|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

TEST: Stolčki za hranjenje

Zveza potrošnikov Slovenije, 12.1.2017
Visok stolček za hranjenje je obvezna oprema v domovih, kjer so doma mlajši otroci in vedno več je takih z vrsto izboljšav. Potrošniške organizacije so pod drobnogled vzele 40 stolčkov in preverile razlike in ugotavljale, kaj prinašajo izboljšave.

image
Kakšne so razlike med stolčki za hranjenje? (F: Pixabay.com)
/11


Visok stolček je obvezna oprema v domovih, kjer so doma mlajši otroci, saj jih uporabljamo, da vanj posadimo otroka, ko je ta dovolj močan, da lahko sedi sam. Redki so povsem preprosti, vedno več pa je takih z vrsto izboljšav, ki zagotavljajo otroku več udobja in jih lahko uporabljajmo dalj časa. Za kakšne razlike gre in kaj prinašajo izboljšave, so potrošniške organizacije poskušale ugotoviti v okviru primerjalnega potrošniškega testiranja.

Ker so stolčki namenjeni otrokom, so bili preizkusi zelo zahtevni. Večina jih je dobro prestala, ne pa vsi. Odkrili so tudi nekaj varnostnih pomanjkljivosti, ki jih pri izdelkih za otroke ne bi smelo biti, kot so na primer ostri robovi in velikosti luknjic, špranj ter odprtin na delih stola, ki so v otrokovem dosegu.

 

Med stolčki so velike razlike

Na mednarodnem testu je bilo šestintrideset stolčkov v različnih izvedbah, v reviji ZPStest smo objavili rezultate enajstih modelov, ki jih lahko kupite tudi pri nas. Med stolčki so velike razlike v izvedbi, velikosti, oblikovanju in tudi razlike v cenah so velike. Med materiali prevladuje plastika v kombinaciji s kovino (za večjo stabilnost), nekaj pa je tudi lesenih modelov. Tehnične teste so izvedli strokovnjaki v laboratorijih, pri praktičnem preizkusu pa so sodelovali tudi starši majhnih otrok.

 

Preprostejši modeli so manj časa uporabni

»Nekateri stolčki so bistveno bolj vsestransko uporabni kot drugi. Čim bolj preprosta je izvedba, krajše je obdobje njihove uporabe. Pravo nasprotje so modeli, ki omogočajo prilagajanje stolčka rasti otroka. Ne gre le za spremembo višine sedeža, spreminjamo lahko tudi njegovo globino, višino naslona in tudi naklon. Nastavljamo lahko tudi višino opore za noge, ki je lahko neke vrste polica, ki zagotavlja dobro oporo, lahko pa je za oporo zgolj letev. Nekatere stolčke lahko spreminjamo do te mere, da so uporabni tudi, ko otroci odrastejo,« je predstavila raznoliko paleto stolčkov na testu Dušica Breskvar iz ZPS in dodala: »Ne glede na vsestranskost, pa je pri visokih stolčkih ključna varnost, ker so namenjeni otrokom, zato so bili ti še posebej zahtevni. Preverjali smo trdnost stolčka, izdelavo (majhni delci, ostri robovi in štrleči deli, dostopnost do gibljivih delov), mehanizem za zlaganje, sisteme za varovanje otroka (varnostni pasovi, prečke), ki varujejo otroka pred padci, nastavljivost sedeža in opore za noge, namestitev in premike pladnja, delovanje kolesc (stolčki smejo imeti največ dve kolesci!) in stabilnost stolčka.«

 

Vsestranski stolčki so dražji

Brez dvoma je imel vsak stolček na testu prednosti in pomanjkljivosti, kar se je pokazalo tekom testiranja. Vedno več je zanimivih izboljšav, kupimo lahko dodatke za več udobja in daljšo uporabnost, a inovacije in vsestranska uporaba zvišujejo ceno, zato na ZPS svetujejo premislek, kaj od vsega, kar stolčki ponujajo, zares potrebujemo. Pomembno pa je, da se je večina stolčkov na testu dobro odrezala, kar pomeni, da so funkcionalni, dobro oblikovani, prilagodljivi in prijazni za uporabo ter varni in udobni za otroke.

 

Rezultati testa so objavljeni v reviji ZPStest, januar 2017, in na www.zps.si.


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Datumi izplačil socialnih transferjev za l...
Povezavo na tale članek si shranite med priljubljene, da boste imeli pomembne datume izplačil socialnih transferjev za p...
5
Kaj pomeni dojenčkov jok?
Dojenčki nam ne znajo drugače kot z jokom povedati, da je nekaj narobe ali jim nekaj manjka. Kljub temu da se zdi, da je...
5
Prvi sprehod z novorojenčkom
Kdaj prvič ven z novorojenčkom? Mamice, ki ste rodile poleti ste se spraševale, če ni prevroče, med tem ko se mamice, ki...
5
Kopanje dojenčka v hladnem delu leta
Kolikokrat je potrebno novorojenčka oziroma dojenčka okopati v teh hladnih mesecih in kako naj kopanje poteka, da se ne ...
5



Kaj pomeni dojenčkov jok?
Dojenčki nam ne znajo drugače kot z jokom povedati, da je nekaj narobe ali jim nekaj manjka. Kljub temu da se zdi, da je...
Kaj določa otrokovo krvno skupino?
Starše pogosto zanima, kakšno krvno skupino bo imel njihov otrok, še posebej, če je eden od staršev Rh negativen. Poglej...




Teža med nosečnostjo.
пеперутка16

Ste se med porodom kaj zredile? Koliko?