Rotavirusi so zelo kužni virusi, ki povzročajo črevesno nalezljivo bolezen. Hitro se širijo ter lahko povzročajo izbruhe in epidemije v vrtcih, domovih za ostarele, med medicinskim osebjem, itd. Kakšni so znaki, posledice, kakšna je nega in zapščita?
Rotaviroze ogrozijo predvsem zdravje naših malčkov in so drugi najpogostejši razlog za hospitalizacijo otrok pri nas.
Znaki obolenja
Bolezenski znaki se pojavijo po enem do treh dni po okužbi. Okužba z rotavirusi povzroča drisko, bruhanje, krčevite bolečine v trebuhu in vročino, pojavijo pa se lahko tudi znaki podobni prehladnim obolenjem. Obolenje povprečno traja od 5 do 7 dni. Najbolj dovzetni in ogroženi za rotavirusne okužbe so zelo majhni otroci, predvsem mlajši od 3 let.
Možne posledice bolezni
Zaradi izgube tekočine, ki je posledica bruhanja in driske, hitro pride do izsušitve, ki otroka življenjsko ogroža. Ker obstaja več različnih tipov rotavirusov, so možne tudi ponovne okužbe, vendar pa ponavadi niso tako resne kot prva. Po preboleli bolezni se virusi v visokih koncentracijah izločajo z blatom od nekaj dni do 14 dni, lahko tudi dlje.
Nega in zdravljenje obolelega otroka
Pomembno je, da otrok, ki je zbolel za eno izmed rotavirusnih okužb ostane doma, torej ga ne puščamo v kolektivno varstvo, saj je možnost prenosa virusov velika. Ker otrok pri takšnem obolenju izgubi velike tekočine, je potrebno zadostno uživanje tekočine. V lekarnah so na voljo tudi različne raztopine, ki nadomeščajo izgubljeno tekočino in elektrolite. Ker drisko in bruhanje povzroča virus, bolezni ni možno zdraviti z antibiotiki. Po ugotovitvah zdravnikov tudi zdravljenje z živalskim ogljem ni smiselno. Ob obolenju pa se je seveda nujno posvetovati z izbranim pediatrom.
Preventivna zaščita otrok
Rotavirusne okužbe se prenašajo z osebe na osebo na več načinov, vendar je najpogostejši vzrok telesni stik. Okužbe se lahko prenašajo tudi posredno iz onesnaženih površin, ko se osebe dotikajo okuženih predmetov, površin, igrač. Širjenje virusa lahko preprečimo ali ublažimo s pravilnimi higienskimi ukrepi. Vedno več pediatrov pa priporoča pravočasno cepljenje, ki je najučinkovitejša zaščita proti rotavirusnim okužbam.
Cepljenje proti rotavirusnim okužbam
Cepivo proti okužbi z rotavirusi je namenjeno otrokom med 6. tednom in 6. mesecem starosti. Otrok lahko prejme prvi odmerek cepiva, ko je star 6 tednov ali več, s cepljenjem pa je potrebno zaključiti do 6. meseca starosti. Cepiva proti okužbi z rotavirusi se ne daje z injekcijo, temveč vbrizga v usta. Potrebna sta dva oziroma trije odmerki, med katerimi morajo miniti vsaj 4 tedni. Poleg cepiva proti okužbi z rotavirusi lahko otrok sočasno prejme tudi druga cepiva, ki so del programa cepljenja, kot so cepivo proti davici, tetanusu in oslovskemu kašlju, cepivo proti hemofilusu influence tipa b, inaktivirano cepivo proti otroški paralizi, cepivo proti hepatitisu B in cepivo proti pnevmokoknim okužbam.
Vir: IVZ
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
6
Odlog vpisa v prvi razred
Starši lahko vložimo predlog za odlog vpisa v prvi razred tudi v primeru, ko za to odločitev ni zdravstvenih razlogov te...
5
Tretja sobota v maju bo v znamenju 16. Mal...
Malčkov tek se bo odvijal v Grajskem parku na Ravnah na Koroškem, 17. maja. Vabljeni vsi, udeležba je brezplačna.
5
Zakaj naši otroci vse slabše vidijo?
Otroci vse več časa preživijo za zasloni in vse manj zunaj – to vodi v porast kratkovidnosti. Z rednimi pregledi, časom ...
4