Način življenja se je spremenil – živimo hitreje in zato bolj stresno, kar pa vpliva tudi na plodnost. Raziskave so pokazale, da imajo ženske z visokim nivojem stresa 29 odstotkov manj možnosti za zanositev.
Ženske pod stresom imajo kar dvakrat manj možnosti za zanositev.
(Freepik.com)
Dandanes živimo stresno – vsakdanji izzivi, finančne prepreke, čas teče hitro in smo pod neprestanim pritiskom. Stres, kateremu smo izpostavljeni, pa vpliva na možnosti zanositve. Naše telo naj bi vedelo, da stresna obdobja niso primerna za dojenčka.
Vpliva na delovanje hipotalamusa
Stres lahko vpliva na delovanje hipotalamusa – žleze v možganih, ki nadzoruje čustva in uravnava ovulacijo skoz hormone. Poveča se raven adrenalina in kortizola, ki vplivajo na sproščanje spolnih hormonov, to pa privede do zamujanja ovulacije oziroma da v tistem mesecu ovulacije sploh ni.
Pri moških se zaradi stresa lahko zmanjša število semenčic, kar privede do težav ali celo nezmožnosti spočetja.
PREBERITE TUDI: Lahko spodnje perilo vpliva na moško plodnost?
Stresno okolje ni primerno za zanositev
Naše telo je narejeno tako, da ne zanosimo v stresnem času, saj telo preide v obrambni način. Narejeni smo tako, da najprej zavarujemo sebe in če ni pravih pogojev za ustvarjanje novega življenja, telo to na nek način zavre s sproščanjem povečane količine stresnih hormonov.
Hkrati pa stres vodi v pomanjkanje želje po spolnosti in lahko vpliva na erekcijo.
Raziskave so pokazale, da je stres velik dejavnik
Raziskava, opravljena na univerzi v Ohiu, kjer so spremljali 501 par, ki je v zadnjem letu skušal spočeti otroka, je pokazala, da so imele ženske z visokim nivojem stresa 29 odstotkov manjše možnosti za zanositev vsak mesec. Spremljali so encime v slini, ki nakazujejo na stres.
"Ženske z najvišjim nivojem biomarkerjev stresa so imele 29 odstotkov manj možnosti za zanositev v primerjavi z ženskami z nižjimi vrednostmi biomarkerjev stresa. To pomeni, da imajo dvakrat večje tveganje za neplodnost. Študija je pomembna, ker smo lahko ženskam sledili vseh 12 mesecev, kar je klinično obdobje, po katerem žensko spoznamo za neplodno," je za britanski Mail Online povedala dr. Courtney Denning-Johnson Lynch iz Ohio State University.
Druga raziskava, objavljena v Annals of Epidemiology, je na vzorcu 400 plodnih žensk pokazala, da ima ženska z manj stresa na splošno za 45 odstotkov več možnosti, da zanosi.
PREBERITE TUDI: Pogosta bolezen, ki vpliva na plodnost
Kaj lahko naredimo sami?
Stres moramo čimbolj omejiti, kar pa je navadno lažje reči kot storiti. Poskusite spremeniti odziv na stresne situacije, prakticirajte vaje, ki pomagajo zmanjšati stres. Že od 20 do 30 minut vadbe na dan dokazano pomaga pri premagovanju stresa.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Nuhalna (vratna) svetlina in ultrazvočni p...
Večina mladih mamic in nosečnic v Sloveniji je že seznanjena, da lahko s pomočjo ultrazvočne preiskave v zgodnji nosečno...
15
Ovulacija in plodni dnevi
Kaj je ovulacija? Kako izračunati kdaj ovulacija nastopi? Načini ugotavljanja ovulacije.
5
Kako prepoznati vgnezditveno krvavitev?
Kako lahko prepoznamo vgnezditveno krvavitev in kako se loči od menstruacije?
4
Kako čim prej zanositi?
Za zanositev se mora ujeti veliko stvari, v vsakem primeru pa je izbira ustreznega časa resnično najbolj pomembna. Kako ...
4