|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Pospeševanje poroda ni potrebno

M. T., 4.10.2023
Zdravstvene ustanove bi si po najnovejših smernicah Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) morale prizadevati, da bi ženskam omogočile varen in čim bolj naraven porod. V resnici je ravno nasprotno!

image
Večina žensk si želi naraven porod. (Freepik.com)
/11


Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) se pri porodnicah prevečkrat uporabljajo nezaželena in nepriljubljena sredstva za pospeševanje poroda, med drugim je prepogost carski rez tudi takrat, ko v resnici ta ne bi bil potreben.

Najnovejša priporočila WHO so, da osebje, prisotno pri porodu ne bi smelo pospeševati porodnega procesa, razen v primeru, ko je resno ogroženo življenje matere in dojenčka, saj veliko žensk zaradi te ustaljene prakse ne izkusi naravnega poroda, ki so si ga želele.


Ženskam bi morali omogočiti pozitivno porodno izkušnjo

Do zdaj uveljavljene smernice kot počasen porod opredeljujejo tistega, pri katerem se porodnica v prvi fazi poroda odpira manj kot 1 centimeter na uro. V teh primerih je trenutna praksa takšna, da porodnica prejme umeten oksitocin (umetne popadke) za pospešitev poroda, kar pogosto vodi v to, da porodnica zaradi izjemnih bolečin potrebuje še protibolečinska sredstva, pogostejši so prerezi presredka, vakumski porodi in celo carski rezi.


Nova priporočila Svetovne zdravstvene organizacije so popolnoma nasprotna: zdravstvene organizacije bi si morale prizadevati, da ženskam omogočijo varen in kakovosten porod, ki se čim bolj približa naravnemu. V omenjeni organizaciji trdijo, da so do zdaj veljavne smernice »neprimerne za določanje, kdaj je porod za posameznico rizičen in pospešitev poroda ima prevečkrat neželen izid.«

»Mnoge ženske si želijo naravnega poroda in se želijo pri rojevanju zanesti na svoje občutke, na svoje telo, brez uporabe pomoči in zdravil,« pravi Ian Askew, direktor oddelka za reproduktivno zdravje in raziskave organizacije WHO, ter dodaja: »Celo v primerih, ko si ženska želi takšen poseg oziroma je ta potreben, je nujno potrebno vključiti žensko - porodnico v odločitev o tem, kaj bo prejela, zato da bo njena celotna porodna izkušnja na koncu pozitivna.«


PREBERITE TUDI: Naravni porod


Ženskam bi morali omogočiti varen in čim bolj naraven porod

Vsako leto brez posebnih težav rodi približno 140 milijonov žensk, kljub temu so vse pogostejši medicinski posegi v proces poroda z argumentom, da je bilo to potrebno zato, da bi se izognili komplikacijam, v resnici pa je to za žensko nepotrebno in neželeno, so zapisali na WHO. Število carskih rezov po svetu narašča in ker gre pri carskem rezu za večjo operacijo, je dejansko tudi rizičnost poroda vse večja.


»Želimo, da bi ženske rojevajo v varnem okolju, ob prisotnosti strokovno usposobljenega osebja, v dobro opremljenih prostorih. Žal pa vse pogostejša uporaba zdravil pri normalnem porodu spodkopava zmožnost ženske, da rodi samostojno in negativno vpliva na njeno porodno izkušnjo,« pravi dr. Princess Nothemba Simelela, pomočnik generalnega direktorja za družino, ženske, otroke in mladostnike pri WHO. »Če se porod odvija normalno in sta ženska ter otrok v dobri kondiciji, ni potrebna dodatne medicinske spodbude za pospešitev poroda.«


PREBERITE TUDI: Najboljši položaj za porod


Okrog 830 žensk po svetu vsak dan umre zaradi komplikacij v nosečnosti ali pri porodu. Večino teh smrti bi lahko preprečili z boljšo oskrbo nosečnice in porodnice.

 

VIR: Theguardian.com

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
4
Koliko se lahko zredim med nosečnostjo?
Telesna teža med nosečnostjo ne narašča enkomerno. Koliko kilogramov je ravno prav, koliko preveč in koliko premalo?
4
10 najpogostejših prvih znakov nosečnosti
Vsaka ženska drugače občuti prve znake nosečnosti, mi vam predstavljamo najpogostejše.
4
Poglejte, kako se med porodom premaknejo k...
Ta neverjetna fotografija porodnice dokazuje, kako neverjetno je človeško telo. Poglejte, kako je videti anatomija porod...
4



VIDEO: To se dogaja pri naravnem porodu
video
Mati narava nas je opremila z vsem, kar je potrebno, da se otrok rodi na svet čisto v svojem ritmu. Poglejte si resnično...
Resnična čudežna zgodba: Vaš sin ne bo pre...
photo
Na vhodu bolnišnice je mamo pričakala zdravnica in ji povedala, da sin, star en teden, ne bo preživel.




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?