Ob praznikih imamo na mizi veliko dobrot, ki se hitro pokvarijo, piškotna lešnikova potica pa lahko ostane dobra tudi še nekaj časa po praznikih. Kako jo pripravimo?
Potica je ena od jedi, ki jo damo v velikonočno košarico. Gospodinje si največ časa vzamejo ravno za potico, saj je njena priprava zahtevna in dolgotrajna. Vsaka varuje tudi kakšno skrivnost, da je potica res okusna.
Velikonočna piškotna potica z lešniki
(Avtorica recepta: Marija Rozina)
Ob praznikih imamo na mizi veliko dobrot, ki se hitro pokvarijo, piškotna lešnikova potica pa lahko ostane dobra tudi še nekaj časa po praznikih.
Potek:
V skledo stresemo moko, dodamo omehčano, na kosme narezano maslo, rumenjake, sladkor v prahu in vzhajan kvas ter zamesimo testo. Ko pogledamo, je kot krhko piškotno testo. Takoj ga razvaljamo, premažemo z nadevom, posujemo z rozinami in zvijemo. Za nadev stepemo beljake v trd sneg. V sneg ročno zamešamo sladkor in lešnike. Položimo ga na pekač, namazan z maslom in posut z drobtinami. Pokrijemo in pustimo, da vzhaja 45 minut. Vzhajanega damo v pečico, ogreto na 180 ºC, in pečemo 45 minut. Vzamemo iz pečice, obrnemo na desko in pustimo, da se ohladi, ter hladno razrežemo.
Sestavine:
Testo:
30 dag bele moke
12 dag masla
4 rumenjaki
2 veliki žlici sladkorja v prahu
3 žlice mlačnega mleka
1 kocka (42 g) kvasa
Nadev:
4 beljaki (naredimo sneg)
15 dag sladkorja
15 dag lešnikov
1 vanilin sladkor
rozine (če jih imamo radi)
Čas priprave: 2 uri
Zahtevnost: 2
Če pa ste malo iznajdljive in rade poskusite še kaj drugega, potem pa le naredite še velikonočno kito in pisani sadni kruh, ki sta tudi stalnica na velikonočni mizi.
Velikonočna kita
Sestavine:
½ kg moke
1 jajce
5 dag sladkorja
5 dag margarine za peko
5 dl mleka
5 dag soli
6 dag kvasa
naribana limonina lupinica
7 suhih marelic
jajce za namaz
Priprava:
V eno posodo damo malo mleka, ščep sladkorja in moke, v drugi razmešamo kvas. Pustimo ga na toplem, najbolje pokritega, da hitreje vzhaja. Moko stresemo v skledo. Jajce, sol, sladkor, limonino lupinico in stopljeno maslo dobro umešamo, vse skupaj stresemo k moki, dodamo tudi kvas in mleko.
Vgnetemo bolj gosto testo, ki naj odstopa od posode in rok (znak, da je dovolj vgneteno), vzhaja pa naj približno uro ali naj naraste vsaj enkrat in pol. Testo še enkrat pregnetemo in dodamo na kocke narezane marelice. Še malo pregnetemo in iz testa oblikujemo daljše trakove ter jih spletemo v kito. Med pletenjem lahko med njimi pustimo nekaj prostora za surovo jajce (jajce pobarvamo, ko je kita pečena). Lahko oblikujete le eno večjo kito ali pa spletite manjše in še male okrogle venčke. Pustite otrokom, da naredijo različne oblike, ki bodo lepa dekoracija za mizo. Kite premažemo z jajcem. Zložimo jih na pladenj in pustimo ponovno vzhajati 15 minut. Pečemo v pečici, ogreti na 200 °C, od 35 do 45 minut, odvisno od debeline kite in venčkov, ki jih prej vzamemo iz pečice.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Pravilna prehrana pri atopijskem dermatitisu
Zdravljenje atopijskega dermatitisa temelji predvsem na izogibanju alergenom, ki so osnovni vzrok bolezni. Če so alergen...
5
Kokosov piščanec z brokolijem in stročjim ...
Ta jed s tajskim pridihom združuje puste beljakovine in rastlinske vlaknine s sladkastim in kremastim kokosovim mlekom. ...
4
7 odličnih sladolednih lučk za najmlajše i...
Vroči poletni dnevi kličejo po ohladitvi in zagotovo bi za ohlajanje vsi najraje izbrali sladoledne lučke. Preverite sed...
4
RECEPT: Jagode s skutnim nadevom
Odlična novoletna pogostitev tako za goste kot otroke. In tako za silvestrovo kot prvega januarja za pozen in zdrav zajt...
3