V nosečnosti se opravi 10 sistematičnih pregledov in dve ultrazvočni preiskavi. Kaj vam kot nosečnici pripada brezplačno in kaj lahko doplačate?
Presejalni testi za Downov sindrom je brezplačen zgolj za nosečnice, starejše od 35 let.
(Freepik.com)
V nosečnosti se opravi 10 sistematičnih pregledov in dve ultrazvočni preiskavi.
Prvi pregled: 8. – 12. teden
Prvi pregled nosečnice opravi ginekolog v času do 12. tedna nosečnosti. Izključi oziroma potrdi večplodno nosečnost, nepravilnosti maternice, nepravilnosti zgodnjih oblik nosečnosti, nepravilne tvorbe v spodnjem delu trebuha … Ginekolog opredeli stopnjo ogroženosti nosečnosti. Če gre za ogroženo nosečnost, se poveže s sekundarnim centrom za nadaljnje spremljanje.
Prvi sistematični pregled nosečnice obsega:
- pregled zdravstvene dokumentacije;
- družinsko, osebno, ginekološko in porodniško anamnezo, usmerjena v dejavnike tveganja;
- preverjanje jemanja folne kisline;
- ginekološki pregled, bris materničnega vratu pa le, če je zadnji izvid starejši od treh let ali pa je bil ocenjen s PAP II ali več;
- merjenje telesne teže in krvnega tlaka;
- laboratorijske preiskave: hemogram, krvna skupina in Rh D, ICT, serološke preiskave na toksoplazmozo, sifilis, hepatitis B (tik pred porodom ali ob porodu), urinske preiskave (albumen, sediment).
- določi se PDP (predviden datum poroda)
PREBERITE TUDI: Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Presejalni testi za Downov sindrom: 10. – 14. teden
Pregled je brezplačen zgolj za nosečnice, starejše od 35 let.
Na tem pregledu se oceni zgodnji razvoj ploda, tveganje za Downov sindrom in druge kromosomske nepravilnosti. Če nosečnica to želi, se plod pokaže v 3D/4D prikazu. Nosečnici se odvzame kri za dvojni hormonski test (DHT).
Pomembno je vedeti, da je zanesljivost izvida na osnovi ultrazvočne ocene le 80 %, skupaj z DHT pa okoli 90%. Po testih še vedno ni mogoče zagotovo trditi, da plod nima okvar na kromosomih.
Nosečnice, stare več kot 35 let v času pričakovanega dneva poroda, imajo pravico do presejalnega testa, ki je lahko merjenje nuhalne svetline ali trojni presejalni test (THT). Po 37. letu starosti v času pričakovanega dneva poroda ima nosečnica pravico do kariotipizacije (horionska biopsija ali amniocenteza).
Do kariotipizacije so upravičene – ne glede na starost – tudi nosečnice s pozitivnim presejalnim testom.
PREBERITE TUDI: Pregled nuhalne je priporočljiv za vse nosečke
Sistematični pregled v 16. – 18. tednu
Na tem pregledu se izmeri teža in krvni pritisk. Posluša se plodov srčni utrip. Na željo nosečnice se lahko naredi ultrazvočna preiskava, vendar ni brezplačna. Je pa v tem tednu že mogoča napoved spola.
Morfologija ploda: 20. teden
V 20. tednu sledi ultrazvočna preiskava, pri kateri z natančno oceno organskih sistemov ocenijo pravilen ali nepravilen razvoj:
- še enkrat se določi PDP glede na rast ploda,
- še enkrat se oceni znake za kromosomske in druge nepravilnosti,
- v primeru sumljivih znakov lahko opravijo dve vrsti preiskav: Nifty test ali amniocenetezo,
- plod se lahko opazuje z 3D/4D morfologijo.
PREBERITE TUDI: Ultrazvok ni škodljiv!
Sistematični pregledi v 32., 37., 38. in 39. tednu
Ostali pregledi so namenjeni spremljanju nosečnice. Ultrazvočne preiskave se lahko naredi na željo nosečnice, ampak niso brezplačne. Redno se spremlja teža, pritisk ter po potrebi se izmeri velikost trebuha od vrha sramne kosti do vrha maternice.
Od pregleda v 37. tednu naprej se po presoji ginekologa opravi tudi CTG.
PREBERITE TUDI: Porodni načrt
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: