|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Pomagajmo dijakom Srednje šole Zagorje

Srednja šola Zagorje, 11.1.2011
Z akcijo želijo na šoli sporočiti, da smo vsi prebivalci enega samega planeta s temeljno pravico do življenja. Nesreča na enem koncu sveta vpliva na življenje ljudi po svetu.

image
/11


»Vse na svetu je najprej majhno, potem pa raste.

Le težave so najprej velike, potem pa so vedno manjše.«

Arabski pregovor

 

Dijaki in zaposleni na Srednji šoli Zagorje, še posebej pa člani ekokrožka vsa leta do sedaj na različne načine dokazujejo, da jim solidarnost ni tuja. V preteklih letih so organizirali različne akcije (zbiranje finančnih sredstev, oblačil, šolskih pripomočkov in igrač ter zamaškov) in sodelovali v akciji Očistimo Slovenijo v enem dnevu.

V letošnjem šolskem letu ima ekokrožek zelo pester program. Skrbijo za ekološki otok, skušajo vplivati na manjšo porabo električne energije na šoli, zbirajo oblačila, odpadni papir, sodelovali so pri zbiranju sredstev za šolski sklad, ki je namenjen tudi finančno bolj ogroženim dijakom, aktivni bodo na medgeneracijskem povezovanju in v projektu Revščina v svetu in pri nas.

Projekt Revščina v svetu in pri nas je razpisala neprofitna organizacija DOVES, ki izvaja tri okoljske vzgojne programe. Eden izmed njih je tudi Ekošola kot način življenja. Kot je napisano na njihovi spletni strani to ni le vzgoja o okolju ampak tudi za okolje.

Kako je naša šola pristopila k temu projektu?

Na šoli smo v letošnjem šolskem letu izvedli tri zelo zanimiva predavanja, v katerih so nam gostje predstavili svoje delo v manj razvitih državah. Decembra smo zbirali oblačila in igrače in jih nato predali RK. Preko g. Oštirja smo navezali stik s šolo za revne otroke v Kambodži in upamo, da se bo začelo dopisovanje.

Pri iskanju kontaktov nam je pomagal oz. nam pomaga tudi g. Jerman iz Društva za Združene narode v Sloveniji.

Konec januarja pa bo stekla akcija zbiranja eko semen zelenjave za države v manj razvitem svetu. Okvirna navodila nam posreduje krovna organizacija Ekošola kot način življenja. Semena, ki jih bomo zbrali na šoli, lahko sami pošljemo na predlagane naslove v Afriki, Aziji, Ameriki ali pa glavnemu koordinatorju za ta del akcije g. Dewi.

V večini primerov bodo ta semena dobili šolski vrtovi izbranih držav. Tu se mladi učijo sami pridelovati raznovrstno zelenjavo, Sami pa smo naredili načrt, kako bi v akcijo pritegnili tudi ostalo slovensko javnost, ki je že mnogokrat doslej pokazala, da niso še izumrle vse vrednote.

Kaj bodo naši dijaki imeli od akcije?

Krepitev zavesti, da smo vsi prebivalci enega samega planeta s temeljno pravico do življenja. Nesreča na enem koncu sveta vpliva na življenje ljudi po svetu.

 

Katera semena so najbolj primerna?

Praksa je pokazala, da je katerokoli vrsto semen potrebno preizkusiti na predvidenem mestu gojenja, šele potem se izkaže, ali bo ta rastlina tam uspevala ali ne. Večina slovenskih in tudi drugih vrst je bila doslej uspešna. Najbolj primerna so seveda ekološka semena. Ker potujejo na področja s toplim ali vročim podnebjem, so to lahko semena paradižnikov, kumar, koruze, paprike, fižolov, jajčevcev, soje, poletnih solat, blitve, okre in eksotičnih vrst zelenjave. Za višje predele Etiopije in Indonezije pa so primerne tudi vrste za hladnejša podnebja, kot so korenovke, grah, kapusnice, itd. Če je le možno, podarite semena, ki so kemično neobdelana in niso hibridna semena (F1). Namen dijakov je namreč zbrati semena, ki jih po pridelku kmetje lahko tudi uporabijo za naslednjo sezono.

 

Kje lahko pridobite ali kupite ekološka semena?

Nekaj namigov, na koga se lahko obrnete:

  • na ekološke kmete,
  • na kmete Društva za biološko-dinamično gospodarjenje AJDA
  • na kmete, ki shranjujejo tradicionalne avtohtone sorte.

Če boste pošiljali lastna semena, pobrana s pridelkov, jih je potrebno posušiti, nekatera lahko tudi zmrznete in pošljete kasneje (npr. semena buč, fižolov).

 

Prodaja ekoloških semen:

  • vrtni centri Kalia pod blagovno znamko BioValentin,
  • Amarant (slovenska ekološka semena Amarant in avstrijska ekološka semena Reinsaat),
  • Leclerc ( francoska ekološka semena Vilmorin),
  • vrtni centri Eurogarden (Sementi Dotti),
  • IHPS Žalec (predvsem zelišča in zdravilne rastline).

 


Tisti, ki bodo želeli eko semena dostaviti na našo šolo, jih lahko prinesejo ali pošljejo na naš naslov SREDNJA ŠOLA ZAGORJE
s pripisom (semena)
c. Zmage 5
1410 Zagorje ob Savi


Vprimeru, da želijo dodatne informacije, lahko pokličejo:

mentorico Ekokrožka prof. Bernardo Kričej
ali vodjo projekta na šoli prof. Zdenko Resnik (03 56 55 404).

 

 

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Prva plus energijska hiša v Slovenij
Še malo, pa bo gotova. Prva plus energijska hiša v Sloveniji.
3
10 najbolj ogroženih živali na svetu
London - WWF (World Wide Fund) je pripravil seznam desetih najbolj ogroženih živali na svetu. Na vrh seznama se je uvrst...
3
Ustvarjanje z zvokom v Vrtcu Češmin
Mehurčki iz Vrtca Češmin so imeli 9. februarja prav poseben dan. Tega dne se niso igrali, kot se igrajo sicer, ampak so ...
3
Sprejeta Uredba o zelenem javnem naročanju
Vrsta okoljskih organizacij, združenih v Mreži Plan B za Slovenijo – Pobuda za trajnostni razvoj, s pohvalami sprejema i...
3Partnersko kmetijstvo – odnos, ki povezuje!
photo
Partnersko kmetovanje sodeluje pri ohranjanju biotske pestrosti, se bojuje proti onesnaževanju, nevarnosti industrijskeg...
Doma narejen jabolčni kis
photo
Stara jablana je letos bogato obrodila. Odločila sem se, da naredim jabolčni kis po starem receptu moje babice. Jabolčni...
kupovanje vozička
chebeltza

Bi kupili nov voziček priznane znamke, pod drugim imenom ter po ugodnejši ceni (npr. pliko p3. namesto od peg perego, od mamas and papas ali sleepy feet?

da (37%)

ne (10%)

ne vem (7%)

odvisno od cene (13%)

odvisno od modela ter opreme (25%)

ne potrebujemo več vozička (8%)


Število vseh glasov: 470

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!