|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Starši kot zgled: Uporaba zaslonov v družinskem življenju

Uredništvo Ringaraja.net, 6.2.2025
Pomembno je, da se starši zavedamo, kako naš način uporabe tehnologije vpliva na naše otroke in družinske odnose.



V današnjem digitalnem svetu zasloni neizogibno postajajo del našega vsakdana. Pametni telefoni, tablice, računalniki in televizija so orodja, ki jih pogosto uporabljamo za pridobivanje informacij, zabavo in komunikacijo. Vendar pa je pomembno, da se starši zavedamo, kako naš način uporabe tehnologije vpliva na naše otroke in družinske odnose.

 

Zavedanje o vplivu zaslonov

Starši pogosto postavljamo omejitve glede časa, ki ga otroci preživijo pred zasloni, in odvzem tehnologije uporabljamo kot način discipliniranja. Redkeje pa se vprašamo, ali smo sami zgled z zmerno rabo tehnologije. Če preživljamo preveč časa zatopljeni v svoje naprave, lahko to negativno vpliva na naše odnose z otroki.

 

Občutki nepomembnosti

Ko starši neprestano gledamo v zaslon, se manj pogovarjamo in manj vzpostavljamo očesni stik z otroki. To lahko vodi v pomanjkanje povezanosti med starši in otroki, saj se ti pogosto počutijo zanemarjene ali nepomembne.

 

Zmanjšana kakovost interakcije

Kadar starši nismo prisotni in se ne posvetimo otrokom, se zmanjša kakovost interakcije. Otroci potrebujejo pozornost, spodbudo in čustveno povezavo s starši, saj se tako počutijo varne in ljubljene. Pomanjkanje teh interakcij lahko vpliva na otrokovo samopodobo in razvoj socialnih veščin.

 

Izgubljeni trenutki

Otroci hitro odraščajo in vsak trenutek z njimi je dragocen. Ko starši preživljamo preveč časa na mobilnih telefonih, zamujamo priložnost, da bi aktivno sodelovali v otrokovem življenju.

 

Slaba vzorčna vedenja

Otroci so mojstri opazovanja in posnemanja svojih staršev. Če starši nenehno gledamo v zaslon, otroci to vedenje opazijo in ga posnemajo. To lahko vodi v odvisnost od naprav in zmanjšano sposobnost vzpostavljanja pristnih odnosov v prihodnosti.

 

PREBERITE TUDI: Ko otroka ne morete ločiti od zaslona

 

Kako uporabljati tehnologijo kot zgledni in napredni starši

Da bi bolje vzpostavili povezavo z otroki in zmanjšali vpliv tehnologije, je priporočljivo določiti omejitve. Na primer, nastavimo si časovni okvir, v katerem namenoma pospravimo ali izklopimo telefone, kot so obroki ali igralni čas, ter se osredotočimo izključno na interakcijo z otroki.

Ko otroci postanejo starejši, lahko za zmanjšanje uporabe tehnologije v celotni družini postavimo na mizo družabne igre ali knjige, pri vratih pa pustimo žogo ali frizbi. Tako bodo igrače bolj dostopne, kar spodbuja otroke (in starše), da raje posežejo po njih namesto po tehnologiji.

 

Prisotnost in pozornost

Pomembno je, da smo starši resnično prisotni, ko smo z otroki. Jim posvetimo popolno pozornost, sodelujemo v igri in pogovoru ter vzpostavimo čustveno povezavo. Uvajanje družinskih ritualov dodatno krepi odnos in ustvarja trajne spomine.

 

Skupna uporaba tehnologije

Tehnologijo je najbolje z otroki uporabljati skupaj, se o vsebini pogovarjati in deliti mnenja. Malčke zanima, kaj starši počnemo na mobitelu ali kaj gledamo na televiziji, zato je v mnogih primerih dobro, da jim to dejansko pokažemo in se o vsebini tudi pogovarjamo. Na primer: »Na mobitelu bom preveril vremensko napoved, potem pa se ti popolnoma posvetim. Vidiš, tukaj kaže, da bo sončno.«

 

PREBERITE TUDI: Telefoni in tablice krivi za kasnejši govor

 

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni glede na starost

Pomembno je vzpostaviti ravnotežje med tehnologijo in otrokovim razvojem. Smernice za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih so jasne. Otroci do 2. leta starosti naj ne bodo izpostavljeni zaslonom, pozneje pa jim čas pred zasloni omejite sorazmerno s starostjo.

 

Otroci do 2. leta

Prvi dve leti sta ključni za razvoj otroka, zlasti v smislu kognitivnega, jezikovnega, socialnega in motoričnega razvoja. V tem obdobju se otroci učijo in razvijajo odnos z ljudmi okoli sebe, raziskujejo svoje okolje in razvijajo osnovne motorične veščine.

 

Otroci med 2. in 5. letom

Otrokom med 2. in 5. letom starosti krajši čas pred zaslonom lahko koristi, a je to treba omejiti na manj kot uro na dan. Čas pred zasloni naj bo namenjen predvsem družabnim stikom in visokokakovostnim izobraževalnim programom, ki bodo otroku pomagali pri razvoju kognitivnih, jezikovnih in socialnih veščin.

 

PREBERITE TUDI: Kdaj lahko otroku zaupamo lastni mobilni telefon?

 

Kako izbrati primerne digitalne vsebine za otroke

Pomembno je, da starši izberemo starosti primerne in kakovostne vsebine za svoje otroke. Preverimo, ali vsebina ponuja izobraževalno vrednost, spodbuja kreativnost in je varna za otroke. Upoštevajmo tudi mnenja drugih staršev in strokovnjakov pri izbiri digitalnih vsebin.

Starši smo svojim otrokom največji vzgled. Pomembno je, da se zavedamo vpliva, ki ga ima naša uporaba zaslonov na otroke, in da aktivno skrbimo za kakovostne in čustveno bogate interakcije z njimi. S tem ne le krepimo vezi z našimi otroki, temveč jih tudi učimo, kako odgovorno in zmerno uporabljati tehnologijo.

 

Vir: Telekom

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Imate doma strupene rastline?
če imate doma malčka, ki veselo raziskuje stanovanje, morate nekatere lončnice umakniti iz njegovega dosega.
8
Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
6
Odlog vpisa v prvi razred
Starši lahko vložimo predlog za odlog vpisa v prvi razred tudi v primeru, ko za to odločitev ni zdravstvenih razlogov te...
6
8 lastnosti otrok, rojenih v maju
Če imate doma otroka, rojenega v maju, se verjetno velikokrat znajdete na čustvenem vrtiljaku. Včasih so zasanjani, včas...
5



Pesmi o mami in za mamo
Mama je nekaj posebnega, je popolna in ena sama. Ko ne najdemo besed, kako bi se ji zahvalili za vse, kar nam je dala, z...
BLOG: Ko ti gredo otroci vse bolj na živce...
Ne morem več, je kričalo vse v meni. Nimam vam več kaj dati, je odzvanjalo v meni. Pa sem se še kar gnala. Nisem hotela ...




Ščetkanje zob.
Admin

Kdaj ste svojim otrokom začeli umivati ​​zobe?