Že v prvi minuti svojega življenja dojenček prejme prvo oceno, v peti pa drugo. Ti rezultati sestavljajo oceno na Apgar lestvici.
Kaj je Apgar lestvica?
Apgar lestvica je sistem točkovanja, ki ga zdravstveni delavci uporabljajo za ocenjevanje novorojenčkov med prvo in peto minuto po rojstvu.
Oceno APGAR je leta 1952 oblikovala dr. Virginia Apgar, anesteziologinja in pediatrinja, da bi omogočila hitrejšo in natančnejšo oceno otrokovega stanja takoj po rojstvu in potrebe po dodatni ali nujni zdravstveni oskrbi. Od takrat dalje medicinski strokovnjaki uporabljajo to metodo za oceno splošnega stanja novorojenčka v najkrajšem možnem času.
Običajno se oceni v prvi in ??peti minuti življenja, včasih pa, zlasti če sta prvi dve oceni nizki, lahko tudi v deseti in petnajsti minuti ter ob koncu oživljanja. Nizke ocene po Apgarju lahko pomenijo, da otrok potrebuje posebno nego, na primer dodatno pomoč pri dihanju.
5 parametrov, ki se ocenijo za pridobitev splošne ocene po Apgarju, so:
Barva kože
Delovanje srca
Jok in dihanje
Mišični tonus
Odziv na stimulacijo (dražljaj)
PREBERITE TUDI: Predležeča posteljica lahko povzroči zaplete pri porodu
Oceno opravi ginekolog ali neonatolog.
Vsak od teh parametrov je ocenjen od 0 do 2, tako da je najboljša možna skupna ocena 10, najslabša pa 0. Vendar skoraj noben dojenček ne dobi ocene 10 v prvi minuti, predvsem zato, ker so njegove roke in noge še vedno modre zaradi poroda.
Ocene 8-10 veljajo za odlično oceno, medtem ko novorojenček, ki v prvi minuti dobi oceno Apgar manj kot 7, potrebuje nekaj oživljalskih ukrepov: sprostitev dihalnih poti, dodajanje kisika, do masaže srca in dajanja zdravil. Pogosto se stanje novorojenčka izboljša zelo hitro, če tudi po petih minutah ocena po Apgarju ostane nižja od 7, dojenček običajno potrebuje dodatno zdravniško oskrbo.
Nizka ocena po Apgarju je pričakovana, če je porod pred rokom, če se uporabljajo tehnike anestezije, pri dolgotrajnih, težkih porodih in pri novorojenčkih iz rizične nosečnosti.
Psihomotorični razvoj dojenčkov, ki so imeli ob rojstvu zelo nizko oceno Apgar (pod 5), je treba spremljati dlje časa.
Vir: Ringeraja.rs
PREBERITE TUDI: Umetni popadki prinašajo tveganja, o katerih se ne govori
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Domači test nosečnosti s pomočjo sladkorja
Če mislite, da ste noseči in bi radi v tem trenutku izvedeli, če je to res, pa doma nimate originalnega testa za nosečno...
8
VIDEO: 7 najboljših položajev pri porodu
Zakaj je pomembno, v kakšnih položajih rojevamo? Kateri so najboljši položaji za porod? Poglejte si v videu, katerih sed...
8
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
5
12 najpogostejših nosečniških težav in kak...
To so najbolj pogoste nosečniške težave in nasveti, kako si pri njih pomagati.
4