Dojenčki so neverjetna mala bitjeca, ki svoje starše neprestano presenečajo, predvsem pozitivno, kdaj pa tudi ne, pa so potem mamice in očetje zaskrbljeni, kaj se dogaja. Preverite 11 neobičajnosti, ki so značilne za novorojenčka oziroma dojenčka.
#1
Dojenčki slišijo že, ko so še v maminem trebuhu.
#2
Vsak novorojenček in tudi dojenček ima značilen jok, ki ga je njegova mama sposobna prepoznati že tri dni po porodu. Strokovnjaki ugotavljajo, da se takrat prebudi materinski nagon, zato tudi v sobi polni jokajočih novorojenčkov prepozna jok svojega otroka.
#3
Če položite novorojenčka na mamin trebuh, se bo nagonsko pričel premikati proti maminim prsim, da bi se nahranil, so odkrili norveški znanstveniki.
PREBERITE VEČ: Čemu se smeji dojenček?
#4
Ker novorojenčke ne morem povedati, ali mu je toplo ali ga zebe, ima njegovo telo sposobnost za samonadzor, ki mu pomaga ohranjati stalno temperaturo v telesu. Ko je hladno, bo zato dojenček bolj intenzivno mahal z rokami in nogami, ko je toplo, bo bolj miren, sproščen.
#5
Vsak novorojenček potrebuje od pet do deset minut, da se prilagodi novemu okolju. Večji ko postaja, manj časa potrebuje za privajanje. Na primer, dojenček pri treh mesecih potrebuje samo še dve minuti in 30 sekund, da se privadi na novo okolje, dojenček pri šestih meseci le še 30 sekund.
#6
Novorojenčki imajo zelo močno razvito čutilo za voh. Tako je sposoben prepoznati svoja starša prek vonja njune kože. Zato ni priporočljivo, da mamica v prvih mesecih po porodu uporablja močne parfume, da jo lahko otrok takoj prepozna in je zato mirnejši.
#7
Otrok se rodi z okoli deset tisoč receptorji (sprejemniki) za okus, ki se pričnejo pojavljati v tretjem trimesečju nosečnosti. Ti se nahajajo na jeziku, pod njim in na nebu ter s časom izginjajo oziroma se njihova količina zmanjšuje.
PREBERITE ŠE: Novorojenčkovi refleksi
#8
Čeprav je pomembno, da otrok takoj po porodu zajoče, v očeh novorojenčka ni solz še vsaj tri tedne, pri nekaterih dojenčkih celo do četrtega meseca. Za to sta dva razloga: po eni strani solzni kanal pri novorojenčku še ni dokončno razvit, po drugi pa začne dojenčkovo telo šele kasneje proizvajati hormone stresa, ki imajo ključno vlogo pri joku in solzah.
#9
Dojenčkovi možgani rastejo s hitrim tempom in njihov volumen se v prvem letu poveča za kar dvakrat - takrat so možgani že veliki tako kot pol možganov odrasle osebe.
#10
V prvih treh mesecih je najboljša razdalja pri pogovoru z dojenčkom približno 20 centimetrov. S te razdalje se lahko dojenček osredotoči in vas prepozna.
#11
Ob rojstvu ima novorojenček skupaj 300 kosti, ki se s časom združujejo in zato se njihova količina zmanjša celo na 206.
POGLEJTE TUDI: Video - Kako vidi novorojenček?
VIR: Ringeraja.hr
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Rast zob
Kdaj začnejo rasti prvi zobki in kdaj mlečne zobke zamenjajo stalni? Za vas smo pripravili članek s slikovno galerijo. P...
6
Kako dojenčku in malčku čistiti ušesa?
Ušesno maslo ali cerumen izločajo žleze, ki obdajajo bobnič. Je mastno in rumeno rjave barve, običajno ga starši vidimo ...
5
Tabela spanja: koliko spanca potrebuje doj...
Strokovnjaki so pripravili tabelo spanja, ki prikazuje, koliko spanca potrebuje povprečen dojenček. Vendar brez skrbi, t...
5
Čudne reči v dojenčkovem blatu
Ste v dojenčkovem blatu zagledali nekakšna zrna peska? Ali je njegovo blato fluorescentno zeleno? Brez strahu, vzroki so...
4