|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Moram dojenčku dodajati D vitamin tudi poleti?

Uredništvo Ringaraja.net, 27.6.2024
Poleti, ko smo veliko na soncu, dojenčku in otroku ni treba dodajati D vitamina, je prepričanih veliko staršev. Še posebej mamic, ki svojega dojenčka oziroma otroka še dojijo. Pa je temu res tako?

image
Čeprav dojite, obstaja možnost, da ima otrok premalo D vitamina. (Freepik.com)
/11


Nedavna študija je pokazala, da ima 30 do 80 odstotkov malčkov iz mestnega okolja nizko zalogo D vitamina. Kar 70 odstotkov vseh otrok in adolescentov pa ne dobi dovolj tega pomembnega vitamina, ki je v resnici hormon.

Pa ne samo to. Ista študija je tudi pokazala, da tretjina otrok, ki uživa vitaminske dodatke, še vedno trpi za primanjkljajem D vitamina in kalcija.

 

PREBERITE TUDI: Dojenček in poletje - 5 nasvetov

 

Zakaj imajo otroci premalo D vitamina in to tudi poleti?

1) Največ D vitamina se tvori ravno v opoldanskem soncu, ki je najmočnejše in pred katerim seveda skrivamo in poskušamo zaščititi otroško občutljivo kožo. Na tvorbo D vitamina vpliva tudi letni čas in geografsko območje - največ D vitamina se tvori poleti in čim bliže ekvatorju. Na zmanjšano tvorbo vpliva tudi oblačno in deževno vreme.


2) Večina zaščitnih krem za sončenje preprečuje absorpcijo D vitamina. In ker otroke večinoma na soncu ne pustimo brez zaščitne kreme, jim tako ukrademo priložnost za naravno pridobivanje D vitamina. Zato previdno pri izbiri otroške kreme za sončenje!


3) Sodobni otroci so vse manj zunaj na prostem in vse več časa preživijo v zaprtih prostorih. Stran od sonca in narave ter stran od možnosti tvorbe D vitamina.    


4) Otroci s temnejšo kožo morajo biti dlje časa na soncu, da njihovo telo ustvari isto količino D vitamina kot otroci s svetlejšim pigmentom.

 

Kaj pa prehrana in D vitamin?

Da bi otrok dobil 600 IU vitamina D na dan samo s hrano, bi moral vsak dan zaužiti šest kozarcev mleka, štiri konzerve tune, eno srednje veliko ribo in kar 20 jajc! Pa govorimo o minimalni dozi vitamina D, za katero strokovnjaki opozarjajo, da je v resnici premajhna tudi za otroke, če želimo, da bodo otrokove zaloge D vitamina zdržale vse do naslednjega poletja in ne bodo skopnele že sredi zime.

Vitamin D namreč najdemo v zelo redkih živilih: večinoma ribah (ki bodo otroku priskrbele tudi dragocene omega 3 maščobne kisline), mlečnih izdelkih ter v sledeh v nekaterih žitaricah in jajcih. Otroci bi tako morali uživati nerealne porcije, če bi želeli, da dobijo dovolj D vitamina samo s hrano.

 

PREBERITE TUDI: Previdno pri izbiri otroške kreme za sončenje!

 

Dodajanje vsem dojenčkom in otrokom, tudi dojenim

Strokovnjaki zato staršem svetujejo, da D vitamin dodajajo vsem dojenčkom in otrokom, tudi dojenim. Dojen dojenček bi naj užival 400 IU D vitamina na dan, nedojeni in starejši otroci pa: 

- od 1. do 3. leta: od 600 IU na dan do največ 2500 IU

- od 4. do 8. leta: od 600 IU na dan do največ 3000 IU

- starejši od 9 let: od 600 IU na dan do največ 4000 IU

 

Pri izbiri prehranskega dodatka z vitaminom D bodite pozorni, da izberete takšnega v spreju, saj so nekatere raziskave pokazale, da pri dodajanju D vitamina s kapljicami pogosto pride do dnevnega in vsesplošnega predoziranja. Poleg tega je absorpcija D vitamina, ki ga razpršimo pod jezikom, veliko boljša, hkrati pa takšno dodajanje ne povzroča prebavnih težav kot nekateri izdelki v kapljicah. 


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

To je razlog, zakaj se dojenčki zbujajo po...
Strokovnjaki so prišli do razloga, zakaj se dojenčki ponoči zbujajo. Raziskave so pokazale, da gre za evolucijo oziroma ...
10
To so najbolj redka otroška imena
Med izumirajočimi imeni so po našem mnenju čudovita imena tudi za sodobne novorojenčke. Katera imena vse bolj izginjajo ...
7
Zgodbe malih junakov: Marko je prestal 30 ...
Marko se je rodil s hudo srčno napako in deformacijo obeh nog brez kolenskega sklepa, stopalčki obrnjeni navznoter in ko...
5
Najlepša voščila za mamo
Ravno takrat, ko potrebujemo navdih za čestitko, ki bi jo radi namenili mami, se nam rado pripeti, da ostanemo z izprazn...
4



Cepljenje proti noricam
Norice ali vodene koze je bolezen, ki je razširjena po vsem svetu. Bolezen je običajno mila in mine brez posledic. Če o...
Ko vam dojenček pade s postelje ...
Hitro se nam lahko zgodi, da v trenutku nepazljivosti nepričakovano naše malo, neubogljeno bitje pade s postelje ali cel...




Vrnitev na delovno mesto po porodniški.
Admin

S kakšnimi izzivi se soočate ob vrnitvi na delovno mesto po porodniškem dopustu?