Energijske pijače niso primerna pijača za otroke in mladostnike, Litva je ukrepala, bo Slovenija tudi?
Energijske pijače? Raje ne, hvala! (Foto: Psmag.com)
Številne raziskave ugotavljajo, da predstavlja uživanje energijskih pijač resno tveganje za zdravje otrok in mladostnikov. Zaradi visokega vnosa kofeina in drugih sestavin, nizke telesne teže in organizma, ki se še razvija, namreč pri njih lahko nastopijo fiziološke in vedenjske spremembe, ki se razlikujejo od odraslih in vključujejo povečano živčno vzburjenost, nespečnost, povečano uriniranje, pa tudi tesnobo, motnje srčnega ritma in mišične krče.
"EFSA (Evropska agencija za varno hrano) je pred nekaj leti že vzela pod drobnogled običajni sestavini energijskih pijač (taurin in glukoronolakton). Ugotovili so, da je uživanje teh sestavin varno, vendar le, če ju uživa odrasla oseba in v zmernih količinah. Potrebno je poudariti, da so ugotavljali varnost uživanja posamezne sestavine, ne pa tudi njunega medsebojnega učinkovanja," še izpostavlja dr. Tanja Pajk Žontar iz Zveze potrošnikov Slovenije.
Energijska pijača in alkohol = nevarna kombinacija
Na ZPS opozarjajo, da je uživanje energijskih pijač skupaj z alkoholnimi lahko nevarno in ga zato resno odsvetujejo. Kofein iz energijskih pijač namreč delno zabriše delovanje alkohola, zaradi česar morebitno vinjenost slabše zaznamo, pa čeprav imamo v krvi enako količino alkohola, kot če ne bi spili energijske pijače. Menimo, da je družbeno neodgovorno prodajati energijske pijače v neposredni bližini alkoholnih pijač.
Opozarjajo tudi na pogosto prezrto dejstvo, da z eno običajno pločevinko (250 ml) vnesemo v telo od 25 do več kot 35 gramov sladkorja.
»Uživanje 'tekočega´ sladkorja lahko dolgoročno povzroči povečano telesno težo in nastanek drugih civilizacijskih bolezni. Znano je, da telo kalorij iz pijač z dodanim sladkorjem ne zazna dovolj dobro in se torej obnaša, kot da teh kalorij ni zaužilo. Glede uživanja sladil pa nekatere znanstvene raziskave opozarjajo, da naj bi več zaužitih sladil povečalo občutek lakote in posledično povzročilo povečanje telesne teže,« opozarja dr. Tanja Pajk Žontar in dodaja: "Poročila o zastrupitvah, pri katerih je udeleženo tudi pitje energijskih pijač tudi kažejo, da tisti mladostniki, ki uživajo energijske pijače, bolj pogosto posegajo tudi po drugih psihoaktivnih substancah."
Na ZPS si želijo, da bi tudi Slovenija sledila vzoru Litve in prepovedala prodajo energijskih pijač mlajšim od 18 let.
Pasti uživanja energijskih pijač
Ljudje pijejo energijske pijače tudi zato, da bi se odžejali. Učinek pa je zaradi vsebnosti kofeina, ki pospešuje izločanje vode iz telesa, ravno nasproten. Energijske pijače torej povzročajo dehidracijo, kar lahko pri (večji) telesni dejavnosti tudi resno vpliva na zdravje. Pri otrocih in mladostnikih, ki uživajo energijske pijače, lahko pride do kemične odvisnosti od kofeina, kar pa po mnenju nekaterih raziskovalcev "tlakuje pot" tudi za druge kemične odvisnosti.
Slabe spalne navade otrok in mladostnikov so lahko posledica uživanja energijskih pijač, saj le te vsebujejo psihoaktivne substance. Odziv na zaužito energijsko pijačo je odvisen od posameznika. Prav zato se lahko pri posameznikih zgodi, da po zaužiti energijski pijači in občutku »eksplozije energije«, nastopi občutek izčrpanosti, zaspanosti oz. "izpraznjenosti".
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Zdrav zajtrk za šolarja – teden 1
Medtem ko so za malčkov zajtrk poskrbeli v vrtcu, se starši prvošolčkov znajdejo pred novim izzivom: kaj zjutraj priprav...
15
Idealen obrok za veliko železa v nosečnosti
Železo je nujno potrebno in ga je ob primanjkljaju v nosečnosti potrebno dodajati. Pri povečanju zaloge železa si lahko ...
10
Danes so na jedilniku šparglji
Šparglji so znani po svojem zdravilnem učinku. Preverite kuharske trike, ki jih morate poznati pri pripravi jedi iz špar...
4
Moška plodnost: 8 živil za več spermijev
Zdrava hrana in zdrav način življenja sta ključna za povečanje plodnosti, tako pri ženskah kot pri moških. Da bi spodbud...
3