|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Nagrade za učenje? Da, a le izjemoma!

Tina Trček, 9.11.2020
Številni starši otroke motivirajo z nagradami, vendar je potrebno biti pri tem nadvse pazljiv.

image
Otroka motivirajte kako drugače kot z nagrado, ta naj bo le izjema in presenečenje na koncu. (FOTO: Arhiv)
/11


Učenje je povezano z učno vsebino. Pomembno je, kako je le-ta otroku tehnično in didaktično podana. Otroke privlačijo praktičnost, zanimivost in skrivnostnost nalog, seveda pa sta predpogoja tudi ustrezna zahtevnost in razumljivost problema, pred katerega je otrok postavljen.


Brez motivacije ne gre

Preden otroku ponudimo v reševanje določeno nalogo, moramo poskrbeti, da bo ta kar se da zanimiva, da bo v otroku vzbudila željo po reševanju, skratka, se mu bo zdela nasploh privlačna. Če otrok ob tem negoduje, lahko storite dvoje – ga ustrezno motivirate za reševanje ali pa izberete drugo, zanj privlačnejšo nalogo. Čeprav je motivacija posebne vrste izziv, lahko tudi tega uspešno premagate s pomočjo posebnih in pravilnih prijemov. Eden od teh je na primer ta, da z otrokom tekmujete kdo bo prej ali pravilneje rešil posamezno uganko. Ker vaše znanje zagotovo presega otrokovega, je prav, da pri reševanju malce zavlačujete, mu pustite zmagati. Vendar vsekakor ne vedno! Poraz bo namreč otroka motiviral, da bo naslednji problem rešil hitreje ter se bo posledično počutil nadvse zmagoslavno, kar mu bo dalo nadaljnji zagon za reševanje. Poleg vseh znanj, ki jih bo pri reševanju nalog pridobil, se bo ob takšnem načinu reševanja razvijala njegova komunikacija, predvsem pa se bo učil sprejemanja porazov.


Načinov za motiviranje je še veliko, katerega boste izbrali pa je odvisno od vas in značaja vašega otroka. Pri vsem tem ne pozabite, da je glavni cilj didaktičnih nalog sicer res izobraževalni, vendar na otroku prijazen način. Če torej opazite, da določene naloge otroka ne zanimajo, ali pa so zanj pretežke, poskusite z nalogami drugega tipa.

 

PREBERITE TUDI: Šolske domače naloge - 5 zlatih pravil


Kaj pa nagrade?

Številni starši otroke motivirajo z nagradami, vendar je potrebno biti pri tem nadvse pazljiv. Sploh mlajše nadobudneže je nadvse lahko »podkupiti« z njihovo najljubšo čokolado, morda celo novo igračko, če rešijo nalogo, ki ste jim jo pripravili. Na omenjen način otroka res pripravite do reševanja, vendar pa didaktična naloga na ta način izgubi svoj smisel. Namesto, da bi se otrok ob reševanju zabaval, nalogo reši mukoma in zgolj zato, ker ima pred seboj eden in edini cilj – nagrado. Pomembneje je torej, da otroka motivirate kako drugače kot z nagrado, to pa uporabite le izjemoma – ne kot »izsiljevanje« ali »podkupovanje«, temveč kot presenečenje na koncu, za dobro opravljeno delo.


Nagrade pa imajo še eno slabo lastnost, in sicer se otrok lahko nanje privadi. Če jih začnete dajati že malčku in to počnete vedno ali pa vsaj zelo pogosto, se morate zavedati, da jih bo otrok tudi v bodoče vedno pričakoval. Četudi gre za malenkosti, kot so sladkarije in podobno, bo otrok vse delal zgolj in samo zaradi nagrad, kar pa vsekakor ni dobra popotnica za njegov razvoj. Nagrade torej da, vendar le izjemoma.

 

PREBERITE TUDI: Domača naloga ni nadloga


Naloge ne smejo biti pretežke

Lahko se zgodi, da so za otroka izzivi, ki jih postavite predenj, pretežki. Čeprav je za delo motiviran, pa nalog nikakor ne more in ne zna rešiti. Če menite, da so naloge zanj ustrezne, se usedite poleg njega in skupaj rešite nekaj primerov. Nikoli se ne jezite nanj, temveč ga spodbujajte ter s tem pozitivno vplivajte na njegovo samopodobo. Če mu kljub vaši pomoči še vedno ne gre, mu ponudite lažje, a podobne naloge, ob katerih se bo naučil pravilnega razmišljanja in mu kasneje tudi težje uganke ne bodo predstavljale težav.


Vsak otrok je edinstven, zato enotnega recepta za motiviranje, tip nalog ali spodbujanje ne moremo napisati, pa vendar je vsem zagotovo skupno to, da se na zabaven način veliko lažje in hitreje učijo. In didaktične naloge so kot nalašč primerne za to.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

5 tipov mam – katera si ti?
Vsaka mama se vedno sprašuje, ali je dobra mama, ter znova in znova premleva svoje metode in slog starševstva. Se morda ...
23
Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
10
Odlog vpisa v prvi razred
Starši lahko vložimo predlog za odlog vpisa v prvi razred tudi v primeru, ko za to odločitev ni zdravstvenih razlogov te...
10
Zabavne igre za otroke na prostem - 13 pre...
Igre na prostem so lahko odlična zabava za otroke v vseh starostnih skupinah. To je 13 predlogov za zabavne igre za otro...
10



Otroška igra
Otrok se od pričetka življenja sam od sebe loteva dejavnosti, ki postaja postopoma čedalje bolj sistematična in ustvarja...
Darila za vzgojiteljice: 9 idej
Kmalu bo konec šolskega leta, zato smo pripravili 9 idej, kaj lahko podarite vzgojiteljicam.




Ščetkanje zob.
Admin

Kdaj ste svojim otrokom začeli umivati ​​zobe?