|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Kako se lotiti prazničnih nakupov, da ne bomo bankrotirali?

Zveza potrošnikov Slovenije, 9.12.2020
Vsi bi radi razveselili svoje bližnje in jim podarili kaj lepega, a mislimo tudi na negativne posledice prekomernega nakupovanja: suša v denarnici, pretirano potrošništvo in kup odpadkov. Preverite nasvete, kako se pametno lotiti prazničnih nakupov.

image
Največ denarja zapravimo takrat, ko nimamo načrta, ko kupujemo brezglavo, brez omejitev in beleženja. (FOTO: Freepik)
/11


December je zagotov čas večjih izdatkov, predvsem za praznične nakupe in darila, s katerimi razveseljujemo otroke, družino, prijatelje. Če se lotimo nakupovanja brezglavo, pa se nam hitro lahko zgodi, da bomo posledice občutili še veliko časa po tem, ko bo veseli december mimo, hkrati pa je negativna posledica prekomernega nakupovanj škodljiva tudi za naš planet, saj prinaša velike kup odpadkov. Na ZPS so zato pripravili nekaj nasvetov, kako se pametno lotiti izbire daril in drugih prazničnih nakupov.

 

Za dobro izvedbo potrebujete dober načrt

Kot običajno, tudi tukaj za dobro izvedbo potrebujemo dober načrt. Dejstvo je namreč, da največ denarja zapravimo takrat, ko nimamo načrta, ko kupujemo brezglavo, brez omejitev in beleženja. 

Naredite seznam obdarovancev in daril in si določite znesek, ki ga boste namenili za darila - za vse skupaj in vsakega posebej. Odrasli večinoma daril ne rabimo, če pa že, je bolje podariti nekaj uporabnega, kar oseba potrebuje. Namesto nakupa je darilo lahko tudi večerja, skupaj preživet čas ali nekaj, kar ste izdelali sami.

Letošnje leto je finančno bolj negotovo in tako bo tudi prihodnje. Zato si prizanesite z dragimi darili in mislite tudi na januar in prihodnje mesece, ko boste morali plačevati dolgove, če se bodo nabrali zaradi decembrske norije.

 

1. Določite si vsoto, ki jo lahko porabite za celoten 'novoletni paket´ (uporabite lahko predplačniško kartico, če jo že imate, in nanjo naložite novoletni proračun).

2. Naredite seznam bližnjih, ki bi jih res radi obdarili, in izberite preprosta darila, ki bodo obdarovancu nekaj pomenila.

3. Zmerni bodite tudi pri kosilih in večerjah – hrane je lahko manj, saj se le redko zgodi, da bi si januarja rekli: "ko bi decembra vsaj jedel in pil več kot sem."

 

POGLEJTE TUDI VIDEO: Najlepše darilo je vaš čas 


Spletno nakupovanje: naročajte pravočasno in varno

Letošnje praznike (oziroma že kar celo leto) še posebej zaznamuje nakupovanje prek spleta. Tudi če bomo v decembru lahko nakupovali v klasičnih trgovinah, bo splet zagotovo pomemben kanal za izbiro daril. Pri nakupu preko spleta je pomembno:

- kdaj boste izdelek naročili, saj bo spletnih nakupovalcev veliko, dostavljavci bodo imeli veliko dela. Darila naročite pravočasno, najkasneje do sredine meseca, sicer se lahko zgodi, da bodo prišla prepozno.

- varnost plačil imejte vedno v mislih. Kupujte na preverjenih spletnih mestih, pazite kam vpisujete osebne podatke in podatke o plačilnih karticah. Goljufov je na spletu veliko.

- predobre ponudbe so običajno prevare. Ne nasedajte lažnim trgovinam in preverite, ali ima prodajalec objavljen kontakt, kako izgleda spletna stran, je kdo o njej na spletu že kaj napisal, kakšne so izkušnje drugih potrošnikov.


PREBERITE TUDI: Kako potrošiti čim manj denarja za darila?

 

Za darila se nikar ne zadolžujte

Vsekakor kakršnokoli zadolževanje za darila in druge decembrske izdatke odsvetujemo. Letošnje in prihodnje leto sta finančno negotovi, več prihrankov in manj dolgov naj bo moto za zdrave finance. Če se že morate zadolžiti, izberite pametno!

 

1. Kartice z odloženim plačilom in plačilo na obroke

Na prvo mesto med razpoložljivimi načini financiranja tokrat postavljamo kartice z odloženim plačilom, pri katerih plačilo premaknete v naslednji mesec, obresti pa vam ni treba plačati. Ker govorimo o novoletnih izdatkih, za katere so zneski nižji, lahko z dobrim načrtovanjem brez večjih težav vse stroške pokrijete na ta način – nekaj sproti in preostanek januarja.

 

2. Posojilne kartice – drage in nepregledne

Posojilna kartica (revolving, nakupovanje na kredit) je oblika kredita, kjer vsak mesec odplačate določen odstotek izkoriščenega limita (od 5 do 100 odstotkov), na preostanek dolga pa plačate obresti.

 

3. Redni limit – lahko dostopen, a nevaren

Redni limit je pri večini bank avtomatično vključen v osebni račun in omogoča izposojo nekaj sto evrov. Odobritev je brezplačna, zato se taka izposoja denarja brez dodatne dokumentacije zdi zanimiva. In tudi je, če lahko limit hitro vrnemo. Za mnoge pa koriščenje limita postane nekaj samoumevnega in stanje »minus 300 evrov« hitro postane normalno. In pozor - limit ni brezplačen.

 

4. Izredni limit – višji zneski in dodatni stroški

Za odobritev izrednega limita bo banka preverila vašo kreditno sposobnost, najvišji znesek, ki ga lahko dobite, je običajno trikratnik vaših mesečnih prihodkov. Izredni limit banka praviloma odobri za eno leto. Če vam ga ne uspe poplačati, ga morate podaljšati in ponovno plačati stroške odobritve. Banka lahko zahteva tudi plačilo zavarovanja limita.

STE VEDELI, da boste za 1500 evrov izkoriščenega izrednega limita na letni ravni plačali približno 150 evrov obresti?

 

5. Krediti – hiter najem, počasno odplačilo

Močno oglaševani hitri krediti so običajno dražji od klasičnih gotovinskih kreditov, saj so obrestne mere višje, višji so lahko tudi drugi stroški. Nevarnost hitrih kreditov je prav v njihovi hitrosti – potrošniki se za izposojo denarja prek hitrega kredita pogosto odločijo brez premisleka in primerjave z drugimi ponudniki. Ne hitite, primerjajte ponudbe!

 

PREBERITE TUDI: Kakšna darila so za otroke škodljiva? 


Izposoja denarja pri nebančnem ponudniku je lahko tvegana

Če vam banka ne odobri kredita in razmišljate o najemu pri nebančnem ponudniku (podjetju), bodite zelo previdni. Ti krediti so lahko bistveno dražji, pogodbe pa pogosto oderuške zaradi (pre)visokih obresti in drugih stroškov. Vsekakor se izognite ponudnikom, ki nimajo ustreznega dovoljenja za potrošniško kreditiranje. Izkazujejo ga z nalepko Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, ki mora biti na vidnem mestu.

 

Nikoli si denarja ne izposojajte od fizičnih oseb, ki se s tem ukvarjajo poslovno. Denar vam bodo posodili tudi, če ste brez prihodkov, le da imate premoženje (stanovanje, hiša, avto ...), a boste to premoženje tudi izgubili, če denarja ne boste pravočasno vrnili.


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Razbijamo mite o robotskih sesalnikih iRobot
Kljub temu, da si zaslužijo oznako najboljših domačih pomagačev, se robotskih sesalnikov še vedno drži nekaj trdovratnih...
6
Kam po kredit?
Če se odločate za najem kredita,obiščite vse banke, preglejte vse ponudbe in po potrebi za ugodno obrestno mero tudi bar...
3
Kdaj bo vrtec za drugega otroka spet brezp...
Pred nekaj dnevi je bil sprejet predlog novele Zakona o vrtcih, ki prinaša nekaj pomembnih novosti, med drugim uvaja bre...
3
Dodatek za veliko družino 2024: izplačilo ...
Danes, v petek, 12. aprila 2024 lahko družine s tremi otroki in več pričakujete izplačilo dodatka za velike družine. Pre...
3



Vloga za uveljavljanje olajšave za vzdržev...
Vlogo za uveljavljanje olajšave za družinske člane za leto 2023 je treba oddati do ponedeljka, 5. februarja 2024.
Varčujmo z energijo: Ste ZA prihranke?!
Z nekaterimi preprostimi spremembami lahko prihranimo precej energije in denarja. Zaradi napačnih navad lahko porabimo o...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?