnine preko leasinga vam svetujemo, da se obrnete neposredno na lizinške hiše.
"Sale And Lease Back" leasing
Pri finančnem poslu "Sale and lease back" ali prodaja in najem, jemalec leasinga proda svojo nepremičnino dajalcu leasinga in jo nato ponovno vzame v najem. Namenjena je bolj pravnim kot fizičnim osebam. S prodajo nepremičnine si zagotovite sveža finančna sredstva za življenje ali za poslovne aktivnosti, medtem ko z najemom (finančni ali poslovni) lahko v nepremičnini še naprej živite ali neovirano opravljate svojo osnovno dejavnost. Pogosto gre pri prodaji s povratnim najemom za visoke vrednosti (zemljišča, zgradbe, letala ipd.) in za daljša obdobja.
Investicijski leasing
Investicijski leasing je namenjen posameznikom ali podjetjem, ki potrebujejo pomoč pri gradnji nepremičnine. Z vključitvijo leasing hiše je gradnja manj stresna, ker niso le financer ampak tudi nadzornik. Pomagajo pri sklepanju pogodb z izvajalci, opravljajo finančno spremljavo projekta in podobno. Hišo vam lahko zgradijo tudi po sistemu »ključ v roke«.
Gradbeni leasing
Gradbeni leasing je posebna oblika finančnega leasinga, kjer gre za izgradnjo nepremičnine. Pri gradbenemu leasingu preide zemljišče z objektom v last banke. Podobno kot pri finančnem leasingu lahko tudi v primeru gradbenega leasinga sami izberete lokacijo, tip in vrsto gradnje, banka nastopi le kot investitor. Sredstva banka nakazuje izvajalcu gradnje po dinamiki posameznih faz gradnje. Pri klasični izgradnji banka skupaj z vami izbere izvajalca gradnje in z njim sklene gradbeno pogodbo. Vrednost celotnega leasinga predstavlja vrednost zemljišča, vrednost že obstoječega objekta, vrednost pripravljalnih del za gradnjo in vrednost zgradbe. Po končani gradnji vam je nepremična predana v dolgoročni leasing.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Otroški dodatek v letu 2024: izplačila in ...
Otroški dodatek je dopolnilni prejemek za preživljanje, vzgojo in izobraževanje otroka. Pravico do dodatka imajo družine...
3
Tudi kot s.p. lahko prejemate denarno soci...
Pri izračunu dohodka iz dejavnosti za določanje upravičenosti do denarne socialne pomoči je pomembno, ali v času vložitv...
3
Vezana vloga ali denarni vzajemni sklad?
Primerjava med dvema konzervativnejšima naložbama. Na eni strani imamo tradicionalno banko, na drugi vzajemne sklade den...
3
Prekinitev zavarovanja zaradi boljše ponudbe?
Je zamenjava zavarovalnice pred iztekom zavarovalne pogodbe res tako smiselna ali nujna, kot vas poskušajo prepričati po...
3