|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Prihaja dojenček!

Petra Logar, 30.6.2023
Za prvorojenca je rojstvo dojenčka velik dogodek. V mali glavici se lahko pojavi tisoč vprašanj, na katera si ne zna odgovoriti. Ali bo imela mamica dojenčka raje? Ali bosta mamica in očka še vedno moja? Ali me bodo še imeli radi? ...

image
(F: Freepic.diller/Freepik)
/11


Naj novico izve od vas

Malček najverjetneje ne bo uspel novičke o tem, da bo dobil bratca ali sestrico, zadržati zase. Zato, če še ne želite, da bi se razvedelo, malce zadržite zase. Toda, bodite pozorni, da boste novičko povedali svojemu otroku. Ko bo čas, da se razve o vaši nosečnosti, se z otrokom pogovorite. Naj izve od vas in ne od drugih ljudi. Če bi izvedel iz naključnega pogovora, da bo njegova mamica rodila dojenčka, bi si lahko napačno razlagal.

Vzemite si čas, pogovorite se z njim. Razložite mu, da se imata z njegovim očkom rada, pripovedujte mu, kako je bilo, ko je bil vaš malček v vašem trebuhu, kako težko ste ga pričakovali. Povejte mu, da bo dobil bratca ali sestrico, ki prav tako raste v vašem trebuščku. In ne pozabite mu povedati, da ga imate še ravno toliko radi.

Potrpežljivo odgovarjajte na malčkova vprašanja. Za njegovo malo glavico je novica, da bo dobil bratca ali sestrico zagotovo zelo velika.

 

Pripovedujte mu, kako dojenček raste

Skupaj z malčkom lahko gledate knjige o razvoju ploda. Pripovedujte mu, kako se dojenček razvija, kako raste in kako posluša zunanji svet. Otroku dovolite, da se dotakne vašega trebuščka. Ko dojenček v trebuhu brca in se to vidi, pokažite malčku, naj položi rokico na trebuh. Naj tudi on začuti, da prihaja novo življenje. V knjigarni ali knjižnici je na voljo kar nekaj knjig o tej temi. Nekatere so napisane za malčke. Preberite jih skupaj z otrokom!

 

Priprave na prihod

Nekaj tednov preden se bo dojenček rodil, boste najbrž pričeli pripravljati opremo. Vključite malčka v priprave. Ko boste prali in likali mala oblačila, naj sodeluje in vam pomaga. Lahko vam pomaga pri zlaganju v omaro, pri sortiranju, kaj boste potrebovali in česa ne. Vzemite ga s seboj po nakupih, ko boste odšli po kozmetiko, oblačilca …

Malček naj bo zraven, ko boste pripravili voziček, ko boste uredili previjalno mizo, ko boste postlali dojenčkovo posteljico.


Koristni nasveti

Če imate namen prvorojenca preseliti iz male posteljice, ko bo prišel dojenček, ali ga preseliti iz spalnice v otroško dobo, potem to storite pravočasno. Če bo moral malček odstopiti svojo posteljico ali prostor v spalnici dojenčku, morate to storiti vsaj nekaj tednov pred prihodom novega člana, da malček ne bo razumel napačno. V njegovi mali glavici bi lahko razlagal to tako, da bo dojenček zasedel njegovo mesto.

Prej uredite otroško sobo ali posteljo za malčka, naj dobi občutek, da je sedaj že velik, da bo dobil čisto novo posteljo in ne, da mora stran zaradi dojenčka. Še najbolje je, da malček sam pride do tega odgovora.

Ko ga boste uspešno preselili v novo posteljo ali sobo, ga lahko vprašate: »Le kam naj zdaj damo to majhno posteljo? Le kdo bi lahko spal v njej zdaj, ko je ti ne potrebuješ več?«

In malček bo sam prišel do rešitve, da je v njej lahko dojenček.

 

Pripravite ga na odhod v porodnišnico

Ne pozabite malčku povedati, da boste odšli roditi v porodnišnico in da vas nekaj dni ne bo doma. Pripovedujte mu o tem. Pripravite ga na to, da bo nekaj dni sam z očkom, da bo jedel kosilo pri babici in podobno. Največji šok za otroka bi bil, da vas kar naenkrat ne bi bilo. Otrok mora biti na vaš odhod pripravljen. Tako bo lažje sprejel ločitev, sploh, če še nikoli ni bil ponoči brez vas.

 

Ko zajoka dojenček

Ko vas bo malček prišel obiskat v porodnišnico, ga objemite, naj bo v središču pozornosti. Predstavite mu dojenčka, naj ga poboža, naj se spozna z njim.

Mogoče bo malček nekoliko zmeden, poskušal bo pritegniti pozornost, mogoče bo jokal, poskušal biti ves čas v vašem naročju … vse to je normalno. Poskušajte biti potrpežljivi. Vedite, da je to zanj zelo velika sprememba.

 

Prihod domov

Ko bo dojenček prišel domov, bo malček šele dobro ugotovil, da bo od sedaj naprej res tudi dojenček živel pod isto streho in si delil mamico in očka. Naj sodeluje pri previjanju, pri kopanju dojenčka. Ko bo mala štručka spala, si poskušajte vzeti čas za malčka. Če je le mogoče, naj dojenčka previje očka, vi pa ta čas z malčkom berite pravljico ali se crkljajte in pogovarjajte.

 

Obiskovalci in darila

Obiskovalci bodo prišli pogledat dojenčka. Večkrat se zgodi, da ti na prvorojenca pozabijo in se z darilom zapodijo k mali dišeči štručki. Še preden pridejo na obisk, jih opozorite, da imate dva otroka. Če bodo prinesli darilo, naj ne pozabijo na malenkost za starejšega. In najbolj pomembno pravilo: Ko pridejo obiski naj najprej pozdravijo starejšega otroka, šele nato naj se odpravijo do dojenčka.

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Domači test nosečnosti s pomočjo sladkorja
Če mislite, da ste noseči in bi radi v tem trenutku izvedeli, če je to res, pa doma nimate originalnega testa za nosečno...
6
Celodnevna avantura za bodoče starše in ml...
Pomlad prinaša sveže začetke in nove avanture, zato je popoln čas za Baby Expo, edinstven dogodek, ki združuje vse, kar ...
5
VIDEO: Noro brcanje v trebuščku
Poglejte si nenavadno močno brcanje, ki ga je tale mamica doživljala v nosečnosti. Njen trebuh je dobesedno oživel, se p...
4
Zgodnji znaki nosečnosti: Izcedek
Zanositev povzroči številne spremembe v ženskem telesu in ena od teh je trdnost in položaj materničnega vratu. S spremlj...
4



Koliko se lahko zredim med nosečnostjo?
Telesna teža med nosečnostjo ne narašča enkomerno. Koliko kilogramov je ravno prav, koliko preveč in koliko premalo?
Sedem razlik med nosečnostjo in PMS
Simptome, kot so povečan apetit, občutljive dojke in razdražljivost pogosto povezujemo s PMS, a zelo podobni simptomi se...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?