... je pomembna navada, ki jo morate osvojiti. Še enkrat si preberite, kako se lahko pregledate čisto sami.
Navodila za samopregledovanje dojk
Majica ZaUpanje čutim
Rak dojk v Sloveniji najpogostejša oblika raka pri ženskah
V Sloveniji je rak dojk, kot v večini evropskih držav, najpogostejša oblika raka pri ženskah, saj je vsak peti nov primer raka pri ženskah, rak dojk. S skoraj 1000 novimi bolnicami letno se Slovenija uvršča na sredino svetovne lestvice pogostosti različnih vrst raka. V Sloveniji je v povprečju ogrožena vsaka trinajsta ženska, ki lahko do svojega 75. leta zboli za rakom dojk. Izjemno redko se rak dojk pojavi pred 30. letom, saj tri četrtine žensk zboli po 50. letu starosti. Zaradi raka dojk v Sloveniji vsako leto umre skoraj 400 žensk. Rak dojk je sicer dobro ozdravljiva bolezen, če je odkrit dovolj zgodaj.
Bolj ogrožene so ženske:
- ki so bile zdravljene zaradi raka dojk (ali pa njihova mati, sestra ali hči);
- ki so prvič postale matere po tridesetem letu ali sploh niso rodile;
- ki so menstruacijo dobile pred dvanajstim letom ali jo izgubile po 55. letu starosti.
Če ste med njimi, priporočamo, da opravite mamografijo vsakih dvanajst do osemnajst mesecev od 40. do 49. leta starosti, kasneje pa na dve leti
S samopregledovanjem je lažje zaznati spremembe
Ta dejstva bi moralo poznati vsako mlado dekle in vsaka ženska. Lekadol in Europa Donna s projektom osveščanja poudarjata pomen majhnega dejanja, ki ga vsak od nas lahko opravi sam za zdravo življenje.
S pregledovanjem in spoznavanjem svojih dojk naj bi dekleta pričela že v poznih najstniških letih in nadaljevala vse življenje. Pregled je potrebno opraviti enkrat mesečno, po končani menstruaciji. Po izgubi menstruacije bi si ženske morale pregledati dojke na izbrani dan v mesecu. Z rednim pregledovanjem dojk ženska najbolje spozna svoje dojke in hitro ugotovi, kdaj spremembe niso običajne.
Kako izvedemo samopregledovanje?
Po kopanju si oglejte dojke v ogledalu in jih primerjajte. Prepričajte se, da ni nobenih vidnih sprememb. Nato sklenite roke za glavo in ponovno preverite, da ni sprememb.
Dvignite desno roko in položite levo dlan na desno dojko. Iztegnite prste in jih stisnite skupaj ter s krožnimi gibi pretipajte celo dojko. Začnite na zunanjem obodu dojke in se z roko pomikajte proti bradavici. Ponovite postopek še za levo dojko.
Nagnite se naprej in podprite desno dojko z desno roko. Z nežnimi krožnimi gibi leve roke rahlo pritiskajte na dojko. Ponovite postopek še za desno dojko.
Nagnite se naprej, spustite levo roko. S stisnjenimi prsti desne roke pretipajte levo pazduho, nato ponovite pregled še z razprtimi prsti. Ponovite postopek še za desno pazduho.
Na kakšne znake moramo biti pozorni ob samopregledovanju dojk?
- Bulica ali zatrdlina v dojki oz. pod pazduho
- Vdrta prsna bradavica ali spontan izcedek iz dojke
- Sprememba oblike ali velikosti dojke
- Sprememba barve kože
Če opazite katerega izmed teh znakov, obiščite zdravnika družinske medicine ali ginekologa oziroma kliknite na www.europadonna-zdruzenje.si, kjer si lahko preberete več o raku dojk.
Preberi še:
Prehranski vzroki za neplodnost žensk
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Zakaj je več dojenčkov spočetih v zimskih ...
Če imate več prijateljev s septembrskim rojstnim dnevom, je verjetno, da so njihovi starši devet mesecev prej zavestno a...
11
Ultrazvočni pregled pri plodu s povečano n...
Pri ultrazvočnem pregledu v 18. do 23. tednu nosečnosti z natančno, usmerjeno preiskavo poskušamo odkriti, do katere mer...
7
Motnje menstrualnega ciklusa so precej pog...
Vsaka ženska obdobje pred menstruacijo in med njo doživlja drugače. Motnje menstrualnega ciklusa so različne in pogoste....
5
10 mitov o zanositvi
Vsi pari, ki si želijo imeti otroke, še posebej pa tisti, ki se soočajo z neplodnostjo, so pripravljeni upoštevati in st...
4